Mad Max 3 - ukkosmyrsky (1985)
Alkuperäinen nimi: Mad Max Beyond Thunderdome
- Ohjaajat:
- George Miller, George Ogilvie
- Käsikirjoittajat:
- George Miller, Terry Hayes
- Pääosanäyttelijät:
- Bruce Spence, Mel Gibson, Tina Turner
- Maat:
- Australia, USA
- Kielet:
- englanti
Arvostelut
Kahteen ensimmäiseen Mad Maxiin ihastuneet eivät tätä välttämättä niele.
Pitkä oli matka ensimmäisestä Mad Max -elokuvasta tähän kieltämättä komean näköiseen, mutta aiempia pehmompaan tekeleeseen. Viihdettä kuitenkin on riittämiin.
Miljöö on yhä edelleen sama kuin ennenkin: rutikuiva maailma, jossa polttoaine ja vesi ovat kultaakin kalliimpia. Jo ensimmäisessä osassa perheensä menettänyt Max (Gibson) on autiomaan yksinäinen ratsastaja, joka vaihtaa peltiheppaa yhtä usein kuin maisemaa.
Matkallaan Max poikkeaa metaanista kukoistukseensa nousseeseen kaupunkipahaseen. Tarkoitus on penätä velkoja Jedediah- nimiseltä (Spence) hyypiöltä, mutta paikallinen pääjehu (Turner) keksii Maxille muuta puuhaa. Tämän tädin huvitukset ovatkin kovemman puoleiset. "Two men enter. One man leaves", huutaa kansa ja Max havaitsee yllättäen katsovansa silmästä silmään järkälemäistä ihmispetoa keskellä rautahäkkiä.
Tarinassa on kaksi pääjuonta, joista toisessa Mad Maxista leivotaan elävää legenda. Trilogian päätösosalta osaa odotaakin jotakin tällaista "eeppistä löpinää". Kahteen ensimmäiseen Mad Maxiin ihastuneet eivät kuitenkaan tätä välttämättä niele. Musiikista vastaa osittain vanha sähkötukka Tina Turner.
Söpö
Ylläpitäjä, 752 arvostelua
Arvosteltu: 09.07.2002
Katsottu: Kotona
Kokonaisuutena tylsä pohjanoteeraus, jossa edellisen osan vahvuudet ovat heikoimmillaan.
Mad Max 3 - ukkosmyrskyn huono maine ei ole mielestäni millään tavalla ihmeellinen asia kun elokuvan on itse nähnyt. Ne asiat, jotka toimivat loistavasti edellisessä osassa, ovat tässä surkeimmillaan. Toimintakohtaukset näyttävät pelkältä toistolta ja ovat paljon rumemmin toteutettuja sekä leikattuja, ja tuntuu kuin nekin olisivat mukana itsetarkoituksellisesti vauhdittamassa elokuvan kulkua, eivätkä mitenkään tärkeitä juonen kannalta. Toimintaosuuksista puuttuu siis edellisen osan mielikuvitus ja tyylitaju, eikä niiden seuraaminen tunnu edes viihdyttävältä, vaan ne ovat yhtä tympäyttäviä kuin itse yksitoikkoisen väsyttävä juonikin.
Max eksyy erääseen kaupunkiin perimään velkoja Jedediahilta (Bruce Spence). Paikkaa johtava Aunty Entity (Tina Turner) kuitenkin ryhtyy heti määräilemään, mitä Maxille tehdään. Max karkoitetaan ja hän löytää itsensä paikasta, jossa häntä pidetään arvossa arvaamattomassa.
