Harry Potter ja kuoleman varjelukset, osa 1 (2010)

Alkuperäinen nimi: Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1
Harry, Ron ja Hermione lähtevät etsimään ja tuhoamaan hirnyrkkejä, joissa piilee Voldemortin kuolemattomuuden ja tuhon salaisuus. Oman onnensa nojassa ilman Tylypahkan opettajien tai rehtori Dumbledoren tukea, matkaavien ystävysten on turvauduttava toisiinsa enemmän kuin koskaan ennen. Pimeät voimat heidän keskuudessaan uhkaavat repiä kolmikon hajalle.
- Ensi-ilta: 19.11.2010
- Ohjaajat:
- David Yates
- Käsikirjoittajat:
- J. K. Rowling, Steve Kloves
- Pääosanäyttelijät:
- Alan Rickman, Bill Nighy, Daniel Radcliffe, Emma Watson, Flupsi Hodeli, Hazel Douglas, Helena Bonham Carter, Jason Isaacs, Rade Serbedzija, Ralph Fiennes, Rhys Ifans, Rupert Grint, Tom Felton
- Maat:
- Iso-Britannia, USA
- Kielet:
- englanti
Arvostelut
Elokuva kärsii väistämättä tarinan jakamisesta kahteen osaan.
Voldemort on palannut vahvempana kuin koskaan aiemmin elokuvasarjan päättävässä seitsemännessä elokuvassa Harry Potter ja kuoleman varjelukset, osa 1. Tarina on siis jaettu kahteen osaan, joista jälkimmäinen tulee Suomen elokuvateattereihin heinäkuussa 2011.
Harry Potter täyttää 17 vuotta ja häntä suojaava taika Likusteritiellä murenee. Harry ystävineen aloittaa paon Voldemortia ja kuolonsyöjiä vastaan, ja yhdessä parhaiden kavereidensa Hermionen ja Ronin kanssa Harry aloittaa hirnyrkkien etsinnän tuhotakseen Voldemortin lopullisesti pala palalta.
Elokuva noudattaa juonen puolesta lähes orjallisesti kirjaa, joka varmasti miellyttää useimpia faneja. Synkkä tunnelma ja silmiä hivelevä miljöö ansaitsevat myös kehuja ja paikkaavat puutteellista dialogia ja kerrontaa, joka tosin on melko johdonmukaista mutta paikoin töksähtelevää. Kunnianarvoista kerronnassa on kuoleman varjeluksista kertovan tarinan esittäminen hauskasti toteutettuna animaationa.
Köyhähkön dialogin ja koko elokuvan ajan vallitsevan synkän tunnelman johdosta näyttelijäsuoritukset ovat melko tasapaksuja. Ron Weasleytä näyttelevän Rupert Grintin suoriutumiselle voi nostaa hattua, sillä Grint onnistuu tuomaan aiemmin niin iloiselle ja vekkulille hahmolleen täysin uuden ulottuvuuden. Sen sijaan Albus Dumbledorea esittävän Michael Gambonin rooli elokuvassa jää valitettavan mitättömäksi. Vaikka Dumbledore kuoli edellisessä elokuvassa, on hänellä varsin suuri rooli viimeisessä kirjassa kuoleman jälkeenkin.
Kokonaisuutena Harry Potter ja kuoleman varjelukset, osa 1 on näyttävää katseltavaa, jonka seurassa parituntinen menee täysin vaivattomasti. Elokuva kärsii väistämättä tarinan jakamisesta kahteen osaan. Tämän takia elokuva jää vaille minkäänlaista loppuhuipentumaa. Elokuvan todellinen "hyvyys" paljastuukin vasta toisen osan ilmestyessä.

Perfektionisti
Käyttäjä , 1 arvostelu
Arvosteltu: 18.11.2010
Katsottu: Teatterissa
Aiheeseen liittyvät uutiset
Harry Potter -fanitus uhkaa vesieläimiä
Muistatko Harry Potter -sarjan aran mutta lojaalin Dobby-kotitontun? Tämän harmittomalta vaikuttavan hahmon ystävien pelätään edesauttavan luonnon tuhoutumist... Lue loput
Neljäs Ihmeotukset-leffa ei ole näkyvissä: Ohjaaja lähti tekemään muuta
J. K. Rowlingin kirjoittama velhoiluelokuvien sarja saattaa olla vaikeuksissa. Tuorein Ihmeotukset-elokuvasarjan osa, Dumbledoren salaisuudet, on joidenkin ar... Lue loput
Harry Potter- ja Pirates of the Caribbean -tähti: näyttelijät eivät enää opettele roolejaan
Mm. Rakkautta vain -leffan rokkistaraa, Pirates of the Caribbean -leffasarjan Davy Jonesia Harry Potter -jatkumon Rufus Rymistyiriä näytellyt Bill Nighy on ava... Lue loput
Miten Rogue Onessa voi olla mukana näyttelijä, joka kuoli jo vuonna 1994
Keskiviikkona myös Suomessa ensi-iltaan tullut Rogue One: A Star Wars Story sijoittuu Tähtien sota -elokuvien kaanonissa ennen vuonna 1977 valmistunutta Tähtie... Lue loput
Viikon kovimmat trailerit: mutantteja ja viidakon lakeja
Tähtien sodan jatko-osan Kiinan markkinoille suunnattu traileri on tuoreeltaan noussut puheenaiheeksi nk. spoilaavuutensa vuoksi. Koska Star Wars: The Force Aw... Lue loput
Saman kategorian TOP-leffoja
Suosituksia
Kommentit
Arvostelut
Elokuva kärsii väistämättä tarinan jakamisesta kahteen osaan.
Perfektionisti 18.11.2010 14:01
Yhä synkemmäksi käyvä tarina jaksaa yllättäen kiinnostaa myös ei-fania.
Mikki-H 29.09.2011 15:03
Samaa vanhaa potaskaa.
vomppa 22.06.2011 03:51
dbgirl
Käyttäjä
05.10.20 klo 15:48
EnsioNietos
Käyttäjä
13.01.17 klo 15:23
shinji
Käyttäjä
29.09.16 klo 22:32
norman_bates
Käyttäjä
17.09.16 klo 17:12