Le divorce - Avioero ranskalaisittain (2003)
- Alkuperäinen nimi:
- Le Divorce
- Valmistusvuosi:
- 2003
- Ohjaajat:
- James Ivory
- Pääosanäyttelijät:
- Glenn Close, Jean-Marc Barr, Kate Hudson, Leslie Caron, Naomi Watts, Stockard Channing
- Maat:
- USA
- Pituus:
- 117 min
- Genret:
- Komedia, Draama
Arvostelut (1)
Ihmissuhdesopasta pitäville voisin kuvitella elokuvan osuvan kohdalleen.
Jenkkiläinen ja ranskalainen perhe kohtaa toisensa tyttären avioliiton kautta. Nuoleskelevan yhteiselon rikkoo aviokriisi kun jenkkiperäisen tyttären ranskisaviomies lankeaa uuteen auvoon. Apet ja anopit tapaavat toisensa ja kohteliaisuuksia ladellaan mutta selän takana puhutaan lämpimiä. Hommaa sävyttää vielä nuorenparin seinällä roikkunut uppoarvokas taulu, jonka kohtaloa ja alkuperää selvitään omaisuuden jaon yhteydessä. Ja eikä siinä vielä kaikki. Sivujuonteina on tyttären siunattu tila sekä kajahtanut mies joka jahtaa jenkkiläisten vävyä.
Kuulostaa sekavalta, mutta elokuvassa juonta kuljetetaan suht’ järkevästi eteenpäin. Muutama maukas sivuosa ryydittää tarinaa oikeinkin hyvin. Kaikkiaan genre ei vain satu uppoamaan, mutta ihmissuhdesopasta pitäville (naisille) voisin kuvitella elokuvan osuvan kohdalleen.
Mistään ylitahmaisesta rakkausdraamasta ei ole kyse, vaan pikemminkin kevyestä elämäntarinasta. Parisuhdehössön lisäksi Jenkkien ja ranskalaisten keskinäiset ennakkoluulot nousevat framille leffassa, ja niistä voi muun huvin puutteessa repiä iloa irti.
Elokuvan pääroolisuorituksistakaan ei voi sanoa oikein mitään, kun tarinasta puuttuu särmä. Leffa löytää tiensä varmaankin aika nopealla aikataululla televisioon ja toiminee kevyenä illallisena. Omalla kohdalla elokuva ei kuitenkaan kestäne toista katsomiskertaa.
Viljami
Ylläpitäjä, 218 arvostelua
Pisteet: 




Arvosteltu: 13.05.2004
Katsottu: DVD
Arvostelun pisteet
Pistejakauma
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
0,0% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
0,0% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
0,0% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
0,0% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
12,5% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
12,5% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
25,0% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
12,5% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
25,0% | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
12,5% |
Saman genren leffoja
Zelig
Woody Allen muuntaa itsensä kameleontiksi ja pistää kansan ihmettelemään.




Arsi T. Elokolikko 22.07.2006 19:33
Kommentit (6)
VeeraaaKäyttäjä |
04.03.08 klo 22:27
surkea. ei jaksanu kattoo loppuun asti.
|
|
|
|
![]() Kal Sari |
05.10.07 klo 20:42
Äärimmäisen surkuhupaisa "glamour komedia". Hyvää elokuvassa oli se, että näin sen yhdeltä istumalta kaksi kertaa: ensimmäisen ja viimeisen kerran. Vä... Lue loput
|
|
|
|
![]() Kate Hudson - fani |
04.01.07 klo 23:44
Oli todella ihana komedia. Rakastan Ranskaa. Kate Hudson näytteli elokuvassa mainiosti.
|
|
|
|
![]() mauge |
15.09.06 klo 18:05
Kummallinen ranskalaisfiksaatio amerikkalaisesta näkökulmasta. Ruokaa, hienostuneita rakkaussuhteita, Eiffeltornia ja muotiakin kierrättävä elokuva, joka pyrkii... Lue loput
|
|
|
|







