007 - rakastettuni (1977)
- Alkuperäinen nimi:
- The Spy Who Loved Me
- Valmistusvuosi:
- 1977
- Ohjaajat:
- Lewis Gilbert
- Käsikirjoittajat:
- Christopher Wood
- Pääosanäyttelijät:
- Barbara Bach, Bernard Lee, Curd Jürgens, Desmond Llewelyn, Richard Kiel, Roger Moore
- Maat:
- Iso-Britannia
- Kielet:
- englanti, italia, arabia
- Pituus:
- 120 min
- Genret:
- Toiminta, Seikkailu, Trilleri
- Muut sarjan leffat:
- Salainen agentti 007 ja tohtori No, Salainen agentti 007 Istanbulissa, 007 ja Kultasormi, Pallosalama, Elät vain kahdesti, Hänen majesteettinsa salaisessa palveluksessa, Timantit ovat ikuisia, Elä ja anna toisten kuolla, 007 ja kultainen ase, 007 - rakastettuni, Kuuraketti, Erittäin salainen, Octopussy, 007 ja kuoleman katse, 007 vaaran vyöhykkeellä, 007 ja lupa tappaa, 007 ja kultainen silmä, Huominen ei koskaan kuole, Kun maailma ei riitä, Kuolema saa odottaa, Casino Royale, 007 Quantum of Solace
- Sijoitus:
-
Leffatykin 1161. paras elokuva.
Arvostelut (2)
Viihdyttävä elokuva joka myös pysyy kasassa.
Briteiltä katoaa ydinohjuksilla varustettu sukellusvene. Tapaus viittaa siihen että joku pystyy jäljittämään ja lamauttamaan sukellusveneet ja sellaisen laitteiston ohjeet ovat myynnissä koska ne ovat vuotaneet. M (Bernard Lee) lähettää parhaan agenttinsa, James Bond, 007:n (Roger Moore) Kairoon ja Bondin tehtävä on mennä tekemään tarjous myyntiä tekevälle Max Kalballe (Vernon Dobtcheff). Neuvostoliittolaisilta katoaa ydinohjuksilla varustettu sukellusvene. Kenraali Gogol (Walter Gotell) lähettää oman parhaan agenttinsa, Anya Amasova, Kolmois-X:n (Barbara Bach) selvittämään tapaus ja ainoa johtolanka on Kairossa. Jäljitysmenetelmän kehittämistä tukenut Karl Stromberg (Curd Jürgens) lähettää oman parhaan agenttinsa, Jawsin (Richard Kiel) hakemaan suunnitelmat takaisin ja tappamaan kaikki jotka yrittävät saada ne käsiinsä. Siitä seuraakin sitten takaa-ajoja, tappoyrityksiä ja liennytyksen mukaisesti britit ja venäläiset joutuvat tekemään yhteistyötä suuremman, yhteisen vaaran estämiseksi ja loppu on onnellinen.
Kolmannessa Bond-leffassaan, jonka ohjaa iloisesti tarinan omituisuudet ohittava Lewis Gilbert on mukana paitsi liennytystä, myös hullu roisto, kauniita tapahtumapaikkoja, teknisiä vempaimia ja toinen ääridefinitiivinen Bond-henchman. Roger Moore on päässyt rooliinsa kiinni ja toimittaa James Bondin roolin kevyen huumorin säestyksellä ja absoluuttisen rauhallisesti, osoittaen vain ajoittain tarpeellista kylmäverisyyttä ollen Conneryn määrittämää tummuutta huomattavasti valoisampi hahmo, jonka huomaa jos puvustuksesta.
Barbara Bach Neuvostoliiton Kolmois-X:n roolissa on karismaattinen ja vahva kaunistus, jonka tehokkaassa suorituksessa on sen verran ytyä, että varsinaista toista kaunistusta ei tarina kaipaa, vaikka tietysti mukana on sitäkin. Silti osoittautuu majuri Amasova varsin avuttomaksi tietyissä vaiheissa tarinaa, mikä kylläkin on pakollista Bondin ollessa kyseessä..
Curd Jürgens Karl Strombergina on hullu kuin hatuntekijä, jonka ainoa syy hulluun suunnitelmaansa on oma kieroutunut maailmankuva. Ukko ei myöskään aikaile tappopäätöksien jakamisessa ja tajuaa myös että suunnitelmalla pitää olla ainakin kaksinkertainen vahvistus, vaikka nekään eivät riitä kun vastassa on käsikirjoittajan tukema 007. Hänen pääasiallisena kätenään toimii 220-senttinen teräsleuoin varustettu kovanaama joka kestää päälle kaatuvan egyptiläisen rakennustaidon, junasta heittämisen, auton kanssa putoamisen, hain kanssa painimisen ja jopa roiston päämajan mereen uppoamisen. Sitkas pirulainen on siis kyseessä. Richard Kiel ei dialogia tarvitse valtavan koon ollessa tarpeeksi suuri uhkaus ja kömpelyydestä huolimatta murjoo tiensä varsin hyvin eteenpäin.
Kokonaisuus on viihdyttävä ja kevythenkinen seikkailu. Kun jättää huomioimatta kaikki omituisuudet ja keskittyy kerrontaan on kyseessä erinomaisen viihdyttävä elokuva joka myös pysyy kasassa.
Jurpo
Tähtääjä, 563 arvostelua
Pisteet: 




