Vaaleanpunaisen pantterin kirous (1983)
- Alkuperäinen nimi:
- Curse of the Pink Panther
- Tuotantovuosi:
- 1983
- Ohjaajat:
- Blake Edwards
- Käsikirjoittajat:
- Blake Edwards, Geoffrey Edwards
- Pääosissa:
- David Niven, Joanna Kumley, Robert Wagner, Roger Moore, Ted Wass
- Maat:
- USA
- Pituus:
- 109 min
- Genret:
- Komedia, Rikos
- Elokuvasarja:
- Vaaleanpunainen pantteri , Laukaus pimeässä, Pimut piiloon, poliisi tulee - Inspector Clouseau, Vaaleanpunaisen pantterin paluu, Vaaleanpunainen pantteri iskee jälleen, Vaaleanpunaisen pantterin kosto, Vaaleanpunaisen pantterin jäljillä, Vaaleanpunaisen pantterin kirous, Vaaleanpunaisen pantterin poika
Vaaleanpunaisen pantterin jäljillä sai jo vuoden kuluttua jatko-osan Vaaleanpunaisen pantterin kirous. Järjestyksessään seitsemäs VP elokuva on yksi sarjan kehnoimmista elokuvista ja syy on hyvin yksinkertainen. Tarkastaja Clouseau (Peter Sellers) on tipahtanut pois elokuvasta kolme vuotta sitten saadun sydänkohtauksen vuoksi. Näin elokuvasta ei meinata saada hauskaa millään.
Vaaleanpunainen pantteri timantti on varastettu. Samoin tarkastaja Clouseau on kadonnut jäljettömiin. Näin Interpolin tietokone saa tehtäväkseen etsiä maailman parhaimman etsivän jatkamaan timantin ja Clouseaun etsimistä. Mutta komisario Dreyfus (Herbert Lom) ei halua, että hänen kiusankappalettaan löydetään. Niinpä hän kopeloi tietokonetta niin, että se valitsee maailman kehnoimman etsivän ja niin löytyy tohelo newyorkilaisetsivä Clifton Sleigh (Ted Wass). Ted Wass onnistuu erinomaisesti roolissaan tohelona tarkastajana.
Elokuvassa on paljon erilaista komiikkaa, joka naurattaa. Elokuvasta olisi varmasti tullut klassikko, jos siinä olisi ollut Peter Sellers. Clifton käy reportterin (edellisessä elokuvassa) tavoin kuulustelemassa Clouseaun tuttuja ja vihamiehiä mm. Sir Charles Littonia (David Niven), Catoa (Burt Kwouk), Professor Ballsia (Harvey Korman) ja hänen isonenäistä emäntäänsä. Lisäksi Clifton rakastuu ja saa Dreyfusinkin sekoamaan.
Mutta miten loppujen lopuksi käy, löytyykö Vaaleanpunainen Pantteri ja onko tarkastaja Clouseau todellakin elossa?
nimimerkki: N.H
Arvostelija
N.H
Vieras
Maailman paras etsivä Clouseau on kadonnut. Maailman toiseksi paras etsivä Clifton Sleigh (Ted Wass) on saanut tehtäväkseen etsiä käsiinsä Clouseaun. Tehtävähän ei suju ongelmitta ja matkan varrella sattuu kaiken maailman kommelluksia. Matkalla kohdataan myös Clouseaun vanhoja tuttavia kuten Charles Littonin (David Niven) ja George Littonin (Robert Wagner).
Vaaleanpunaisen pantterin kirous on PP-sarjan heikoin lenkki. Aivan toivoton se ei ole, mutta ei ole myöskään mitään verrattuna muihin PP-elokuviin. Hauska tämä onnistuu olemaan joissain kohdissa, mutta muuten tämä ei naurata kuoliaaksi. Perinteisia kaavoja noudatetaan, eikä tämä tarjoa paljon uutta. Peter Sellers ei ole kuvioissa heilumassa vaan hänet korvaa Ted Wass. Ihan hyvin mies menee Sellersin tuuraajana muttei mitään suurempia väristyksiä aiheuta. Elokuvassa vilahtaa myös veteraaninäyttelijä David Niven. Mitään suurempaa osaa hänellä ei ole. Tämä jäi myös hänen viimeisekseen elokuvakseen ja hän oli tämän elokuvan tekoaikoihin niin huonossa kunnossa että hänen repliikkinsä jouduttiin dubbaamaan.
Kuten jo sanoin, niin tämä on huonoin PP-elokuva. Fanit saavat tästä eniten irti. Hauskuus on nostettu tässä Ted Wassin harteille, mutta välillä mies onnnistuu vain ärsyttämään tempauksillaan. Ihan mukava elokuva tämä on ja käy pelkästä viihteestä. Vakavasti tätä ei kannata ottaa.
nimimerkki: Mask






















































