Maaliskuussa 2022 71-vuotiaana kuollut William Hurt jätti aukon myös Marvel-elokuvauniversumiin. Pitkän linjan näyttelijä tulkitsi mm. Avengers-elokuvasarjassa ministeri Thaddeus Rossia. Ensi vuonna Rossin roolissa nähdään kuitenkin toinen tulkki, sillä Hurtin tilalle kiinnitetty Harrison Ford (82 v.) on Ross Captain America: Brave New World -elokuvassa.
Ross on aiemmin ollut ns. piikkinä lihassa Marvel-sankareiden seikkailuissa, mutta uuden leffan myötä hahmon merkityksen on vihjailtu kasvavan. Ford ei nimittäin näyttele elokuvassa vain niljakasta miestä puvussa tai määrätietoista kenraalia, vaan myös Punaista Hulkia, Rossin sarjakuvista tuttua alter egoa. Väkivahvan Hulkin voimat omaava Punainen Hulk pystyy raivopäissään myös polttamaan vastustajiaan.
Ford kertoo olleensa aluksi varpaillaan roolin suhteen:
– Olin vähän huolissani Bill [Hurtin] tilalle astumisesta, hänhän oli hieno näyttelijä. […] Olen vain hiukan perillä Marvelin universumista – elämäni on muualla – mutta katsoin tukun Marvel-elokuvia, joissa on hienoja näyttelijöitä, joilla vaikuttaa olevan hauskaa. Sitten tuumin, että miksi en minäkin [lähtisi mukaan]?
Indiana Jones -tähden muuntautumista Punaiseksi Hulkiksi on jo etukäteen suitsutettu ohjaaja Julius Onahin taholta:
– Kaikki me kuvauspaikalla olimme siitä ihan että: ”Helvetin kuusitoista, jätkä hoiti homman kotiin!” On tosi upeaa palata sellaisen Hulkin pariin, joka panee kaiken tuhannen pillun palasiksi ja raivoaa hulluna.
Näyttelijän kannalta hurjistuneen Hulkin tulkitseminen ei kuitenkaan vaikuta olleen kummoinen temppu. Ainakin Ford vähättelee sen hankaluutta:
– En valvonut yötä kotona ihmetellen, että mitä tehdä, kun muutun Hulkiksi. Ei se näyttänyt hirveän vaikealta tehtävältä.
Aiemmin tänä vuonna Fordilta tiedusteltiin jo Comic-Con-festivaaleilla, mitä uusi rooli häneltä vaati.
– Sitä, että en murehtisi. Se vaati olemaan idiootti rahasta, mitä olen ennenkin tehnyt, tähti veisteli ja lisäsi tarkoittavansa, että osa vaati tekemään asioita, joita ei oma äiti tai näyttelemisen valmentaja yleensä haluaisi näyttelijän tekevän.
Lähteet: Variety, EmpireOnline, ScreenRant
Toim. R. Isoviita