Apinoiden planeetta
- Alkuperäinen nimi:
- Planet Of The Apes
- Tuotantovuosi:
- 1968
- Ohjaajat:
- Franklin J. Schaffner
- Käsikirjoittajat:
- Michael Wilson, Pierre Boulle, Rod Serling
- Pääosissa:
- Charlton Heston, Kim Hunter, Linda Harrison, Roddy McDowall
- Maat:
- USA
- Pituus:
- 112 min
- Genret:
- Toiminta, Sci-fi
- Elokuvasarja:
- Apinoiden planeetta, Paluu apinoiden planeetalle, Pako apinoiden planeetalta, Apinoiden planeetan valloitus, Taistelu apinoiden planeetasta
Apinoiden planeetta herätti ilmestyessään paljon huomiota. Se onkin saanut kulttiklassikon aseman. Apinoiden planeetta sai vielä myöhemmin neljä jatko-osaa, jotka eivät kuitenkaan ole niin hyviä kuin tämä ykkösosa. Tehtiinpä vielä vuonna 1974 tähän perustuva TV-sarjakin. Tim Burton myös teki vuonna 2001 re-maken tästä leffasta, mutta ei se re-make ole mitään tämän rinnalla.
Joukko avaruuslentäjiä ovat matkalla avaruudessa. Sitten avaruusalus tekee haaksirikon tuntemattomalle planeetalle ja sieltä selviää vain kolme miehistön jäsentä. Pian he törmäävät kummalisen ihmismäiseen porukkaan. Erona on vain se, että nämä ihmiset eivät ole järin puheliaita. Sitten tulee apinalauma, joka ottaa koko porukan vangiksi ja vievät apinoiden kaupunkiin. George Taylor (Heston) yrittää sitten vakuutella älykkyyttään.
Apinoiden planeetta on tehty todella hienosti. Tässä leffassa ihmisten ja apinoiden roolit on pistetty täysin ylösalaisin. Apinat ovat planeetan johtava laji. Heillä on varsin pitkälle kehittynyt sivilisaatio, missä eri apinalajeilla on omat tehtävänsä. Orangit ovat yhteiskunnan yläosassa. He määrittelevät yhteiskunnan opit ja lait. Orangit myös määrittelevät, mikä on oikeaa tiedettä. Sitten on gorillat, jotka ovat sotilaita ja metsästäjiä. Simpanssit taas ovat yhteiskunnan tiedemiehiä ja lääkäreitä. Yhteiskuntakin tuo lähinnä mieleen jonkinlaisen fundamentalistisen valtion. Tosin apinat ovat joissakin kohdissa hieman kömpelön näköisiä. Myöskin elokuvan loppu on hieno.
Myöskin näyttelijät tekevät hyvää työtä. Charlton Heston on todella hyvä roolissaan. Eikä Linda Harrison, joka näyttelee Nova-nimistä ihmistä myöskään ole huono. Myös apinoiden näyttelijät hoitavat hommansa hyvin, vaikka se onkin pakostakin aika ilmeetöntä. Tämä on kulttiklassikko, jota ei kannata ohittaa.
Alkuperäinen Apinoiden planeetta oli suuri tapaus 60-luvulla. Tänään sen tekniikka on yhä yllättävän hyvän näköistä (mm. maskeerauksesta sille tippui yksi kimalteleva Oscar) ja elokuva toimii muutenkin hyvin, mikäli antaa anteeksi Charlton "Ben-Hur" "Viimeinen Testamentti" Hestonin saarnaajamaisuuden sarkarillisena astronautti Taylorina.
Pierre Boullen kirjaklassikkoon perustuva leffa kertoo neljästä astronautista, joiden sukkula harhautuu reitiltään ja he päätyvät elokuvan nimen mukaan apinoiden planeetalle. Disneyland? - Ehei. Siellä ihmiset ovat mykkiä eläimiä ja apinat herroja. Asetelma on astronauteille järkytys. Kun apinat vieläpä suhtautuvat ihmisiin ylen kielteisesti, näyttää avaruusmatkaajien tulevaisuus heikolta.
60-luvun Apinoiden planeetta on yhteiskuntakriittinen selviytymistarina. Se sai aikoinaan neljäkin jatko-osaa ja taannoin Tim Burton ohjasi aiheesta remaken. Tuoreempi apinaseikkailu ei ole aivan niin pessimistinen kuin muinaisversio, mutta siitä tuntui puuttuvan "se jokin".





















































