Dawn of the Dead (1978)

Pisteytyksiä: 596
Tarkka arvo: 4.201
Arvosteluja: 6
Kommentteja: 148
Outo epidemia on levinnyt ympäri maailman. Elävien kuolleiden armeijaa ei voi enää pysäyttää. Pakeneminen on ihmiskunnan ainoa toivo. Hylätty ostoskeskus suo lyhytaikaisen turvan pienelle turvapaikkaa etsivälle joukolle. Mutta jälleen kerran suurimman uhkan aiheittaa toinen ihminen, tällä kertaa ryöstelevä moottoripyöräjengi.
- Ohjaajat:
- George A. Romero
- Käsikirjoittajat:
- George A. Romero
- Pääosanäyttelijät:
- David Emge, Gaylen Ross, Ken Foree, Scott H. Reiniger
- Maat:
- USA
- Kielet:
- englanti
Arvostelut
Yksi kauhugenren merkkiteoksista ja Romeron uran paras elokuva.
Ohjaaja George A. Romero tuli hetkessä tunnetuksi vuonna 1968 ohjaamallaan kulttiteoksella Night of the Living Dead, joka uudisti kauhugenreä melkoisen lailla. Kymmenen vuoden kuluttua Romero viimeistään räjäytti pankin hillityn tyylikäällä Dawn of the Deadilla, joka on edelleenkin yksi kauhuelokuvien korkeimalle sijoitettuja teoksia Psychon, Hohdon, Manaajan ja Evil Deadin kanssa. DatD oli aikanaan yksi raa'immista elokuvista joita 70-luvulla ja 80-luvun alussa nähtiin. Tästä puolestaan voidaan kiittää goremaskeeraja Tom Savinia, joka näyttelee DotD:ssä pienen roolin sekä Italialaista Dario Argentoa, joka on leikannut yhden version Dawnista ja toiminut yhtenä tuottajista.
Kuolleiden henkiin herääminen jatkuu kovaa tahtia, eikä pelastusta tunnu löytyvän mistään. Pienen uutisryhmän kaksi jäsentä Stephen (Emge) ja hänen tyttöystävänsä Francine (Ross) päättävät lähteä pakoon helikopterilla. Mukaansa he ottavat Stephenin kaverin erikoispoliisiyksikössä työskentelevän Rogerin (Reiniger) ja hänen kaverinsa Peterin (Foree), jotka ovat juuri epäonnistuneet eräässä operaatiossa. Helikopterista näkee kuinka laaja kuoleman epidemia on. Zombeja liikkuu kaikkialla armeija ja maanviljelijät lahtaavat heitä kuin heinää. Sitten eteen tulee tyhjältä vaikuttava ostoskeskus, jonka katolle nelikko päättää laskeutua ja he huomaavat, että täällä riittää tavaraa hetkeksi aikaa ja zombit vaeltevat vain alakerroksissa.
Dawn of the Dead on edelleenkin yksi parhaimmista kauhuelokuvista viimeisen 30 vuoden aikana. Se on edelleenkin näyttävä ja ajatuksia herättävä elokuva. Dawnia pidetään Romeron parhaana elokuva ja sitähän se helposti on, vaikka Night of the Living Dead lähes yhtä loistava onkin. Romeron tyyliin Dawn ei ole pelkkä kauhuelokuva, siihen on lisätty loistavaa yhteiskunnallista saatiiria mukaan, joka saa tarinan tuntumaan aidolta. Ostoskeskus puolestaan luo loistavaa tunnelmaa kun nelikko pitää hauskaa. Onhan täällä kuolleillakin joitain muistoja, he toteavat.
Dawn of the Deadin budjetti ei ollut mikään huimaava, mutta edelleenkin efektit ja roiskeet näyttävät hyvinkin todellisilta. Tästä voikin nähdä Romeron kuvaaman värimaailman, joka on todella komea. Kun Stephenia ammutaan hississä käteen hänen valkoinen käsivartensa pursuaa heti verta joka näyttää vieläkin aidolta. Kuten Nightsissä ja Dayssä Romero kuljettaa tarinaa loistavasti kuvaten pienen ryhmän taistelua apocalyptisessä ympäristössä jossain pienessä tilassa, tosin tällä kertaa melko suuressa. Pääosanesittäjät David Emge, Ken Foree, Scott H. Reiniger ja Gaylen Ross tekevät loistavaa roolityötä, unohtamatta Tom Savinin pientä roolia rikollisena. Nähtiinhän Foree ja Reiniger myös Zach "300" Sniderin keskinkertaisen re-maken pienissä rooleissa.
Kokonaisuutena Dawn of the Dead on yksi kauhugenren merkkiteoksista ja Romeron uran paras elokuva mitä mies on ohjannut ja tulee ohjaamaan. Dawn of the Dead ei ole pelkästään älykäs ja nokkela mestariteos, se on loistava elokuva.
nimimerkki: andy
Pisteet: rating 100,000

andy
Tähtääjä , 462 arvostelua
Arvosteltu: 13.07.2007
Katsottu: DVD



Aiheeseen liittyvät artikkelit
Kokopitkät matkailumainokset
Koska kukaan ei ole profeetta omalla maallaan, Woody Allen päätti toteuttaa Match Pointin Lontoossa; Euroopassa kun rahoituksen kerääminenkin oli vaivattomampa... Lue loput
Jussi Sandhu 31.01.2013 klo 02:34
Saman kategorian TOP-leffoja




Suosituksia
Kommentit
Arvostelut
Yksi kauhugenren merkkiteoksista ja Romeron uran paras elokuva.
rating 100,000
andy 13.07.2007 23:48
Ei pelkästään yksi parhaimpia kauhuleffoja, vaan se on myös edeltäjänsä tavoin kova yhteiskuntasatiiri.
rating 100,000
The Wolf 12.03.2006 16:37
Hyvä kylmän sodan ajan läpileikkaus, mutta myös synkän apokalyptistinen.
rating 100,000
Galeazzo 01.05.2005 13:19
Villetys
Käyttäjä
16.09.20 klo 19:36
King Diamond*
Käyttäjä
18.05.20 klo 22:19
King Diamond*
Käyttäjä
20.12.19 klo 23:49
King Diamond*
Käyttäjä
13.11.19 klo 01:39