Näyttelijät ovat kaikilta osin pohjasakkaa, etenkin Tina Turner, jonka läsnäolo voidaan selittää likipitäen ainoastaan hänen muun uransa kautta, ja jonka ärsyttävä olemus sai itseni toivomaan, että tuo inhokki tapettaisiin tässä elokuvassa. Enkä nyt yhtään liioittele, vaan oikeasti halusin, että tuo naishahmo kuolee tai muuten jollakin tavalla katoaa filmistä. Mel Gibson, sittemmin Hollywoodissa mainetta suuntaan jos toiseenkin niittänyt filmitähti, tuntuu tässä Mad Max -sarjan kolmannessa osassa nautittavan sankarihahmon sijaan kauttaaltaan väsähtäneeltä kaverilta, joka on rahalla houkuteltu mukaan tekemään tällainen "vielä kerran" -elokuva. Kulahtanut päähenkilö tylsistyttää menoa entisestään, ja kun alla on kaiken lisäksi vielä onnettoman ala-arvoisesti kirjoitettu tarina, niin on vauhtia vaikea saada mukaan.
Käsikirjoitus on surkea, vaikka se nojaa yksinkertaisuudessaan helppoon perusjuoneen, onnistuu se tekemään kokonaisuudesta kuivan. Elokuvasta puuttuu sellainen mielenkiinto tai kasvava jännityksen tunne, joka sitten huipentuisi massiiviiseen action-kohtaukseen täyttäen katsojien odotukset. Sen sijaan siinä on joko tylsää sananvaihtoa, vanhan toistoa, tai actionia, joka ei mielikuvituksen puutteen ja muun kokonaisuuden surkeuden vuoksi tunnu miltään. Alussa nähtävä gladiator-taistelu on elokuvan paras osuus, koska siinä on sentään jotakin uutta ja se on ainoa kohtaus, johon on onnistuttu sisäistämään jännitystä. Siinä vaiheessa ajattelin, ettei tämä nyt varmaan niin kamala ole, mutta toisin kävi. Kun Gibson hortoilee aavikolla, niin sitä ajattelee, että viekää juttua nyt eteenpäin tai antakaa sen kuolla siihen ennenkuin tulee itsellekin jano.
Mad Max 3 - ukkosmyrsky onnistui itsessäni herättämään ainoastaan ärsytyksen tunnetta, ja vaikka sekin olisi jonkin asteinen taito, niin ei siitä voi elokuvalle plussaa antaa. Elokuvan koheltamisen alle myös hukkuu ajatukset maailmanlopusta ja siitä, millainen maailma tulevaisuudessa öljyn puutteessa olisi. En tiedä mitä varten tällainen elokuva on tehty, kun ei tässä mitään järkeäkään enää ole, mutta ainoa järkevä vastaus on rahastus. Jatko-osana tämä voisi olla perusteltu, jos tämän tarkoitus olisi saattaa Mad Max-sarjan tarina kunnolla päätökseen ja pureutua syvästi Maxin kohtaloon. Niin ei vain ole.
Aiemmat osat ohjannut George Miller on ohjannut tämän osan George Ogilvien kanssa, mutta kaksin aina kauhiampi, kun lopputuloksesta puhutaan. Vielä en ole löytänyt tästä mitään positiivista sanottavaa, joten en tälle voi edes yhtä tähteä antaa. Kuvottava elokuva, jossa mikään ei toimi juuri millään tasolla. Edes kuvaus ei ole hienoa, eikä toteutus. Efektit ovat toki vanhoja, mutta eivät ne itseäni niin häirinneet. Enemmänkin muu kokonaisuus, sellaista ideatonta edestakaisin menoa kuin se nyt on. Edes 80-luvun henki ei välity kunnolla ja pääse ansaitsemiinsa oikeuksiin, varsinkin kun elokuva on vedetty liian vakavalla asenteella ja huumorista ei tunnu olevan tietokaan. Mad Max 3 -ukkosmyrksy on huonoimpia (toiminta)elokuvia, joita olen koskaan nähnyt.
James_Bond
Käyttäjä, 69 arvostelua
Arvosteltu: 07.08.2012
Katsottu: Kotona
Maxista tulee legenda.
