Steel - mies täyttä terästä (1997)

Alkuperäinen nimi: Steel
- Ohjaajat:
- Kenneth Johnson
- Käsikirjoittajat:
- Kenneth Johnson
- Pääosanäyttelijät:
- Annabeth Gish, Judd Nelson, Richard Roundtree, Shaquille O'Neal
- Maat:
- USA
- Kielet:
- englanti
Arvostelut
Jättiäimäinen vitsi, joka ei naurata
Steel on DC-sarjakuvien vähemmän tunnettu hahmo. Ilmeisesti mies nimeltä Kenneth Johnson ajatteli tämän olevan kelpo sankari, josta voisi väsätä jopa elokuvan. Kenneth räpelsi tyypillisen kopiokoneesta repäistyn käsikirjoituksen, palkkasi tähdeksi korisjätti Shaquille O`Nealin, nojasi taaksepäin ja odotti rahojen ropisevan taskuun.
Steel - Mies Täyttä terästä on kuin jättiäimäinen vitsi, joka ei naurata. Koko filkan tarkoitus olikin pönkittää yli 2-metrisen Shaqin egoa. Mutta, jos tällaisia elokuvia tuupataan markkinoille lisää niin pian Shaqin egoa saa tiirailla mikroskoopilla.
Tiedätkö muuten millaista on olla todella vaivaantunut ja nolo toisen puolesta? Se on se inhottava tunne, kun näkee jonkun tekevän jotain järisyttävän noloa tai tyhmää. Jos vastauksesi on ei niin tämän elokuvan jälkeen tiedät. Laitetaan Shaq hyppimään "teräksisessä" kumiasussa, jättimäisen dild... vasaran kanssa kaduille niin johan maailma pelastuu! Pari luunappia varkaiden nenunpäähän niin kyllä Kummisetä laskee alleen ja Tony Montanakin kipaisee hakemassa uudet kalsongit. Ihan ihmetyttää miten kameramiehet ovat edes saaneet kuvatuksi tällaisen leffan, sillä jos meikäläinen olisi ollut paikan päällä livenä niin en varmaan olisi hillittömän kikatuksen takia saanut mitään aikaan.
Ja kun lopuksi lisätään annos loogisuuden puutetta niin johan on aikamoinen kalkkukaleffa kyseessä! Jos olet joskus miettinyt miten ihmeessä Clark Kentiä ei tunnisteta Teräsmieheksi, vaikka trikoihin ei kuulu minkäänlaista naamiota niin se ei ole mitään tähän verrattuna. Ilmeisesti leffan pahikset eivät todellakaan pysty jäljittämään 2 metriä 16 senttiä pitkää miestä. Sellaisia heppuja, kun näkyy löytyvän jokaisesta kadunkulmasta.
Steelin näyttelijöiden "taidoista" on turha edes ruveta puhumaan. Palikoita, mitä palikoita. Ja jos leffa on vielä imdb:n bottom-listan sijalla 38 niin mitä tältä leffalta voi edes odottaa? Nämä 97 minuuttia voi käyttää vaikka Koraanin lukemiseen.

Vieras
Arvosteltu: 05.07.2004
Katsottu: Kotona
Saman kategorian TOP-leffoja
Suosituksia
Kommentit
Arvostelut
Jättiäimäinen vitsi, joka ei naurata
Vieras 05.07.2004 17:59
Jotenkin kävi mielessä onko tämä tehty vain, jotta O`Neal pääsisi näyttämään kuinka iso hän on.
Vieras 24.10.2004 21:59
Steelin pahin kompastuskivi löytyy sen roolituksista päättäneiden tahojen korvien välistä.
Brutus 05.02.2022 17:20
John117
Käyttäjä
27.04.18 klo 14:27
Nosfecoff
Käyttäjä
13.10.15 klo 14:52
Brutus
Käyttäjä
27.04.14 klo 01:26
OZMOxD
Käyttäjä
09.07.12 klo 00:19