Bad Boys - pahat pojat (1995)
- Alkuperäinen nimi:
- Bad Boys
- Tuotantovuosi:
- 1995
- Ohjaajat:
- Michael Bay
- Käsikirjoittajat:
- Doug Richardson, George Gallo, Jim Mulholland, Michael Barrie
- Pääosissa:
- Joe Pantoliano, Martin Lawrence, Tea Leoni, Will Smith
- Maat:
- USA
- Pituus:
- 114 min
- Genret:
- Komedia, Toiminta, Trilleri
- Elokuvasarja:
- pahat pojat, II
Nyt tuli tämäkin raina katsottua kokonaan. Aiemmin olin nähnyt tästä elokuvasta vain erillisiä kohtauksia, mutta kaupassa nähdessäni tämän levyn, heräsi mielenkiintoni ja päätin katsastaa tämän, kun takakansikin lupaili sydämenpysäyttävää toimintaa ja pulssia kiihdyttävää toimintaa.
Jounesta: Mike Lowrey (Will Smith) ja Marcus Burnett (Martin Lawrence) ovat Miamin poliisin kyttäpari kovimmasta päästä.Heidän takavarikoimansa heroiinilasti varastetaan poliisin säilöstä ja sitten tuleekin kuumat paikat. Juttuun sekaantuu vielä murhan silminnähnyt Julie (Tea Leoni) jota suojellessaan kyttäparilla menee omatkin asiat solmuun. Sattumalta Julien pois päiviltä haluavat samat hemmot jotka varastivat heroiinit.
Elokuva on nautittava toimintakomedia. Pääparin huulenheitto on hauskaa kuultavaa ja machoilu ja räjäyttely on kuosissaan.Toimintaa tästä leffasta ei ainakaan puutu. Musiikkikin iskee ainakin meikäläisen makuhermoon kovaa. Elokuvassa on liuta tuttuja näyttelijöitä ja he vetävät rooliinsa vähintään kelvollisesti. Michael Bayn taustan musiikkivideo- ja mainosalalla näkee, mutta so what. Elokuvaa katsoessa ei aika tule pitkäksi ja se tyydyttää toimintanälkäisen katsojan varmasti. Perus lauantai-illan viihdettähän tämä on.
Collector's Edition DVD sisältää ihan kivoja ekstroja making ofeista musiikkivideoihin. Suomitekstitkin olisi olleet niihin kivat. Kuvanlaatu on aika hyvä kuin myös äänikin
nimimerkki: mbay
Poliisien todistevarastosta varastetaan iso kasa huumeita. Juttua pistetään tutkimaan Marcus Burnett (Lawrence) ja Mike Lowrey (Smith). He törmäävät murhajuttuun ja Burnett saa suojeltavakseen murhan silminnäkijän. Mutta jotta tämä todistaja suostuisi auttamaan poliiseja, niin Burnettin on näyteltävä Lowreyttä, sillä hän suostuu puhumaan ainoastaan Lowreylle.
Tämä on Michael Bayn ja Jerry Bruckheimerin ensimmäinen yhteistyöelokuva. Ja kaikkihan tiedämme, että tämä kaksikko saa elokuva-alalla varsin ikävää jälkeä aikaiseksi. Osoittaahan sen jo myöhemmin valmistuneet Armageddon ja Pearl Harbor. Eikä Bad Boyskaan kauas jää ainakaan räiskinnän määrässä. Räiskettä ja typerää dialogia on enemmän kuin sielu kestää. Toki tämä leffa yhden kerran viihdyttää paremman puutteessa, mutta aika tuskastuttavaa tämä on.
Jo leffan juonikuvio on todella tönkkö. Miettikää nyt sitä, että poliisi yhtäkkiä ottaa toisen persoonan suojellakseen todistajaa. Muutenkin erilaiset juonenkoukerot ovat hyvinkin rasittavia. Tässä nähdään muun muassa maailman nopein toipuminen tyttöystävän kuolemasta. Toisen päähenkilön tyttöystävä ammutaan ja äijä on jonkun aikaa mieli maassa, mutta seuraavana päivänä on kuin mitään ei olisi tapahtunut. Monet jututkin ovat tässä leffassa melko kliseisiä.
