Kaikkien mielestä Cassie (Carey Mulligan) oli erittäin lupaava nuori nainen, kunnes tapahtui jotain, mikä romutti hänen tulevaisuutensa. Mikään Cassien elämässä ei ole sitä miltä näyttää. Hän on huippuälykäs, taiturimaisen ovela ja viettää öisin salaista kaksoiselämää. Eräs yllättävä kohtaaminen tarjoaa Cassielle mahdollisuuden oikaista menneisyyden vääryydet.
Lupaava nuori nainen
(2020)Elokuvasta
						Elokuvan nimi: Lupaava nuori nainen					
					                        
                    
					                        
                                            
                                            
                            Näyttelijät: Alison Brie, Bo Burnham, Carey Mulligan, Clancy Brown (I), Connie Britton, Jennifer Coolidge, Laverne Cox                        
                    
                                                
                            Ohjaajat: Emerald Fennell                        
                                        
                                            
                            Käsikirjoittajat: Emerald Fennell                        
                    
                                            
							Alkuperäinen nimi:Promising Young Woman                        
                    
					
                                            
							Valmistusvuosi:2020                        
                    
                                            
							Pituus:113 min                        
                    
		    		Pisteytyksiä: 36
Tarkka arvio: 3.60
                    
                 
                    
Komediadraama naisesta, joka feikkaa överikännejä baarissa ja kokeilee yrittääkö miehet viedä sen kotio pantavaksi. No, leffan edetessä tarinaan tulee synkempiäkin käänteitä, mutta liian kevyesti paketoituna ne jäävät mustan tai valkoisen huumorin jalkoihin. Huumori on oikeasti elokuvassa vinksautettu ajoin päälaelleen. Yksi esimerkki tästä on 30-vuotiasta esittävän, mutta 45-vuotiaalta näyttävän päähenkilön kolmikymppisen treffikumppanin kommentti “luulevat sinua tyttärekseni”.
No, sanoja on Bo Burnham, oudon huumorin erikoismies. Ja päähenkilöä esittää Carey Mulligan, josta olen aina pitänyt. Hänessä on aina ollut jotain tähtimäistä ja katseessa terävyyttä, mutta ehkä tosiaan tähän rooliin hän ei ihan parhaiten asettunut. Vaikka sinällään hyvin vetikin ja Burnhamin kanssa kemiakin pelasi.
Leffa etenee jotenkin sykäyksittäin parantuen ja taas takaisin taantuen kohti vääjäämätöntä ja alusta alkaen odotettua päätöstään.
Minä vaan sanon että vakavasti tehtynä tämä aihe olisi voinut tuottaa hienonkin draaman, mutta tällaisenaan se jää huonoksi komediaksi. 5/10.