Elokuvan alussa lentokoneella lentävä Jedediah (Bruce Spence) ja tämän poika (Adam Cockburn) kaappaavat matkalaisen (Mel Gibson) kärryn ja tämä jää autiomaahan. Itsepintainen vaeltaja jonka nimeksi ilmenee Max kuitenkin hoippuu kauppapaikkaan, jonka kekseliäs nimi on Bartertown minkä sisäpoliittiseen kähmintään hän sotkeutuu ja jonka kahtena osapuolena on paikkaa virallisesti johtava Aunty Entity (Tina Turner) ja lihaksesta ja aivoista koostuva duo MasterBlaster (Angelo Rossitto & Paul Larsson). Valitettavasti Maxin moraali tunkee väliin, hän saa rangaistuksen ja sen seurauksena häntä aletaan pitää eristyksiin joutuneen yhteisön messiaana. Se taas aikaansaa melkoista sekaannusta ja Max rupeaa jälleen sankarilliseen tehtävään, jonka seurauksena häntä piestään, jahdataan, ammutaan ja jätetään aavikolle kuivumaan.
Kolmannessa seikkailussa Mad Max siirtyy sivistyksen raunioista lopullisesti uuteen, uudelleen järjestyvään yhteiskuntaan - ajattomaan joutomaahan. Samoin kaikki vanhan sivistyksen merkit ovat kadonneet elokuvasta, vaikka luonnollisesti tietotaitoa on jäljellä runsaasti. Post-apokalyptinen synkeys ottaa ison askeleen kohti post-post-apokalyptista maailmaa mikä muodostuu ja kasvaa vanhan raunioille. Lisäksi Miller rakentaa jyrkän kontrastin teknisen ja häikäilemättömän Bartertownin ja metsästys- ja keräilytaloudessa olevien eloonjääneiden välille. Tiukkaa toimintaleffan rytmiä kuitenkin Miller värittää muutamilla maagisen kauniilla hetkillä ja runsaammalla mustalla komedialla, joten pelkästä mäiskeestä ei ole kyse. Nämä suureellisemmat teemat jäävät kylläkin valitettavan vähiksi ja juonikin on melkoisen lattea, joten kyseessä ei ole mestariteos.
Mel Gibson on Max. Max on pragmaattinen ja kyyninen, mutta tämän karkean ja itsekkään olemuksen alla on ehtymätön rohkeus, suunnaton nöyryys ja ääretön uhrautuvaisuus. Hän tekee moraalisesti nuhteettoman sankarin tekoja pyytämättä mitään vastineeksi. Tämän mystisen ja hillityn sankarin vastapainona on post-post-apokalyptisen maailman räikeitä mielipuolia. Tina Turner on melkoisen räväkkä, Angelo Rossitto muodostaa Paul Larssonin kanssa uhkaavan duon jonka osaset toisistaan erotettuina ovat pelkästään säälittäviä.
Kolmas episodi Maxin elämästä irrottaa hänet lopullisesti joutomaistuneesta urbaanimiljööstä, jättää hänet aavikolle ja luo hänet legendaksi - legendaksi joka ei kuole, ei pysähdy eikä luovuta.
Jurpo
Tähtääjä, 888 arvostelua
Arvosteltu: 12.01.2012
Katsottu: Kotona
Videot
Kuvat
Suosituksia
Kommentit
Nosfecoff
Käyttäjä
kurkkuharja
Tykittäjä
Paranoid
Käyttäjä
James_Bond
Käyttäjä
Arvostelut
Kahteen ensimmäiseen Mad Maxiin ihastuneet eivät tätä välttämättä niele.
Söpö 09.07.2002 19:02
Kokonaisuutena tylsä pohjanoteeraus, jossa edellisen osan vahvuudet ovat heikoimmillaan.
James Bond 07.08.2012 13:18
Maxista tulee legenda.
