Maksoiko Timothée Chalamet’n kohukommentti hänelle Oscar-voiton?

12.3.2026 00:02
Nordisk Film/ Marty Supreme, 2025

Vonkka-tähti Timothée Chalamet on nautiskellut monista kehuista viime vuosina, mutta nyt näyttelijälle on satanut myös negatiivista kritiikkiä. Suunnanmuutos juontuu Chalamet’n hiljattaisesta kommentista.

Chalamet totesi Teksasin yliopistolla järjestetyssä tilaisuudessa elokuvataiteen säilyttämiseen liittyen seuraavaa:

– En halua työskennellä baletissa tai oopperassa tai jutuissa, joissa tuntuu siltä kuin niitä pidettäisiin hengissä, vaikkei kukaan enää välitä niistä.

Nuoren staran heitto on saanut monet oopperassa ja baletissa työskentelevät, kuten kanadalaisen mezzosopraano Deepa Johnnyn ja Lontoossa uraa tekevän tanssija Anna Yliahon tuomaan oman kantansa asiasta esiin. Esim. Yliaho kirjoitti Instagramissa vain epävarman taiteilijan repivän alas toisen alan nostaakseen oman alansa sen yläpuolelle. Myös Chalamet’n kollega, näyttelijä Jamie Lee Curtis ihmetteli julkisesti, miksi jotkut taitelijat laukovat kovilla toisiaan?

Chalamet’n Oscar-ehdokkaaksi nostaneen Marty Supreme -elokuvan markkinointiin balettitanssijana osallistunut Misty Copeland on puolestaan muistuttanut, että ooppera ja baletti ovat syystä olleet olemassa yli 400 vuotta. Copeland jatkaa näin:

– [Chalamet] ei olisi näyttelijä, eikä hän olisi saanut mahdollisuuksiaan elokuvatähtenä, elleivät ooppera ja baletti olisi olleet olemassa ja jättäneet jälkeään [elokuvaan]. Kaikille näille on tilaa, eikä meidän pitäisi vertailla niitä.

Marty Supreme -elokuvan mahdollisuudet Oscar-mittelössä ovat samalla kaventuneet, mikäli vedonlyöjiltä kysytään. Yhdeksän Oscar-ehdokkuutta, mukaan lukien parhaan miespääosan ehdokkuus, ovat ennusteiden mukaan jäämässä vain ehdokkuuksiksi. Sen sijaan Sinnersin Michael B. Jordan on kirinyt voittajaennusteissa jo Chalamet’n ohitse.

Oscarit jaetaan 16.3.26. Lopullisten voittajien äänestys päättyi jo 5.3.26, mutta Chalamet’n lohkaisu on herättänyt huomiota pidempään, sillä hän lausui sen helmikuussa.

 

Lähteet: BBC, Variety, Comingsoon.net, Oscars.org

Toim. R. Isoviita

Lisää luettavaa