Summaleffa Uudet nimikkeet Aakkosittain abcdefghijklmnopqrstuvwxyååäö09 Genret KomediaSci-fi DraamaFantasia ToimintaWestern SeikkailuDokumentti TrilleriAnimaatio KauhuMusikaali RikosMusiikki SotaAnime

Käsi joka kehtoa keinuttaa (1992)

Käsi joka kehtoa keinuttaa
Alkuperäinen nimi:
The Hand That Rocks the Cradle
Tuotantovuosi:
1992
Ohjaajat:
Curtis Hanson
Pääosissa:
Annabella Sciorra, Ernie Hudson, Julianne Moore, Madeline Zima, Matt McCoy, Rebecca De Mornay
Maat:
USA
Pituus:
110 min
Genret:
Draama, Trilleri

Keskiarvo

Arvostelut (2): ***½
Pikatuomiot (63): ***

Oma pikatuomio

"Aika perinteinen psykologinen, draaman aineksia mukaan lorauttava keskivertoa parempi trilleri."

Käsi joka kehtoa keinuttaa. Nimi saattaa hämätä, minua ainakin hämäsi. Kyseessä luulisi olevan jonkin sortin kauhuleffa, mutta sitä tämä elokuva ei kyllä ole. Kyseessä on aika perinteinen psykologinen, draaman aineksia mukaan lorauttava keskivertoa parempi trilleri. Leffa rullaa sujuvasti eteenpäin, ainoastaan loppu jättää hiukan kylmäksi.

Lääkäri tekee itsemurhan saatuaan täysin aiheellisen syytteen asiakkkaidensa kopeloimisesta. Hänen vaimonsa (Rebecca DeMorney) menettää miehensä lisäksi myös lapsensa saatuaan keskenmenon. Tietenkin rouvan mielestä syy on Claire-nimisen naisen (Annabella Sciorra) joka ensimmäisenä kertoi lääkärin tyydytystä tuovista kähmimistä. Siitäkös soppa sitten syntyykin, kun leskirouva alkaa turmella Clairen ja hänen perheensä arkielämää mitä suurimmissa määrin. Kukaan ei tietenkään osaa epäillä, kun sitä ollaan niin tekopyhää ja viatonta.

Juoni ei siis ole kovin erikoinen, mutta kieltämättä raina osaa viihdyttää. Näyttelijäsuoritukset ovat suhteellisen hyviä, ainakin Rebecca DeMorney ja pikkutyttöä näyttelevä Madeline Zima hoitavat hommansa hyvin.

Nimi tosiaan johtaa harhaan ja näin loistavan ja mahtipontisen nimen olisi suonut annettavan jollekin oikeasti sen "tyyppiselle" elokuvalle. Mutta tehty mitä tehty, onhan "Käsi" paikoittain aika hyväkin elokuva eikä ainakaan ohjausta tai näyttelyä voi huonoksi nimittää. Jos olet psykologisten jännäreiden ystävä, niin kyllä tämä leffa katsoa kannattaa, raina ei nimittäin missään tapauksessa ole huono ja joidenkin toisten silmissä se voi vaikuttaa jopa mestariteokselta.

nimimerkki: Elokuvafriikki

Pisteet: ***½
Arvosteltu: 04.09.2005
Katsottu: Kotona

Arvostelija

Elokuvafriikki
Vieras

"Edustaa niukasti genrensä parempaa puoliskoa, vaikka A. Silverin kirjailemassa dialogissa on hieman tönkköyttä."

60-vuotiaan Curtis Hansonin ansioluettelo on vähintäänkin erikoislaatuinen. Miekkosen CV:stä löytyvät niin Tom Cruisen tähdittämä teinikomedia Kreisi bisnes, Eminemin leffamaailmaan tyrkännyt 8 Mile, rikosklassikko L.A. Confidential sekä Käsi joka kehtoa keinuttaa. Viimeksi mainittu on tällä kertaa suurennuslasin alla.

Hansonin leffaluettelo kertoo jo, että hän ei ole mikään turha mies. Käsi joka kehtoa keinuttaa edustaa niukasti kliseisen genren parempaa puoliskoa, vaikka Amanda Silverin kirjailemassa dialogissa on hieman tönkköyttä. Onneksi tuo paikoin esiintyvä vaivautuneisuus repliikeissä vain lisää trillerin syvyyttä ja saa anakin tässä katsojassa nostalgian aallokon liikkeelle.

Leffan 110-minuuttisen keston aikana parikin perheidylliä kokee kolauksen, suorastaan pirstoutuu paloiksi. Miehensä ja lapsensa menettänyt rouva Mott alias Peyton Flanders tuntuu liittyvän molempiin katalalla tavalla. Perhe Bartel puolestaan edustaa perheonnen korkeinta tasoa, josta tie voi viedä vain alaspäin. Ja jos se Flandersista on kiinni, niin se vie alaspäin jyrkästi.

Näyttelijäpuolella jo mainitun vaivautuneita puheenpätkiä pääsee latelemaan hieno joukko. Pääosan kiskaiseva Annabella Sciorra on melko tuntematon nimi ainakin äkkiseltään ajateltuna. Hän vetää osan kuitenkin tukka kikkaralla ja huoli kasvoillaan ihan onnistuneesti. Myöskään pahan roolissa juonitteleva Rebecca De Mornayn nimi ei ole tutuimpia tai suurimpia, mutta kyllähän kostontuska hänen hartioitaan niin painaa, että nostetaan peukkua edes vähäsen. Sivurooleista on mainittava Ernie Hudson, jonka kankeus ja eläytymisen puute ärsyttävät yleensä suunnattomasti. Nyt vähäjärkisen apumies Solomonin osassa nämä ominaisuudet toimivat. Hehkeä Julianne Moore pääsee hymyilemään maireata hymyään ehkä tarinan parhaiten kirjoitettuja repliikkejä laukoen.

Komean nimen omaavan leffan juoni ei sisällä mitään suurempia kikkailuja: riittää, että pahasti sekaisin oleva ja pettynyt naikkonen on kostamassa niille, jotka sitä ansaitsevat. Vai ansaitsevatko? Varman päälle vetäisty ohjaus ja hitaahkosti yltyvä tarina tukevat menoa kohti päämäärää. Joka on siis mikä? Jätetään se(kin) avoimeksi… pahan käsi ainakin pitää tiukasti viattoman vauvan kehdosta kiinni. Se jos jokin on pelottava tilanne.

Pisteet: ***
Arvosteltu: 31.08.2005
Katsottu: Kotona

Arvostelija

Arsi T. Elokolikko
Ylläpitäjä
696 arvostelua