Tietokoneet ovat olleet ja tulevat olemaan yksi osa elokuvien ihmeellistä maailmaa. Varsinkin erilaisista hakkereista kertovia tarnoita pukkaa aina silloin tällöin elokuvien merkilliseen maailmaan. Nyt tietokoneiden maailmaan hyppää tyylikkäistä audiovisuaalisista rikoselokuvistaan Heat ja Collateral tunnettu Michael Mann elokuvalla Blackhat. Morgan David Foehlin kynäilemä tarina heittääkin katsojan eteen viihdyttävän kutkuttavan hakkeritrillerin, joka oli yksi alkuvuoden pahimmista mahanlaskuista rapakon tuolla puolen.
Salaperäinen hakkeri-terrorisri “Mustahattu” uhkaa maailmanrauhaa tuhoisalla ydinvoimala-onnettomuudella ja pörssien romahduksella. Kiinalaiset valtion agentit Chen Dawai (Wang Leehom) ja Chen Lien (Wei Tang) pyytävät FBI:ilta apuunsa suuresta tietomurrosta vankilaan joutuneen hakkerin Nick Hathawayn (Chris Hemsworth), sillä maailmaa piinaava terroristi on käyttänyt hänen keksimäänsä koodia tihutöissään. Pian kolmikko matkustaa ympäri maailmaa tietokoneista saaneiden vihjeiden perusteella, mutta valvova silmä tuntuu olevan koko ajan mukana. Pian Nick alkaa aavistaa tämän olevan vasta alkua todelliselle digitaaliselle tuomionpäivälle.
Blackhat on viihdyttävän mukaansatempaava toimintatrilleri tietokoneiden syöväreistä ja mitä kaikkea kivaa ja vähemmän kivaa kyseisellä laitteella voikaan varsinkin nykypäivänä tehdä. Michael Mann kuljettaa tarinaa sopivalla tahdilla eteenpäin, mutta antaa hahmojen tulla katsojalle tutuiksi. Tunnelmaa luodaan yhdessä pitkillä tietokoneiden koodien selvittämisillä ja välillä ajoittain yllättävänkin väkivaltaisilla toimintakohtauksilla.
Morgan David Foehlin käsikirjoitus peilaa taustalla 9/11 ja 2005 Lontoon metroon tehtyjä terroristi-iskuja, sillä mitä jos vastaavanlaisen surunäytelmän pystyisi tekemään pelkällä napinpainalluksella.
Visuaalisesti Blackhat on saatu näyttämään hienolta. Michael Mann luo muutaman hienosti toteutetun toimintakohtauksen, jossa katsoja on kuin tarinan keskellä hienoilla ääniefekteillä varustettuna. Yökuvaus toimii jälleen Michael Mannin tyyliin erinomaisesti ja kaupungit erilaisine valoineen herää hienosti eloon tarinan keskellä. Tarinan käsikirjoitus antaa ajankohtaisen ja paikoin hyytävänkin pelottelun miten tietokonerikolliset voivat hallita melkein mitä tahansa liikenettä muutamaa nappia painamalla.
Rush ja The Cabin in the Woods elokuvista ja Marvelin Thorina tutuksi tullut Chris Hemsworth tekee pääroolissa toimivan roolityön tarinan sankarina. Tietokoneiden kanssa tekemisissä oleva hakkeri pystyy tietenkin sivussa pistämään myös konnat ojennukseen kuin “Jason Bourne” parhaina päivinään. Leehom Wang ja Wei Tang pärjäävät myös hyvin hakkerijahdissa. Wei Tangin ja Chris Hemsworthin romanssinpoikanen jää oikeastaan pelkäksi taustamausteeksi tarinan seassa. Ritchie Costerin mystinen pääpahis luo tarinan ympärille sopivan uhkakuvan, vaikka jääkin hahmona hieman tavalliseksi maailmanrauhaa uhkaavaksi psykopaatiksi. Viola Davis on viranomaisten tiukkajohtaja ja Holt McCallany Nick Hathawayta silmällä pitävä etsivä.
Kokonaisuutena Blackhat on teknologia pelottelun ja takaa-ajotrillerin viihdyttävä sekoitus.