Hyvä seikkailukomedia on aina hyvä seikkailukomedia, olipa se piirretty tai ei.

25.1.2004 18:42

Arvioitu elokuva

Piirretty kuukaudessa pitää vanhuuden loitolla, tuonhan tietää kaikki. Olen luotettavalta taholta saanut vihiä että tämä filmi olisi lisäksi katsomisen arvoinen, joten ei muuta kun lätty pyörimään.

Eletään 1500-luvun Espanjassa. Kaksi kaverusta, Tulio (Äänenä Kevin Kline) ja Miguel (Kenneth Branagh), ovat espanjalaisia pikkuhuijareita, jotka elättävät itsensä mm huijaamalla noppapelissä. Erään pelin jälkimainingeissa parivaljakko ajautuu laivalle, joka suuntaa purjeensa kohti Amerikan mannerta.

Miehillä on mukanaan kartta jonka avulla he löytävät tiensä kultaiseen El Doradon kaupunkiin. Suunnitelmiin kuluu kaupungin tyhjentäminen kullasta ja elää kuninkaina loppuelämänsä, mutta kohtalo heittää tielle toinen toistaan suurempia seikkailuja, eikä kullan kotiinkuljetus loppujen lopuksi olekaan enää tärkeintä elämässä.

Hyvä seikkailukomedia on aina hyvä seikkailukomedia, olipa se sitten piirretty tai ei. Elokuvassa huumori on keskeisessä osassa ja ainakin minä nauroin monessa kohdassa. Huumorin lisäksi filmissä on alusta loppuun saakka toimintaa, jossa vain animaatiotekniikka on rajana. Elokuva soveltuu hyvin lapsille ja lapsenmielisille aikuisille.

Arvosteltu: 25.01.2004

Lisää luettavaa