X-Men: Days of Future Past saanee ensi-iltansa vasta ensi vuonna, mutta odotetun leffan tiimoilta tihkuu jo tietoa hyvää vauhtia. Toisin kuin aiemmin uumoilimme, Game of Thrones -sarjasta tuttu näyttelijä Peter Dinklage ei esitäkään tulevassa X-Men-elokuvien jatko-osassa mutanttia nimeltä Puck. Pian käynnistyvän Comic-Con-sarjakuvatapahtuman alkua odotellessa on virallisesti vahvistettu, että Dinklagen hahmo on Bolivar Trask, paha robottisuunnittelija. Tiedon välitti alkujaan Vulture.
Tämän lisäksi on paljastettu hiukan elokuvan juonta. Totaalisesti juonipaljastuksilta itseään varjelevien onkin parempi vetää huppu silmille tässä kohden. Days of Future Pastin keskeisiin hahmoihin kuuluu Kitty Pryde (Ellen Page), joka lähettää Wolverinen kyvyillään menneisyyteen, aikaan, jossa aiemmista sarjan elokuvista tutut mutantit Magnetosta Xavieriin ovat edelleen nuoria. Näin ikisuosikki Hugh Jackman voi kenenkään pahemmin kummastelematta ahmailla James McAvoyn ja kumppanien rinnalla ikäisensä näköisenä.
Days of Future Pastissa näyttelee sekä aiemman X-Men-trilogian (2000 – 2006) tähtiä Patrick Stewartista Halle Berryyn että sarjan rebootaukseksi tulkitun X-Men: First Class -elokuvan puitteissa samoja hahmoja mutta nuorempina tulkinneita näyttelijöitä. Elokuvan ohjaa myös aiemman X-Men-trilogian kahdesta ensimmäisestä osasta vastannut Bryan Singer. Leffan käsikirjoituksen ovat adaptoineet Simon Kinberg, Matthew Vaughn ja Jane Goldman samannimisen sarjakuvan pohjalta
Kuva: SF Film