Mutta hahmopuoli on se rasittavin homma. Will Smithin ja Martin Lawrencen hahmot muodostavat takuulla elokuvahistorian ärsyttävimmän kyttäparin. Nämä äijät eivät osaa olla hetkeäkään hiljaa, vaan aina lörpöttävät jotain kuin olisivat saaneet todella pahan puheripulin. Mitä perhanan wannabe-Eddie Myrphyjä he luulevat olevansa? Ei heidän jutut ole läheskään niin huvittavia kuin Murphyn jutut 48 tuntia- ja Beverly Hills kyttä-elokuvissa. Eikä Tea Leonissakaan, joka näyttelee todistajaa, ole paljon hurraamista. Todistaja on käsikirjoitettu joksikin bimboksi, eikä Leonin näyttelijätaidot oikein vakuuta. Myös roistoista on tehty jotain älyttömiä turbohuulia. Heidänkin keskustelut ovat ihan yhtä syvältä kuin Smithin ja Lawrencen jutut.
Jerry Bruckheimerin ja ohjaaja Michael Bayn ensimmäinen yhteinen tuotos, rahasampo nimeltä Bad boys – pahat pojat, valmistui vuonna 1995. Budjetti oli iso, mutta varsin heppoisa kaksikon tuoreimpiin megarymistelyihin. Pääosassa hääri räppäävä näyttelijä Will Smith, ja tulos on jo Bruckheimerin tyyliin älyvapaata menoa.
Bruckheimer, Bay ja Smith muodostavat leffassa lähestulkoon räiskintäkohelluksen pyhän kolminaisuuden, joka tarjoaa yllätyksetöntä menoa alusta loppuun saakka. Verrattuna vaikka seuraajaan The Rockiin, Bad boysin menokin on yllättävän laahaavaa ja katujen yliviileiden vesselien eli Smithin & Lawrencen matkaan mahtuu yllättävän monta haukottelupaussia.
Parhaimmat värinänsä elokuva poimii murhan silminnäkijä Julien (Tea Leoni) ja poliisiparin yhteistyöstä. Tilanne vaatii perheellistä Burnettia (Lawrence) esiintymään kollega Lowreyna (Smith) ja Lowreyta tuuraamaan Burnettia kotosalla. Kyllähän siinä pasmat sekoavat, kun naistenmies pistetään lasten kanssa turisemaan ja vaimostaan mustasukkainen sekä toisia naisia jännittävä kuulun naistenkaatajan saappaisiin.
Itse päämurheenkryyninä on Miamissa tapahtunut huumeryöstö, jossa poliisin takavarikoimat kamat on varastettu. Huumeryhmässä toimivat jo useaan otteeseen mainitut herrat joutuvat raatamaan saadakseen laitoksen maineen pelastettua. Sekä pidettyä vahingossa mukaan joutuneen kaunotar Julien hengissä.
Will Smith esittää samaa osaa äksättä kertaa. Äijä hymyilee ja juoksentelee hidastetuissa kuvissa pitkin Miamia. Jokaista asfalttiin lentämistä seuraa machomiehelle sopiva kommentti ja jälkiä ei sankariin jää mistään kolhusta. Martin Lawrencen hahmo on perhesuhteidensa takia paljon lämpimämpi, tosin hyvin tarkastihan tässä on herralle kaavailtu leffan hauskanpojan roolia. Tavoite onnistuu osittain. Teo ”Fox Mulderin vaimo” Leoni on välillä käsiraudoin poliisien auton ratissa kiinni, ja välillä hän ravaa halki katujen rosmot perässään. Yllättäen pahisten tarkka-ampujaosasto ei osu maaliin metristäkään ja pääpahis puhuu aksentilla…
Mainosalalta suurohjaajaksi hypähtäneen Bayn ohjaus on tuttuun tyyliin venyteltyä ja vain muutaman kerran vauhtiin yltyvää. Itse tarina on yhtä väljä kuin surkeassa Armageddonissa. Vain luotisade ja muutama läppä pitävät kaksituntisen tarinan hengissä.
Bad boys on juuri sitä mitä tuotemerkiksi jo muodostunut Jerry Bruckheimer tahtoo kansalle antaakin: räjähdysten täyttämää höpöhöpöseikkailua, jota voivat seurata myös ne, joilla ei aivoja ole. Ja mikäs siinä, kyllä tällaisen kohelluksen kertaalleen suodattaa. Toista erää en lähtisi yrittämään. Väsyhän siinä iskee.
En kyllä ymmärrä miksi tätä pidetään hyvänä toimintakomediana. Ääliömeininkiä ja karkeaa Tappavien Aseiden kopioimista.
Huumekytät Marcus ja Mike tutkivat suurta huumeryöstöä. Sitten on kaunis nainen todistajana, ja karkealla korostuksella puhuvia kylmäverisiä uberpahoja roistoja joita pitää löylyttää.
Ja roolithan ovat tutut. Lawrence on taas se hassunhauska koheltaja, perheenisä joka kuitenkin tarpeentullen ampuu roistot kumoon vaikka silmät sidottuina, ja Smith se huippucool gangstaniga joka saa naiset lakoamaan polvilleen, vetää supercoolia läppää ja niputtaa roistoja kuin heinää. Hohhoijaa.
