Clint Eastwood esittää pääosaa, radiojuontaja Dave Garveria, vuonna 1971 valmistuneessa esikoisohjauksessaan Play Misty for Me. Garverin radioasemalle soittaa joka yö nainen, jonka viesti on lyhyt ja selkeä: “Play Misty for me.” Erroll Garner-klassikko pyörähtää kuuliaisesti käyntiin, eikä salaperäiselle soittajalle Garverin ajatuksissa turhan paljon tilaa heltiä.
Eräänä iltana Garver kuitenkin tapaa baarissa naisen, joka paljastuu asemalle soittelevaksi mysteerileidiksi, Evelyn Draperiksi. Yhdessä vietetty yö on Garverille heti alkuunsa yhden illan juttu, mutta hän saa pian huomata Evelynillä olevan suurempia suunnitelmia. Pian koko miehen lähipiiri saa kärsiä lemmenkipeän naisen pakkomielteestä suosikkiradiojuontajaansa kohtaan.
Eastwood ja etenkin Evelyniä näyttelevä Jessica Walter tekevät hienoa työtä trillerin pääparina. Myös ohjaus toimii odotuksiani paremmin, joissakin kuvissa upeasti, vaikka hieman toivomisen varaakin jätetään. Eastwoodin ohjaustyötä ei kannata juuri alkaa kisailuttamaan miehen viimeisimpien töiden kanssa, voi vain todeta Clintin taivaltaneen ohjaajan urallaan pitkän matkan. Uralta löytyy kyllä myös huomattavasti “Mistyä” heikompia tekeleitä. Ensiohjaukseksi Misty on varovasti sanottuna lupaava.
Ehkä vahviten elokuvassa toimii, Walterin näyttelijäsuorituksen ohella, käsikirjoitus, jonka varaan on jätetty melko paljon. Trillerin jännitysaste pysyy juuri sopivana olematta liian laimea. Olisin odottanut elokuvalle parempaa loppua, mutta kaikkea ei voi silti saada. Loppuhuipennus rakentuu hienosti, mutta lässähtää tapahtumien tullessa päätökseensä.
Suosittelen elokuvaa lämpimästi Eastwood-faneille ja trillereiden ystäville. Suomesta tätä teosta saa sopuhintaan ja levy sisältää myös ekstroja, joten pidän tätä ehdottoman kannattavana lisänä mihin tahansa kokoelmaan.