Cannibal! The Musical (1996)
- Tuotantovuosi:
- 1996
- Ohjaajat:
- Trey Parker
- Pääosissa:
- Dian Bachar, Ian Hardin, Jason McHugh, Jon Hegel, Matt Stone, Toddy Walters, Trey Parker
- Maat:
- USA
- Pituus:
- 90 min
- Genret:
- Komedia, Kauhu, Musikaali
Vuonna 1996 tapahtui kummia. Tuntematon parivaljakko, Trey Parker ja Matt Stone, päätyi kovan luokan roskaleffatuotantoyhtiön, vihatun ja rakastetun Troman raihoittamina tekemään ensimmäistä filmiään, josta ei nyt ehkä mikään kaikkein tavallisin tulisikaan. Kyseessä oli kannibalismi-aiheinen komedia, jota siivittivät Parkerin itse säveltämät musiikit! Pian nämä miehet löivät itsensä läpi ja nykyään he ovat laajalti tunnettuja ilkikurisesta huumoristaan ja TV-sarja South Parkistaan, mutta vaikka tämä (kirjoitushetkellä) noin kymmenen vuotta vanha elokuva saattaa tuntua unohtuneelta, on se silti pitänyt pintansa Parkerin ja Stonen fanien keskuudessa. Ja nyt tämä räävitön "klassikko" saapui myös minun postilaatikkooni ja arviointi voi alkaa.
Cannibal! The Musical kertoo siis aiheelleen varsin tyypillisen tarinan miehestä, joka tuomitaan harjoittamastaan kannibalismista, mutta jolla oli toiminnalleen selvät syyt. Hänen retkikuntansa eksyi reitiltä ja pian ruoka oli loppu... Ainoa keino pysyä hengissä/järjissään oli rakentaa lumiukko tai pistää kuollut toveri poskeensa. Siinä sitten lauletaan ja tanssitaan reippaita retkilauluja ja katsotaan, miten ruoka maistuu.
Juoni ei siis ollut kovin erikoinen, mutta toteutus oli. Ei voi kiistää, etteikö kannibaaliaiheinen komedia-musikaali olisi tuntunut alusta asti mielenkiintoiselta (taas niitä leffoja, joihin tutustuin ensi kerran täällä tykissä) ja olin kuullut elokuvasta niin paljon hyvää, joten katsomista ei voinut enää sivuttaa. Ehkä jopa liiankin hyvää, sillä mielestäni elokuva ei kuitenkaan ole läheskään niin hauska, kun olin ehkä odottanut, mutta riittävästi se pystyi silti minuakin naurattelemaan ja kokemuksesta jäi positiivinen fiilis.
Ohjaustyö on tekemisen olosuhteet huomioon ottaen melko hyvin onnistunutta. Elokuva rullaa mukavasti eteenpäin ja ällötystä ja huumoria löytyy sopivassa suhteessa. Huumoripitoisuus on korkea ja elokuvassa leijuu kokoajan tietynlainen amatöörifiilis, jota olisi mielestäni saanut olla enemmänkin! Mutta ihan hyvä tämä näinkin on ja elokuva onnistuu olemaan samalla vinksahtanut, "asiallinen", että räävittömän hauska. Ja viihdyttävä se myös on, mikä onkin Troman elokuvien elinehto.
Näyttelijät ovat lähinnä amatöörejä, mutta hahmot ovat hauskoja. Erityisesti mormonipappi ja alati epäselvästi puhuva kaivostyöläisen poika ovat täysiä kymppejä. Itse päähenkilöstä, Alfred Packer jää ehkä turhan vaisuksi huumorin suhteen, mutta draamallisesti hän on rakennettu moitteettomasti. Reportteri Polly jää melko ohueksi, mutta paljon kuva-aikaa hänelle ei ole suotukkaan. Hahmot ovatkin elokuvan parhaita puolia.
Suurta osaa elokuvasta näyttelevät myös hauskat rallatukset, joita käsittämättömän huonolaatuisessa DVD:ssä ei ole viitsitty edes suomentaa, mutta englannin kielentaitoni on sen verran hyvä, että mukava niitäkin oli kuunnella. Erityisesti "Let's build the Snowman" jäi päähän kummittelemaan ja "Hang the Bastard!" nauratti. Yksi tylsempi, Pollyn laulama kappale olisi voitu sisällyttää poistettuihin kohtauksiin, sillä kohtauksessa ei ole juonen kannalta mitään kovin merkittävää, eikä Alfredin hituri "When I was a top of you" tuntunut oikein sopivan perusilmeeseen, mutta ne on helppo antaa anteeksi kokonaisuuden ollessa näinkin hyvä.