Ja eivätkö nuo dorkat koskaan osaa olla hiljaa? Ne selittävät koko ajan jotain, ja kaikenlisäksi (why am i surprised?) riitelevät koko ajan keskenään, ammuskelunkin keskellä? Äijien keskinäiset riidat eivät edes jaksa innostaa kuten Lethal Weaponeissa.
Kässäri on hengetön eikä ohjauksessakaan mitään mainittavaa ole.
Oikeastaan Bad Boyssista ei jää mitään käteen. Se on annos typerää läppää, huonoa rapmusiikkia ja erittäin epärealistista pistoolinkäyttöä.
Puolikas piste lisää muutamasta ok vitsistä ja Martin Lawrencen ookoosta roolisuorituksesta.
Bad Boyssiä on aina kehuttu hyväksi toimintapaketiksi, itse olin nähnyt leffan vuosia sitten ja muistikuvat olivat hämäriä joten päätin katsoa leffan kun se nyt tv:stä tuli ja täytyy sanoa, että olin taas väärässä...
Poliiseilta pöllitään iso kasa huumeita. Poliisit Marcus Burnett ja Mike Lowrey saavat jutun tutkiakseen. Huumeet johdattavat poliisit talolle, jossa on ammuttu nainen. Tapauksella on silminnäkijä joka suostuu puhumaan vain ystävänsä ystävälle Mike Lowreylle. Ikävä kyllä Mike ei ole silloin paikalla, joten perheellinen ja enemmän vastuutuntoinen poliisi Marcus Burnett saa esittää Mikeä. Tästä syntyy kommelluksia ja toimintaa.
Bad Boys on vauhdikas ja humoristinen leffa hieman tyyliin tappava ase, mutta paikoitellen jopa parempi. Will Smithin ja Martin Lawrencen sanailut ovat leffan ehdottomasti parasta antia. Dialogi on kirjoitettu hyvin ja heebot pälättävät kuin papupadat. Näyttelijätyö on muutenkin kunnossa. Téa Leoni onnistuu hieman pelokkaana silminnäkijänä ja Tchéky Karyo sopii paskamaisen pahiksen rooliin, kuin luoti päähän. Kohtuullisista toiminta elokuvista tuttu Michael Bay (joka on myös mukana Texasin moottorisahamurhaajan uusinta versiossa) hoitaa ohjauksen hyvin. Vauhtia riittää, eikä tylisä hetkiä tule. Pituuskin leffalla on juuri sopiva. Varsinainen tarina on ehkä hieman ohut, mutta kässäri on tehty huolella, sen verran monet naurut siitä irtoaa.
Muutamia turhia sivukoukeroita ja typeryyksiä lukuunottamatta Bad Boys on täydellinen elokuva, joka täyttää toimintakomedian kriteerit hyvin.
nimimerkki: Criiticco
Miamin poliisilaitoksen varastosta varastetaan 100 miljoonan dollarin arvosta heroiinia. Huumekytillä Mike Lowrylla(Smith) ja Marcus Burnetilla(Lawrence) on 72 tuntia aikaa löytää huumeet. Ja samalla pitäisi suojella murhaa todistanutta Julieta (Leoni) ja ammuskella toisia pahoja poikia. Kaverusten on myös vaihdettava henkilöllisyyksiä keskenään mikä yleisesti aiheuttaa sekaannusta.
Juoni ei ole mikään satumaisen omaperäinen mutta tälläisessä aivot narikkaan leffassa juoni ei ole se tärkein pointti vaan näyttävyys. Jerry Brucheimerin vakioohjaaja Michael Bay ja näyttelijät hoitavat hommansa kunnialla ja leffassa kaikki toimii
niin kuin tavanomaisessa toimintaleffassa pitääkin.
Leffan pointti on siis ammuskelu, takaa-ajot ja läpän heitto. Marcus ja Mike soittavat poskeaan toisilleen, kuin myös konnille lähes aina tilaisuuden tullen mikä tuo hieman väriä leffaan. Erityisen hauska on kohtaus on eräässä kaupassa jossa aseella uhaten Marcus ja Mike vaativat tietojen lisäksi purkkaa ja hedelmäkarkkeja. Eli leffa on hyvää aivot narikkaan-toimintaviihdettä höystettynä runsaalla
suunsoitolla. Vielä pitäisi käydä kattomassa Bad boys II.
"Bad boys, bad boys, watcha gonna do?",watcha gonna do when they come for you?"
nimimerkki: Cuomi























































