Summaleffa Uudet nimikkeet Aakkosittain abcdefghijklmnopqrstuvwxyååäö09 Genret KomediaSci-fi DraamaFantasia ToimintaWestern SeikkailuDokumentti TrilleriAnimaatio KauhuMusikaali RikosMusiikki SotaAnime

Bad Luck Love (2000)

Bad Luck Love
Tuotantovuosi:
2000
Ohjaajat:
Olli Saarela
Käsikirjoittajat:
Heikki Vuento, Olli Saarela
Pääosissa:
Ilkka Koivula, Jorma Tommila, Maria Järvenhelmi, Peter Franzén, Tommi Eronen
Maat:
Suomi
Kielet:
suomi
Pituus:
89 min
Genret:
Draama, Rikos

Keskiarvo

Arvostelut (2): ***½
Pikatuomiot (201): ***

Oma pikatuomio

# "Antakaa Saarelalle hyvä käsis ja paljon rahaa, niin ukko vääntää vielä sellaista spektaakkelia että oksat pois."

Bad luck love on suomalainen versio jenkkileffoista tutusta jengien välisistä kahinoista. Kellarit, lähiöt, metrot, huumehörhöilyt, lahtaamiset, tärpätin läträäminen ja sekava parisuhde ovat tuttuja juttuja slummikuvauksissa, mutta näin viimeisteltynä aihetta ei ole aiemmin sijoitettu Suomeen.

Stoori ei sinänsä ole mikään maailman kaatava, mutta Olli Saarela osaa näköjään tehdä kunnolla sen minkä tekee. Tunnelma leffassa säilyy loppuun saakka ja tarina etenee sopivasti ilman koivusalomaista huitomista sinne tänne. Kun vielä näytelijäporukkaan on koottu tämän maan katu-uskottavimmat persoonat, on lopputuloksena ihan kelpo kampe. Lievä epäusko tosin alkuun hiipii mieleen kun leffa ei oikein ota tulta alleen. Filmin edetessä laahaava ja vähäeleinen näytteleminen osoittautuukin tehokeinoksi.

Olli Saarela on koonnut Rukajärven tien tuotantojengiä uudelleen kasaan Bad luck lovea varten. Itse ainakin kiinnitin huomiota erityisesti musiikkiin. Tuomas Kantelinen oli jo tekemässä Rukajärveä mutta Giant Robot oli pestattu tehostamaan slummitunnelmia. Välissä musiikki saa jopa liikaakin huomiota.

Ilmeisesti Rukajärvi kassamagneettina antoi mahdollisuuden toteuttaa myös marginaalisemman elokuvan. Huoliteltua jälkeä pienestä tarinasta. Antakaa Saarelalle hyvä käsis ja paljon rahaa, niin ukko vääntää vielä sellaista spektaakkelia että oksat pois.

Pisteet: ***½
Arvosteltu: 09.09.2002
Katsottu: DVD

Arvostelija

Viljami
Ylläpitäjä
225 arvostelua

# "Joka hemmo näyttää taas niin amerikan gangsterilta suoraan gethosta, että hahmot hukkuu noihin eriskummallisiin aurinkolaseihinsa."

Vuosaaren lähiögangsterit! Suomipoika on nykyään eri meinigeissä sitten Tauno palon Rosvo Roope -aikojen. Vedetään viinaa , katsotaan pornoa, poltellaan mentholia ja muita yrttejä. Tarina sinänsä on se sama. Sekoillaan ja örvelletään. Tapetaan ja juodutaan linnaan. Yritetään aloittaa kunnon elämä. Saarelan ohjaamat leffat (Lunastus, Rukajärven tie) muodostavat selvästi yhteyden toisiinsa. Tämä on jatkumon kolmas osa sijoitettuna nykypäivään. Eli kyse on yhden miehen selviytymistarina. Uskonnollisilta vivahteilta ei vältytä nytkään.

Leffa on kuvattu valitettavsti ns. amerikan meiningillä joka tuntuu osittain vähän vieraalta valinnalta. On hidastusta ja rytkettä. Saarela on rohkeati lähtenyt valitsemaan musapuolella suomalaisia nousevia juttuja. Välillä homma toimii oikeinkin hyvin. Mutta kun on katsonut amerikan poikien vastaavia kohtausrakennelmia niin Saarela ei pärjää. Action -kohtauksista sama särmä ja tiukkuus puuttuu.

Se missä Saarela on helvetin hyvä on ihmishahmojen ohjaaminen. Parhaat huiput elokuvaa saavuttaakin juuri ihmisten välisissä kohtauksissa. Valitettavasti ihmishahmoihin ei aluksi meinaa millään päästä sisälle. Osatekijänä varmasti mielestäni hiukan yli vedetty puvustus. Joka hemmo näyttää taas niin amerikan gangsterilta suoraan gethosta, että hahmot hukkuu noihin eriskummallisiin aurinkolaseihinsa. Hienoja hetkiä elokuvassa kuitenkin on. Läppä kuitenkin välillä lentää ihan mallikkaasti ja vastapainona saadaankin painavampaa tavaraa. Erittäin loistavana kohtauksena kerrottakoon kun pääosan hahmo Ali yrittää kertoa äidillensä olevansa muuttunut mies. Toinen hieno pätkä on lopun linnanmäellä kuvattu kohtaus. Niissä saavutetaan sitä oikeaa tunnelmaa.

Jorma Tommila Alina on yksinkertaisesti loistava. Velipoikaa esittävä Eronen vetää ehkä hiukan yli ja Isoklyyvari Ilkka "Pertsan veli" Koivula uusii roolinsa pääkonnana elokuvasta Sairaan kaunis maailma. On kuitenkin hienoa että tällaisia leffoja tehdään ja toivottavasti tullaan tekemään..siitä puolikas laukaus.

Pisteet: ***½
Arvosteltu: 13.07.2001
Katsottu: DVD

Arvostelija

Kustaa
Ylläpitäjä
229 arvostelua