Kuinka hukata kundi 10 päivässä (2002)

Alkuperäinen nimi: How to Lose a Guy in 10 Days
Romanttinen komedia Miss Kovis -menestyselokuvan ohjaajalta saattaa törmäyskurssille trendilehden menevän toimittajan Andien (Kate Hudson) ja viettelemisen mestarin, tavoitellun poikamiehen Benjaminin (Matthew McConaughey). Andie kirjoittaa artikkelia siitä, kuinka miehestä pääsee eroon puolessatoista viikossa. Samaan aikaan Benjamin lyö vetoa siitä, että hän onnistuu hurmaamaan kenet tahansa naisen 10 päivässä. Kaksikon yhteentörmäys synnyttää nopeasti valheiden verkon, jonka purkamisessa ei sä... Lue lisää
- Ohjaajat:
- Donald Petrie
- Käsikirjoittajat:
- Brian Regan, Burr Steers, Jeannie Long, Kristen Buckley, Michele Alexander
- Pääosanäyttelijät:
- Kate Hudson, Matthew McConaughey
- Maat:
- USA
- Kielet:
- englanti
Arvostelut
Itse elokuvaelämyksestä ei jää mitään käteen.
Elokuva alkaa Cosmopolitan- tyyppisen muotilehden parissa työskentelevien toimittajien teennäisillä hymyillä ja pirteällä aamukokouksella, jossa on yllättävän rento meininki. Tästä tietää, että ollaan - jälleen kerran - Jenkeissä. Elokuvan alku ei ole kovin lupaava, mutta onneksi elokuva ei jää junnaamaan paikoillaan.
Kate Hudsonin esittämä Andie Anderson on yksi lehden hymyilevistä toimittajaneitosista, joka päättää iskeä itselleen poikaystävän ja raapia sitten lehteen jymyjutun siitä, mitä ei kannata tehdä suhteen alkumetreillä, jos mielii miehen elämään jäädä. Kimmoke löytyy hyvän ystävän kuulumisista miesrintamalta.
Matthew McConaughey esittää mainostoimistossa työskentelevää Ben Barrya, menestyvää ja itsetietoista miestä, joka kääntää työpaikan naisten katseet treenatulla torsollaan. Ben lyö vetoa, että saa naisen rakastumaan itseensä 10 päivässä. Soppa on valmis, kun Andie ja Ben saatetaan yhteen.
Nuortenleffa onnistuu viihdyttämään kaksituntisen, mutta itse elokuvaelämyksestä ei jää mitään käteen. Elokuvan kerronta on sujuvaa ja oikeasti hauskoja kohtauksia mahtuu mukaan. Elokuvan lopputulos on kuitenkin syötetty niin syvälle itse juoneen, että loppumetrien kissa-hiiri-leikki saa vain toivomaan, että lopputekstit virtaisivat valkokankaalla. Hudson on kaunis ja McConaughey miehekäs, tosin hieman vanha, tällaiseen rooliin.
nimimerkki: Tepa

Vieras
Arvosteltu: 21.05.2003
Katsottu: Teatterissa
Aiheeseen liittyvät uutiset
Mehevä näyttelijäjoukko mukaan zombie-mättöön
Kirjailija Jane Austen tuskin osasi arvata 1800-luvun alussa, millaiseen muotoon hänen teoksensa Ylpeys ja ennakkoluulo kääntyy 2000-luvulla. Seth Grahame-Smit... Lue loput
Saman kategorian TOP-leffoja
Suosituksia
Kommentit
Arvostelut
Kaikkien romanttisten komedioiden ystävien on pakko katsoa tämä.
Boy From Shadows 30.07.2008 13:11
Itse elokuvaelämyksestä ei jää mitään käteen.
Vieras 21.05.2003 21:11
afterman
Käyttäjä
23.12.19 klo 00:27
IsoVauva
Käyttäjä
17.10.19 klo 18:50
Key
Käyttäjä
27.04.18 klo 23:54
paukku_
Käyttäjä
16.01.16 klo 21:11