Jurassic Park III (2001)

Paleontologi tohtori Alan Grant saa houkuttelevan tarjouksen ryhtyä oppaaksi rikkaalle pariskunnalle Isla Sorna -dinosaurussaaren ylilennolle. Vastoin Grantin tahtoa retkikunta laskeutuukin dinosaurusten asuttamalle saarelle, josta pois pääsy ei onnistukaan aivan yhtä helposti.
- Ensi-ilta: 03.08.2001
- Ohjaajat:
- Joe Johnston
- Käsikirjoittajat:
- Alexander Payne, Jim Taylor, Peter Buchman
- Pääosanäyttelijät:
- Alessandro Nivola, Bruce A. Young, John Diehl, Laura Dern, Michael Jeter, Sam Neill, Téa Leoni, Trevor Morgan, William H. Macy
- Maat:
- USA
- Kielet:
- englanti, espanja
Arvostelut
Vaikka mitään mieleenpainuvaa elämystä ei ole tiedossa on JP3 sentään viihdyttävä.
On kesä ja dinojen viimekertaisesta visiitistä on kulunut neljä vuotta. Eikös niiden hirmuotusten pitäisi alkaa jo ryntäilemään? Ja sieltähän ne tulevatkin täsmälleen ajallaan. Onkohan tällä kertaa keksitty mitään erikoisempaa vai juostaanko taas dinoja karkuun henkihievereissä? Eipä ole ei, mutta eihän se mitään haittaa. Jurassic Park 3 antaa sitä mitä lupaa eli dinoja, jatkuvaa toimintaa ja lisää dinoja. Muuta ei kannata edes odottaa.
Painopiste on siis tällä kertaa dinoissa, mutta pitäähän ihmisetkin saada mukaan leikkiin. Ykkösosasta tuttu Alan Grant palaa jälleen telmimään muinaisten liskojen kanssa. Mies ei viime kerrasta viisastunut, vaan miljönääripariskunnaksi esittäytyvä kaksikko saa miehen mukaan kadonnutta poikaa etsimään. Saarelle saavuttuaan sekalainen seurakunta onnistuu tietysti hukkaamaan kaikki järeät aseet, houkuttelemaan huudoillaan ison dinon esille ja saattamaan kulkuvälineen käyttökelvottomaksi. Seurauksena on tietysti pakoonjuoksua saaren syvyyksissä. Juoni on siis varsin simppeli.
Vaikka mitään mieleenpainuvaa elämystä ei ole tiedossa on JP3 sentään viihdyttävä. Paljon erilaisia dinoja, ripaus huumoria ja tiukkoja tilanteita niin puolentoistatunnin viihde on varma. Tosin tiukempaa jännitystä olisin silti kaivannut ja ehkä myös ripauksen synkempää menoa tuomaan särmää tähän tasapaksuun teokseen.
- JH

Vieras
Arvosteltu: 01.09.2001
Katsottu: Teatterissa
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Suuren suurissa jalanjäljissä
Kuluvan vuoden ylivoimaisesti odotetuimpien elokuvien joukko koostuu hieman erikoisesti lähes yksinomaan sci-fi-genren edustajista ja vieläpä sellaisista, jotk... Lue loput
Saman kategorian TOP-leffoja
Suosituksia
Kommentit
Arvostelut
Jos kaipaa vauhtia, ja on valmis kääntämään aivonsa off-asentoon puoleksitoista tunniksi, niin JP3 on erinomaista viihdettä.
Arsi T. Elokolikko 19.01.2004 22:36
Ihan sujuvaa mättöä mutta kalpenee ensimmäisten osien rinnalla.
John Lennonjohto 14.11.2003 23:58
Edellisten osien täyttä toistoa.
Vieras 09.09.2003 10:39
Paranoid
Käyttäjä
14.11.20 klo 22:13
Villetys
Käyttäjä
14.12.19 klo 17:36
RevyFan
Käyttäjä
14.08.16 klo 00:51
lilju_
Käyttäjä
02.07.16 klo 16:12