Million Dollar Baby (2004)

Pisteytyksiä: 753
Tarkka arvo: 4.120
Arvosteluja: 8
Kommentteja: 119
Neljän Oscarin draama ikääntyneestä valmentajasta, joka ottaa hoiviinsa nyrkkeilijäksi haluavan köyhän tarjoilijattaren.
- Ohjaajat:
- Clint Eastwood
- Käsikirjoittajat:
- F.X. Toole, Paul Haggis
- Pääosanäyttelijät:
- Clint Eastwood, Hilary Swank, Morgan Freeman
- Maat:
- USA
- Kielet:
- englanti
Arvostelut
Tälläisiä perinteisiä elokuvia katsoo todella mielellään.
Million Dollar Baby on elokuvalegenda Clint Eastwoodin 25. ohjaustyö, jossa hän myös itse näyttelee pääosaa. Hienoa, että mies jaksaa vielä vanhanakin tehdä loistavia elokuvia. Nyrkkeilystä kertova Million Dollar Baby sai huomiota myös Oscarien jaossa voittamalla neljä tärkeintä Oscaria (paras sivuosa, paras naispääosa, paras ohjaus ja paras elokuva).
Million Dollar Baby kertoo Maggie Fitzgeraldista (Hilary Swank), joka aikoo päästä ikääntyneen valmentajan, Frankie Dunnin (Clint Eastwood) avulla nyrkkeilyn huipulle. Mutta tie ei ole helppo, sillä Maggie on jo 31-vuotias, eikä rahaakaan paljoa ole. Nyrkkeilysalilla pyörii myös Frankien ystävä, toisesta silmästään sokea Eddie (Morgan Freeman), joka kannustaa Maggieta nyrkkeilemään, kun taas Frankie ei innostu valmentamaan naisia. Kuitenkin sinnikäs Maggie saa Frankien taivuteltua ja tie kohti huippua voi alkaa.
Elokuva on ehdottomasti Oscarinsa ansainnut. Hilary Swank on sopii Maggien rooliin loistavasti, Clint Eastwood on kokeneen varma, samoin Morgan Freeman, jonka kertojaääni toimii myös hyvin. Juoni on aika perinteinen, mutta silti hyvä, ja loppupuolella oleva juonenkäänne on todella dramaattinen. Toisaalta elokuva ei tarjoa mitään uutta tai mullistavaa, mutta eihän elokuvan aina tarvitsekkaan.
Clint Eastwoodin roolihahmon Frankie Dunnin viittauksen siitä, että hän aikoo olla nyrkkeilyn parissa luultavasti lopun elämäänsä, voisi helposti tulkita siihen, että Eastwood olisi elokuvien parissa lopun elämäänsä. Toivottavasti olisi näin, sillä tälläisiä perinteisiä elokuvia katsoo todella mielellään.
nimimerkki: Vibot
Pisteet: rating 90,000

Vieras
Arvosteltu: 12.03.2005
Katsottu: Teatterissa


Aiheeseen liittyvät artikkelit
Kehäraakkeja ja kohokoukkuja
Nyrkkeily on elokuvissa varsinkin suomalaisesta näkökulmasta pinnalla. Teattereihin on saapunut odotettu Southpaw ja lajin tunnetuin kuvaelma, Rocky-elokuvien ... Lue loput
Jarno Väistö 20.08.2015 klo 11:16
Saman kategorian TOP-leffoja




Suosituksia
Kommentit
Arvostelut
Iloitsee katsojansa kanssa kunnes yhtäkkiä lyö yhden elokuvahistorian kovimman oikean suoran katsojansa kasvoille tuoden kasan elämän vaikeimpia eettisiä kysymyksiä elämästä ja moraalista mietittäväksi.
rating 90,000
Batman 04.08.2011 22:20
Eastwoodin parhaimpia ohjauksia. Tunnelma on hieno ja näyttelijät tekevät hyvät roolisuoritukset.
rating 90,000
Ville 25.09.2005 22:27
Jos Eastwoodin vanhuuden karisma puree ja vahvat roolit kiinnostavat niin tätä ei kannata ohittaa.
rating 90,000
Kustaa 30.06.2005 11:14
Spielburger
Käyttäjä
16.08.21 klo 00:32
Juki
Käyttäjä
26.10.18 klo 23:28
Pertsa69
Käyttäjä
12.03.18 klo 12:28
shinji
Käyttäjä
16.08.16 klo 15:45