Jurpo 12.01.2012 01:03





Kommentit
Nosfecoff
Käyttäjä
11.05.13 klo 22:39
Ihan kiva kolmonen ei-sittenkään-kovin-kummoisen kakkosen jälkeen. Ykkösen raju meno on muuttunut melkoisen seikkailuelokuvamaiseksi kohellukseksi ja on liian fantasiamaista. Yhdellä lapsellakin oli niin sairas piikkitukka, että Jussi Kuusysikin olisi kateellinen. Mel on parempi kuin kakkosessa ja visuaalisesti leffaan on panostettu.
kurkkuharja
Tykittäjä
26.04.13 klo 22:07
Mad Max, aiemmin raiskauksia vierestä katsonut tyly murhamies häikäisee kivassa kokoperheen elokuvassa, jossa on kosolti huumoria ja hauskoja hahmoja. Tina Turnerin valinta kattaukseen on osuva ja tämän hahmosta tulee parin yhteisen kohtauksen myötä niin läheinen Maxin kanssa, että laulaja täräyttää lopussa "ollaanpa me aika kaksikko". Myös lapsinäyttelijät ovat hyviä.
Eli suomennettuna raivostutti parhaimmillaan niin paljon, että olin ensimmäisen tunnin jälkeen antaa leffalle minimaaliset puoli tähteä. Onneksi keskittymisen vaihtuessa jutusteluksi ja katseen kääntyessä ohi ruudusta filmi muuttui hivenen siedettävämmäksi. Jostain käsityskykyyni mahtumattomasta syystä katselukerta oli toinen.
Paranoid
Käyttäjä
15.08.12 klo 19:35
Ei tämä mielestäni vallan huono tapaus sentään ole. Onhan juoni aika lapsellinen, mutta jotenkin Tina Turner pelastaa paljon. Ja se tunnaribiisi.
3/5.
James_Bond
Käyttäjä
18.07.12 klo 01:17
Kaikki edeltäjän vahvuudet ovat nyt heikkouksia aina Gibsonista toimintaan, joka on vähäisimmilläänkin pääosin kuivaa ja sivuhahmot persoonattoman paperimaisia. Juoni ei kiinnosta eikä missään ole mitään ideaa. Kerronta on ala-arvoista, samoin näyttelijät ja muu paketti. Roskaleffa, päältä ja sisältä.
Kauhuhullu
Käyttäjä
11.07.12 klo 18:34
Ensimmäistä osaa en ole edes nähnyt, mutta kakkosta tämä ei ainakaan voita. Mel Gibson oli sopiva valinta rooliinsa, mutta Tina Turner sen sijaan ärsyttää. Myös barbaarit ja kadonneet lapset ottavat päähän olemuksellaan. Toiminta on aika peruskamaa, toisin kuin edellisessä osassa, jossa se oli paljon parempaa. Muutkaan asiat eivät pelaa samalla tavalla, jonka vuoksi elokuva oli turha lisä Mad Max-sarjaan.
Rainafriikki
Käyttäjä
04.11.11 klo 20:06
Ei mene edellisten tasolle,mutta silti ihan kelpo jatko-osa.
jossu82
Käyttäjä
06.08.11 klo 15:51
ihan ok
Anzalone
Käyttäjä
11.02.11 klo 14:09
Todella paha pettymys kahden ensimmäisen huippuleffan jälkeen. Aika lapsellinen ollakseen osa Mad Max -trilogiaa.
poximus
Käyttäjä
05.01.11 klo 19:19
Tuli mieleen nää jotkut lastenohjelmat missä on jotain peikko lapsia, siis siinä kohtaa missä ne lapset tuli... Muuten oli ihan hyvä ja niinku oon sanonu "Mä tykkään näistä Mad Max:eista!" Vaikka oli vähän "röllimäinen" leffa...
Kookosbanaani
Käyttäjä
21.11.10 klo 18:17
Aivan mielettömän surkea tuotos. Heti loistavan Asfalttisoturin jälkeen julkaistu ja logistista käyrääkin massiivisempi romahdus. Näyttelytyö on umpisurkeaa sekä nolostuttavaa ja toiminta tylsää. Tämä suorastaan pursuaa surkeita ja törkyisiä hetkiä, surkuhupaisana esimerkkinä Gibson, joka on alentunut jopa eräässä kohtauksessa lapioimaan metaania pursuavaa sianulostetta. Etäisen juonen kruunaa muka-onnellinen loppu, joka ei sovi ydinsodan jälkeisen maailman karuuteen. Katso mielummin kakkososa uudestaan kuin tätä roskaa. Tää haisee.
hebbu
Käyttäjä
21.11.10 klo 16:15
Loistavan Asfalttisoturin jälkeen pohjanoteraus,muuten kerran katsottava räpellys.
