Uuno Turhapuro muuttaa maalle (1986)
- Tuotantovuosi:
- 1986
- Ohjaajat:
- Ere Kokkonen
- Käsikirjoittajat:
- Ere Kokkonen, Spede Pasanen
- Pääosissa:
- Marjatta Raita, Simo Salminen, Spede Pasanen, Tapio Hämäläinen, Vesa-Matti Loiri
- Maat:
- Suomi
- Kielet:
- suomi
- Pituus:
- 101 min
- Genret:
- Komedia
- Elokuvasarja:
- Uuno Turhapuro, Professori Uuno D.G. Turhapuro, Lottovoittaja UKK Turhapuro, Häpy endkö? Eli kuinka Uuno Turhapuro sai niin kauniin ja rikkaan vaimon, Rautakauppias Uuno Turhapuro - presidentin vävy, Uuno Turhapuron aviokriisi, Uuno Turhapuro menettää muistinsa, Uuno Turhapuron muisti palailee pätkittäin, Uuno Turhapuro armeijan leivissä, Uuno Epsanjassa, Uuno Turhapuro muuttaa maalle, Uuno Turhapuro - kaksoisagentti, Tupla-Uuno, Uunon huikeat poikamiesvuodet maaseudulla, Uuno Turhapuro, herra Helsingin herra, Uuno Turhapuro, Suomen tasavallan herra presidentti, Uuno Turhapuron poika, Uuno Turhapuro - pisnismies, Uuno Turhapuro: This is my life
Uuno Muuttaa Maalle on 11 Uuno elokuva. 1980-luvun puolivälissä vuosina 1984-1986 valmistui tuottoisimmat Uuno Turhapuro elokuvat. Muuttaa Maalle sattui juuri siihen Uunojen kulta-ajalle.
Uuno palaa kotikyläänsä, jossa vabha isäukko (Ahonen), kartanon entinen renki, viettää eläkepäiviään. Samaan aikaan Uunon appiukko (Hämäläinen), yrittää epätoivoisesti päästä eroon vävypojastaan, mutta erehtyy ostamaan vanhan kartanon aivan Uunon kotikylän keskustasta. Yhteenotto on taas väistämättömästi edessä.
Uuno Turhapuro Muuttaa Maalle on viimeinen hyvä Uuno elokuva. Ere Kokkonen jäi pois ohjaajan hommista ja palasi seuraavan kerran 1990-luvun alussa, tämän jälkeen alkoi Turhapuron alamäki josta ei enää noustu takaisin.
Uunon isää ei olla nähty kunnolla vielä koskaan paitsi vilahdukselta Häpy Endkössä. Olavi Ahonen tulkitsee Uunon isää mahtavasti, pontikka keitelessä. Vanhat konkarit loistaa jälleen Vesku ja Hämäläinen näyttelevät aidosti appiukkoa ja vävypoikaa, valitettavasti Härski ja Sörsselsön jää pienelle huomiolle. Elokuvassa vilahtaa myös vuoden ´74 miss Suomi Johanna Raunio agentin roolissa.
Muuttaa Maalle on Turhapurojen parhaimmistoa tämän edelle menee vain Rautakauppias, Lottovoittaja ja Häpy Endkö.
Uunon appiukko johtaja Tuura yrittää päästä eroon Uunofobiastaan. Hän muuttaa maalle vaimonsa ja Uunon vaimon kanssa. Ja kaiken lisäksi tyhjentää Uunon asunnon jääkaappia lukuunottamatta. Hän jättää jääkaappiin viestin maalle muuttamisesta.
Tuura, hänen vaimo ja tytär asettuvat vanhaan kartanoon. Se on kuitenkin virhe koska kartano on Uunon isän naapurissa (jonne Uuno saapuu) ja kaiken lisäksi kartanon läpi suunnitellaan ajotietä. Uuno puuttuu asiaan...
Elokuvan nimi kertoo koko juonen, kuten useimmat Uuno-elokuvat. Vesa-Matti tekee hienon roolityön ja muistakaan näyttelijöissä ei ole valittamista. Ere Kokkonen on häärinyt elokuvan pääpiruna koska hän on tehnyt kässärin ja hoitanut ohjauksen.
Yhteenvetona leffa on mainiota Suomi-viihdettä alusta loppuun. Uunon isä meinaa varastaa koko show'n. Suoraan sanottuna leffa on yksi parhaista Uuno-leffoista. Leffassa on pontikankeittoa ja -juontia. Mitä muuta suomalainen leffatykittäjä tarvitsee?
nimimerkki: Mask























