Arvosteltu: 21.01.2009
Katsottu: Kotona
Arvostelun pisteet
Ei ole ihan niin vauhdikas kuin muut Bond-seikkailut.
007 - rakastettuni on jo kymmenes Bond-seikkailu ja Roger Mooren kolmas Bond-leffa. Tämä Bond myös vie Bond-elokuvat 1980-luvulle. Uusi tyyli jo näkyy. Tässä nähdään myös yksi legendaarisimmista Bond-pahisten apulaisista Jawsin, jolla on luultavasti maailman massiivisimmat hammasraudat. Jaws on myös muistakseeni ainoa pahisten apuri, joka on ollut useammassa kuin yhdessä Bond-leffassa.
Briteiltä ja neukkuilta katoaa sukellusvene. Nyt James Bond (Moore) ja KGB:n paras agentti majuri Anya Amasova (Bach) joutuvat tekemään yhteistyötä. Romantiikan poikastakin on pelissä. He kohtaavat myös mahtavat hammasraudat omaavan Jawsin (Kiel). Pääpahiksena on tällä kertaa Karl Stromberg (Jürgens), jolla on omat suunnitelmansa tulevaisuutta varten.
Kriitikot pitävä leffaa Spy Who Loved Me yhtenä parhaimmista Bondeista. Minusta tämä ei kuitenkaan ole ihan onnistuneimmasta päästä. Tämä ei ole ihan niin vauhdikas kuin muut Bond-seikkailut. Elokuva sortuu myös välistä tylsyyteen. Myöskään Jaws ei ollut ihan vakuuttava hahmo, vaikka sentään Richard Kiel ihan hyvin näytteleekin. Tosin päänäyttelijät hoitavat hommansa hyvin. Leffassa on myös välistä nasevaakin huumoria, unohtamatta tietenkään Q:n legendaarisia vehkeitä. Tämä on kuitenkin melko keskikertaista Bond-tasoa.
Ville
Tähtääjä, 476 arvostelua
Pisteet: 




Arvosteltu: 06.06.2005
Katsottu: DVD
Arvostelun pisteet
Pistejakauma
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
2,5% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
4,4% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
28,5% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
25,9% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
17,7% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
7,0% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
9,5% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
3,8% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
0,6% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
0,0% |
Saman genren leffoja
Nyt tai ei koskaan
Mahtava elokuva! Leffan aikana ei tylsyyttä ehdi tuntea.




Ben Turpin 21.05.2008 15:44
21 grammaa
Ylipitkittelystä ja Sean Pennin näyttelystä/hahmosta tulee miinusta, mutta muuten leffa on kunnossa.




Siperia Jones 01.10.2004 21:38
Vakoojaveli
Värikkäät ihonmyötäiset vaatteet lepattavinen lahkeineen, afropehko sekä vallaton kielenkäyttö huvittavat suuresti.




arska 11.02.2003 22:29
Kommentit (55)
angakokKäyttäjä |
28.02.10 klo 19:14
ainoo bond, minkä oon nähny. ei ihan mun makuun tällainen toiminta.
|
|
|
|
TumppimiesTähtääjä |
07.12.09 klo 17:24
Bondit ovat aina ihan kohtalaista viihdettä. Tällä kertaa jopa vähän parempaa kuin kohtalaista. Hyvällä campilla maustettu tarina ja Mooren letkautukset ovat pa... Lue loput
|
|
|
|
mika72Käyttäjä |
29.11.09 klo 00:01
klassikko . jälleen kerran hullu pahis yrittää tuhota maapallon.
|
|
|
|
vilimiriikkiKäyttäjä |
17.11.09 klo 17:54
Tämä on Roger Mooren James Bond! Taattua laatua!
|
|
|
|







