Star Trek - kapina (1998)
- Alkuperäinen nimi:
- Star Trek: Insurrection
- Tuotantovuosi:
- 1998
- Ohjaajat:
- Jonathan Frakes
- Käsikirjoittajat:
- Michael Piller
- Pääosissa:
- Anthony Zerbe, Brent Spiner, Donna Murphy, F. Murray Abraham, Jonathan Frakes, Michael Dorn, Patrick Stewart
- Maat:
- USA
- Kielet:
- Englanti
- Pituus:
- 98 min
- Genret:
- Sci-fi
- Elokuvasarja:
- Star Trek - ensimmäinen yhteys, Star Trek - kapina, Star Trek: Nemesis
Ajallisesti ST-elokuvien Ensimmäinen yhteys ja Nemesis väliin sijoittuva Kapina oli valkokankaalla (4.4.1999) pettymys allekirjoittaneelle. TV.stä töllättynä leffa maistuikin sitten jo paremmalta.
Elokuvan miljöö on edellistä keveämpi. Jo aivan sen alussa nähdään luonnonkaunis ympäristö, joka on valoisuudessaan ja ilmavuudessaan täydellinen vastakohta Ensimmäisen kontaktin Borgien kuutiolle. Nyt tapahtumapaikkana toimii pääasiassa planeetta nimeltä Ba’ku, jossa maajussit kyntävät peltojaan ja seppä takoo rautaa. Idylliä varjostaa tähtilaivaston puolelleen ketkutellut ryppynaamojen joukko, joka hinkuu saada haltuunsa ba’kulaisten salaisuuden. Hommaan tulee kuitenkin mutkia, kun androidi Data (Spiner) ryhtyy puolustamaan oikeutta ja herättää kapteeni Picardin (Stewart) mielenkiinnon asiaa kohtaan. Enterprisessä pannaan talla pohjaan ja lähdetään tutkimaan asiaa.
Leffassa förstinä nähtävä Frakes on kelpo ohjaaja – sen osoitti jo Ensimmäinen yhteys. Kun tapahtumat on nyt siirretty vaihteeksi inhimillisempään ympäristöön, elokuva saattaa olla joillekin katsojille helpompi sulateltava kuin tavalliset Sci-Fi-pläjäykset. Ympäristö on myös rainan kompastuskivi. Ei-digitaalisesti luodun maiseman käyttäminen luo jonkinlaista halpuuden tuntua yleensä mitä mielikuvituksellisimmissa ympyröissä surraavalle Star Trekille. Juoni kuitenkin on ihan kiva. Koska kevyttä huumoriakin löytyy, efektipuoli on reilassa ja vakiopärstät (sekä kumikurtuilla varustettu F. Murray ”Salieri” Abraham) ovat kaikkea muuta kuin perämetsän kesäteatterin taustapahveja, ei katsojalla oikeastaan ole valittelemista. Mukavaa perustieteiskamaa, jossa ei yleisön pelkokerrointa koetella.
Star Trek - Kapina on jo yhdeksäs Star Trek-seikkailu. Tällä kertaa elokuvan on ohjannut Rikeria näyttelevä Jonathan Frakes. Star Trekin miehistö on kokenut joitakin henkilökohtaisia muutoksia. Datalta (Brent Spiner) on poistettu tunnesiru. Tämä aiheuttaa androidissamme joitakin muutoksia. Myös La Forge (LeVar Burton) on saanut näkönsä kuntoon. Mieshän oli aiemmissa elokuvissa sokea ja näki ainoastaan visiirin avulla. Tässä elokuvassa kapteeni Picard (Patrick Stewart) kehittelee suhdetta ainutlaatuisen planeetan asukkaan Anijin (Donna Murphy) kanssa.
Tähtiliiton tähtialus Enterprise saapuu ainutlaatuiselle planeetalle, missä planeetalla oleva säteily mahdollistaa asukkaille hyvin pitkän iän. Asukkaat myös näyttävät ikäistään paljon nuoremmilta. Planeetta on jakautunut kahteen heimoon, bakuihin ja soneihin. Bakut ovat ulkomuodoltaan kauniitta ja he ovat luopuneet teknologiasta ja väkivallasta. Sonat taas ovat kaamean näköisiä ja he ovat teknisesti edistyneittä ja ovat väkivaltaisia. Tähtiliitto ja sonat päättävät siirtää bakut toiselle planeetalle ja ottaa planeetan ainutlaatuiset luonnonvarat lääketieteelliseen käyttöön. Tosin bakujen pakkosiirto loukkaa Tähtiliiton ensimmäistä pääperiaatetta, jonka mukaan toisen sivilisaation kehitykseen puuttuminen on kiellettyä. Enterprisen kapteeni Picard miehistöineen päättää nousta kapinaan.
Star Trek - Kapina on samanlaista huttua, kuten monet muutkin loppupään Star Trek-elokuvat. Juonessa ei ole kehumista ja käsikirjoituskin olisi kaivannut hieman viilaamista. Ei tämä tosin aivan onneton ole. Tässä sekoitetaan ihan hyvin sci-fiä, toimintaa ja ripausta romantiikkaa.






















































