Yksi kuluvan vuoden suurimmista hiteistä, Deadpool & Wolverine, on jo saatavilla suoratoistopalveluista. Tämä Ryan Reynoldsin ja Hugh Jackmanin pitkään haaveiltu yhteistyöleffa on tällä hetkellä maailmanlaajuisesti vuoden toiseksi menestynein elokuva yli 1,3 miljardin dollarin tuloillaan. Kaksikon yhteistyö vaikuttaa myös jatkuvan.
Marvel-fanien harmiksi Reynolds ei kuitenkaan sonnustaudu uutta yhteistyöprojektia varten Deadpooliksi, eikä Jackman Wolverineksi. Mikään studio ei ole vielä napannut leffaa kattonsa alle, eikä Jackman myöskään ole vielä virallisesti raapustanut nimeään sopimukseen, mutta Reynoldsin puheiden perusteella tämä on kuitenkin projektissa mukana. Kyse on Reynoldsin mukaan elokuvasta, jonka budjetti eroaa suuresti supersankariseikkailun vastaavasta. Leffa oli Reynoldsin ja hänen kanssaan niin Deadpool & Wolverinessa kuin Free Guy -komediassa toimineen ohjaaja Shawn Levyn mielissä jo viime vuonna.
Boy Band -niminen raina on komedia ja keskittyy nimensä mukaisesti poikabändien maailmaan. Näin Reynolds, joka myös käsikirjoittaa ja tuottaa elokuvaa, pohjustaa tulevaa:
– Monet poikabändien jäsenet ovat jääneet manageriensa riistämiksi ja puille paljaille. Nämä esiintyjät ovat kokeneet kuuluisuutta, jossa ihan kenen tahansa olisi hankala luovia, mutta etenkin nuoren on, kun yrität kasvattaa arvoasi kirkuvalle ihmispaljoudelle. Se luo eräänlaisen kulttuurillisen kehityspysähdyksen. Heidät liitetään ikuisesti siihen elämänvaiheeseensa. Tämä [tarina] kertoo n. 40-50-vuotiaista ihmisistä, jotka yrittävät saada elämäänsä raiteilleen. Siinä on minusta jotain kaunista. Tuottajana tähtään iloa kohti. Minusta tuntuu, että kyynisyys on menossa pois, eikä se säily pitkään.
Lähteet: Comingsoon.net, THR, Box Office Mojo
Toim. R. Isoviita