The Fifth Element - puuttuva tekijä (1997)

Pisteytyksiä: 609
Tarkka arvo: 3.814
Arvosteluja: 3
Kommentteja: 82
Alkuperäinen nimi: The Fifth Element
Huikeasti kuvitettu, huumorilla kuorrutettu tieteisseikkailu tulevaisuuden taksikuskista, joka joutuu keskelle kosmista hyvän ja pahan taistelua.
- Ohjaajat:
- Luc Besson
- Käsikirjoittajat:
- Luc Besson, Robert Mark Kamen
- Pääosanäyttelijät:
- Brion James, Bruce Willis, Chris Tucker, Gary Oldman, Ian Holm, John Neville, Luke Perry, Milla Jovovich, Tommy 'Tiny' Lister Jr.
- Maat:
- Ranska, USA
- Kielet:
- englanti
Arvostelut
Scifiä, toimintaa, huumoria sekä romantiikkaa kivasti samoissa kuorissa tyylikkäästi ja huolella toteutettuna.
Tulevaisuuteen sijoittuva leffa, joka loistaa visuaalisuudellaan. Homma on varsin ranskalaisissa hyppysissä. Ohjaajana toimi Luc Besson (Nikita, Leon, Taxit, jne...) sekä toinen patongin mussuttaja, muotiguru Jean-Paul Gaultier oli suunnittelemassa kostyymiä tapaukseen.
Maapalloahan ollaan pelastamassa absoluuttiselta pahalta, johon on vain yksi lääke, puuttuva tekijä. Telluksen pelastaja on Milla Jovovichin esittämä Multipass-Leeloo sekä tottakai entinen hallituksen agentti Willis heiluu sankaritaksikuskina kuvioissa suojellen Leeloota sen minkä omista probleemistaan ehtii. Moottoriturpa Cris Tucker nähdään ällöttävimmässä roolissa missä ukko on koskaan ollut. Androgyyni radiotähti Ruby Rhod naurattaa ja oksettaa yhtä aikaa. Gary Oldman jaksaa olla aina yhtä loistava pahiksena.
Tarina on mukava paketti, joka tosin yltyy loppupuolella hiukan turhaan räimimiseen. Taisi olla toinen kerta kun leffan parissa tuli aikaa vietettyä ja kyllähän Arska viihtyy. Scifiä, toimintaa, huumoria sekä romantiikkaa kivasti samoissa kuorissa tyylikkäästi ja huolella toteutettuna.
Pisteet: rating 80,000

arska
Ylläpitäjä , 637 arvostelua
Arvosteltu: 16.09.2002
Katsottu: Kotona

Aiheeseen liittyvät artikkelit
Kehäraakkeja ja kohokoukkuja
Nyrkkeily on elokuvissa varsinkin suomalaisesta näkökulmasta pinnalla. Teattereihin on saapunut odotettu Southpaw ja lajin tunnetuin kuvaelma, Rocky-elokuvien ... Lue loput
Jarno Väistö 20.08.2015 klo 11:16
Aiheeseen liittyvät uutiset
Pääseekö Euroopan kalleimmaksi tituleerattu leffa sittenkin plussan puolelle?
Tykättyyn ranskalaissarjakuvaan perustuneen Valerian and the City of a Thousand Planets -leffan DVD-, bluray- ja muut kotimyyntiin tarkoitetut versiot julkaist... Lue loput
R. Isoviita 24.11.2017 klo 10:52
Luc Bessonin suureen tieteisleffaan uusi näyttelijäkiinnitys
1960-luvulla ensimmäisessä sarjakuvaseikkailussaan nähdyt agentti Valerian ja hänen parinsa Laureline saavat ohjaaja Luc Bessonin käsissä elokuvakäsittelyn. Be... Lue loput
R. Isoviita 20.08.2015 klo 01:01
Poliisipäällikkö Gordonista pahikseksi Tähtien sotaan?
Tulevaa Tähtien sota -elokuvaa eli Star Wars: Episode VII:tä koskevat varmat tiedot ovat tässä vaiheessa vielä paljolti salaisuuksia, mutta jälleen julkisuutee... Lue loput
Z.E 07.02.2014 klo 08:33
Saman kategorian TOP-leffoja




Suosituksia
Kommentit
Arvostelut
Maan kovin actionsankari ja kuumin ex-supermalli pelastavat maailmankaikkeuden taidokkaassa tieteisseikkailussa.
rating 90,000
X-tyyppi 26.06.2008 17:32
Scifiä, toimintaa, huumoria sekä romantiikkaa kivasti samoissa kuorissa tyylikkäästi ja huolella toteutettuna.
rating 80,000
arska 16.09.2002 22:23
Luc Bessonilla oli mahtava cast & crew tukemassa tarinaansa.
rating 70,000
Söpö 19.09.2002 17:04
Videot

Villetys 09.03.2019
Villetys
Käyttäjä
07.03.19 klo 23:40
John117
Käyttäjä
25.02.18 klo 23:49
shinji
Käyttäjä
03.09.16 klo 20:23
EdvardH
Käyttäjä
19.04.15 klo 18:44