The Lost Boys (1987)

- Ohjaajat:
- Joel Schumacher
- Käsikirjoittajat:
- James Jeremias, Janice Fischer, Jeffrey Boam
- Pääosanäyttelijät:
- Corey Feldman, Corey Haim, Dianne Wiest, Jami Gertz, Jason Patric, Kiefer Sutherland
- Maat:
- USA
- Kielet:
- englanti
Arvostelut
Mahtava teinivampyyripläjäys pienellä rock´n roll-lisäyksellä.
Mahtava teinivampyyripläjäys pienellä rock´n roll-lisäyksellä. Mieleenpainuvin asia on takakannen runo (jota en tässä rupea toistamaan). Tarinan juonta en sanoisi maailman selkeimmäksi, mutta pääpiirteittäin sen tajuaa niin että perhe muuttaa uuteen kaupunkiin ja isoveli saa heti uusia ystäviä näistä yön rokkityypeistä. Pian hän on täydellisesti mukana touhussa.
Elokuvan lopusta löytyy todella vaikuttava kohtaus, jossa nämä uudet ystävät tunkeutuvat perheen kotiin ja isoveli esiintyy Ritari Rohkeana puolustaessaan pikkuveljeään. Söötti lisähahmo on perheen Nanook-koira, joka pysyy urheasti isäntänsä rinnalla vampyyreita vastaan.
Leffan ohjaus on todella kelvollista, mutta jossain vaiheessa pikkuveljen naiivius alkaa todella ärsyttää. Näyttelijöistä ainoa, josta kannattaa sanoa jotain, on Nanook. Muut vaikuttavat hiukan jäykiltä, vaikka leffassa muuten onkin rento meininki.
nimimerkki: Supersammakko

Vieras
Arvosteltu: 08.07.2004
Katsottu: DVD
Aiheeseen liittyvät uutiset
Monen sivuosan mies menehtyi 71-vuotiaana
Pitkän uran niin elokuvissa, teatterissa kuin TV:ssäkin tehnyt näyttelijä Edward Herrmann menehtyi eilen New Yorkissa. Yhdysvalloissa vuonna 1943 syntynyt Herr... Lue loput
Saman kategorian TOP-leffoja
Suosituksia
Kommentit
Arvostelut
Pidän Lost Boysin rosoisuudesta, joka mielestäni tekee elokuvasta eläväisen ja realistisen oloisen.
melly_sue 21.11.2009 22:44
Mahtava teinivampyyripläjäys pienellä rock´n roll-lisäyksellä.
Vieras 08.07.2004 09:58
Mukavaa ja hauskaa viihdettä, vampyyrielokuva kultaiselta 1980-luvulta.
Ash 18.06.2004 22:37
King Diamond*
Käyttäjä
11.07.20 klo 21:34
King Diamond*
Käyttäjä
11.07.20 klo 21:23
J.Lipponen
Käyttäjä
05.05.16 klo 15:14
Pelimies
Käyttäjä
25.01.15 klo 10:46