Kokonaisuutena Cannibal! The Musical on mielenkiintoinen ja hauska komedia, joka viihdyttää takuuvarmasti ja Parker/Stone -faneille se on "must see". Omaperäinen toteutus yksinkertaisesta juonesta on esimerkillistä ja samanlaista rohkeutta toivoisi monilta nykykomedioilta. Mikäli tälläinen huumori on lähellä sydäntäsi, katso ihmeessä ja nauti. Ei loppujen lopuksi kovin tromamainen, sillä ällöttävää vakivaltaa elokuva ei alun jälkeen juuri sisällä (toki muutama hieno tehoste löytyy), sen kummemmin kuin seksiä tai tissejäkään, mutta päätarkoitus on sama ja tämän voikin siksi laskea parhaiten onnistuneisiin Troma-filmeihin. Hyvä komedia joka tapauksessa, vaikkei täydellinen olekaan.
nimimerkki: Sano mitä sanot
Kun tätä aloin ensimmäisen kerran katsoa olivat odotukset kovat. Olin kuullut elokuvasta paljon ja olivathan tekijätkin Trey Parker ja Matt Stone. Ja huh! Täytyy myöntää, että tämä on yksi omaperäisimmistä, oudoimmista ja parhaimmista komedioista kautta aikojen.
Elokuva sijoittuu vuoteen 1973 ja kertoo USA:n ensimmäisen tunnetun kannibaalin, Alfred Packer (Parker), tarinan. Packer johti pientä kullankaivaja joukkiota kohti Coloradoa, mutta matkalla sattuu ja tapahtuu. Ihmisiä sekoaa ja kuolee. Ja pian ruokakin loppuu ja vierustoveri alkaa näyttää herkulliselta. Täysin aivoton juoni on saatu toimimaan loistavasti. Näyttelijät ovat tasoltaan vaihtelevia ja ottavat roolinsa juuri oikealla tavalla vakavasti. Elokuvassa on ollut hyvin pieni budjetti, mutta se on riittäny kaikkeen juonen kannalta tärkeään.
Parasta elokuvassa on kuitenkin loistavat laulunumerot. Kaksi laulua on vähän tylsempiä, mutta silti sanoituksiltaan ihan hauskoja. Loput biisit ovatkin mahtavia ja todella hauskoja. Parker onkin aina ollut mielestäni loistava muusikko ja nerokas huumoräijä. Parker ja Stone on yhdistelmä johon en ole tainnut koskaan pettyä. Tämä on heidän ensimmäinen elokuvansa josta taso on lähteny vain nousemaan, seuraavinahan olivat vuorossa loistava Orgazmo, legendaarinen South Park tv-sarja, mainio South Park-elokuva ja (ehkä) maailman paras komedia Team America: World Police. Jokaisessa näistä elokuvista on havaittavissa heidän rakkautensa Monty Pythonia kohtaan.
Cannibal! The Musical on viihdettä parhaimmillaan. Se kestää monta katselukertaa ja vielä 47. katselukerralla se onnistuu naurattamaan niin perkeleesti. Parker ja Stone ovat neroja, sen voi havaita jo pelkästään tätä katsomalla.
nimimerkki: Daniel Baldwin
Arvostelija
Daniel Baldwin
Vieras
On vuosi 1873. Alfred Packer ja hänen uskollinen hevosensa Liane lähtevät johdattamaan pientä kullankaivajajoukkoa kohti Coloradoa. Matkalla kesken kaiken Liane katoaa ja Alfred lähtee joukkoineen tätä etsimään ja lopulta he eksyvät.
Matkalla he tapaavat mm. turkismetsästäjiä, japanilaisia "wannabeintiaaneja" ja kykloopin. Elokuva perustuu "tositapahtumiin" ja sen kertojana toimii Packer itse, joka kertoo tarinaa kauniille toimittajalle, Polly Pryelle.
Trey Parkerin kannibaalimusikaali on varmasti lajissaan ensimmäinen ja paras tuotos. Huumori kukkii eikä vertakaan puutu. Näyttelijätyö on loistavaa ja etnekin Trey Parker, Matt Stone, Dian Bachar ja Ian Hardin tekevät loistavaa työtä. Budjetti oli naurettavat 75 000$, mutta ne ovat riittäneet erinomaisesti tämän elokuvan lavastuksiin ja tehosteisiin. Trey Parker ja Matt Stone ("South park", "Sekopallo") ovat loistavia jätkiä ja tämäkään elokuva ei ollut pettymys.
Cannibal! The musical on loistava elokuva. Sen ainoa vika on yksi aika tylsä laulu, mutta se ei haittaa sillä muut laulut, näyttelijätyö ja ohjaus ovat täyttä rautaa. En uskonut aluksi elokuvan olevan näin hyvä sillä elokuvan levittäjä on Troma ja Troma elokuvat ovat yleensä aika sairaita ja huonoja, mutta tämä ei ole sairas eikä huono. Tämä on loistava. Cannibal! The musical on ehkä jopa seuraava Rocky Horror Picture Show. Mistä sitä ikinä tietää.
nimimerkki: Ash























































