Mildred Pierce - amerikkalainen nainen (1945)

Alkuperäinen nimi: Mildred Pierce
- Ohjaajat:
- Michael Curtiz
- Käsikirjoittajat:
- Ranald MacDougall
- Pääosanäyttelijät:
- Ann Blyth, Bruce Bennett, Eve Arden, Jack Carson, Joan Crawford, Jo Ann Marlowe, Zachary Scott
- Maat:
- USA
- Kielet:
- englanti
Arvostelut
Unelman takana on rappio.
James M. Cainin romaaniin perustuva Mildred Pierce on, kuten suomalainen lisänimi antaa ymmärtää, amerikkalaisen naisen tarina. Se on silti samalla myös muuta; kertomus hänen perheestään, ja yleensä elämästä amerikkalaisessa unelmassa.
Piercet ovat keskiluokkaa. Isä Bert (Bennett) tekee kiinteistökauppaa, äiti Mildred (Crawford) puuhastelee kotona ja lapset Veda (Blyth) sekä Kay (Marlowe) ovat isin ja äidin kullannuppuja. Sisaruksista vanhempi, Veda, on äitinsä lellikki. Hän on klassinen "kaikki mulle heti" -tapaus, poispilattu tytönplanttu. Kay on isin oma rasavilli. Amerikkalainen unelma hohtaa kauniisti kullalle, kunnes Bert jää työttömäksi. Elämän tyhjyys iskee vastaan. Mutta kuten kuka tahansa äiti, Mildred haluaa tehdä kaikkensa rakkaimpiensa eteen.
Mildred Pierce on erinomainen esimerkki onnistuneesti kirjoitetusta tarinasta. Se koostuu hyvin yksinkertaisista asioista, mutta tempaa mukaansa ja yllättääkin. Rikoselokuvaksi raina kulkee välillä hyvin kauas tyypinomaisesta hämärämiesten miljööstä. Sen sijaan on tarjolla keittiön lämpöä ja rikkaiden olohuoneita. Mutta rikokset eivät katso paikkaa.
Elokuva kuvaa onnistuneesti amerikkalaista unelmaa, sen syntyä ja elämää siinä. Toisaalta katsoja saa nähdäkseen myös unelman kääntöpuolen: rappion, huikentelevaisuuden, tyhmyyden. Kuvausta rasittaa ainoastaan Mildredin toisen tyttären luonteen yksipuolisuus, sekä jotkin elokuvan tuotantoajalle tyypilliset tyylikeinot. Onneksi Mildred Piercellä on vahva sanoma ja sitä myötä kiinnostavaa sisältöä yli moisten pikkujuttujen.

Söpö
Ylläpitäjä , 783 arvostelua
Arvosteltu: 04.02.2008
Katsottu: Kotona
Aiheeseen liittyvät uutiset
Sarandon ja Lange Hollywood-ikonien osiin
Hollywoodissa 1940-luvulla saman studion, Warner Brosin, tähtinä olleet Bette Davis ja Joan Crawford muistetaan niin monista huippurooleistaan kuin vihanpidos... Lue loput
JustinHenryFan
Käyttäjä
24.04.18 klo 14:41
Rainafriikki
Käyttäjä
12.05.15 klo 23:54
Jude
Käyttäjä
20.11.12 klo 14:09
mauge
Tähtääjä
04.02.08 klo 20:05