Karpow
Käyttäjä
21.11.10 klo 01:00
Selvästi trilogian heikoin lenkki. Alku on lupaava, mutta lässähtää loppua kohden todella pahasti tylsäksi ja hitaasti laahaavaksi rainaksi. Mel Gibson näyttelee Maxia kuin olisi kyllästynyt koko hommaan täydellisesti. Leffassa on kuitenkin hetkensä: miljöö on todella upeaa katseltavaa. Tina Turner loistaa roolissaan ja Turnerin elokuvaan tekemä *loistava* tunnusbiisi löi itsensä elokuvahistoriaan ikuisiksi ajoiksi.
tikox
Käyttäjä
21.11.10 klo 00:37
Tässä on originaali Mad Max tunnelma ja uskottava nuhjuinen vaeltaja meininki muuttunut sirkuspelleilyksi ja taustamusiikkina on perheleffa humppaa. Leffa alkoi kyllä mukavasti, mutta latistuu thunderdomessa.
May_Force_Be_With_U
Käyttäjä
04.08.10 klo 15:24
Voi vittu Tina.
Glenn
Käyttäjä
21.06.10 klo 02:01
Heikoin osa, mutta hyvä tämäkin.
Keräilijä
Käyttäjä
12.02.10 klo 23:27
Thunderstorm.
5/5
Matalahiilihappoinen
Käyttäjä
18.12.09 klo 21:02
Tina Turnerillä on hyvä rooli. Siihen elokuvan meriitit oikeastaan loppuvatkin. Elokuva on lyhyestä kestostaan ja yksinkertaisesta juonestaan huolimatta nopeasti katsojan mielen puuduttava ja hyvin sekava elokuva, joka tuntuu niiltä elokuvilta, jotka yrittävät vain keksiä sen kuuluisan pyörän uudelleen mutta huonoin tuloksin, ja loppuminuuteilla en keskittynyt elokuvaan lähes ollenkaan. Mad Max 3:sta voi suositella kahden edellisen osan katsojalle ja kaikkein äärimmilleen venyville toimintafaneille. Meille peruskatsojille Mad Max 3 - Ukkosmyrsky jää hivenen vaisuksi.
WreckMe666
Käyttäjä
15.12.09 klo 22:20
No eipä tämä loppujen lopuksi kovin hyvä ollut...
DRUGS
Käyttäjä
14.12.09 klo 16:53
Tylsäksi kävi. En oikein löydä tästä mitään muuta kehuttavaa kuin Tina Turner.
meze1
Käyttäjä
21.06.09 klo 10:38
Elokuvasta voi oikein haistaa bensan ja miehisen machoilun! Tämä on mad max trilogia!! Huippu sellainen!
lapio
Käyttäjä
04.05.09 klo 20:25
No hyi helvetti... mikä leffa, listoillani 20 huonoimman elokuvan joukossa.
lollero
Käyttäjä
25.02.09 klo 18:34
Ei oikein napannut. Liian hidastempoinen.
2,5/5
Crisse
Käyttäjä
27.01.09 klo 23:03
Ei ihan niin hyvä kuin pari edeltäjäänsä





Japonen
Käyttäjä
06.01.09 klo 21:47
Säälittävä linjanmuutos verrattuna 1 ja 2:seen.!
mauge
Tähtääjä
06.01.09 klo 11:15
Kadonneiden lasten sukupolvessa on jotain pientä hohtoa, vaikka muu tarina on hieman suppea ja mitään sanomaton. Toisaalta taas noi lapset ärsyttää, koska ne toden totta tuovat mieleen Peter Panista tutut kakarakuviot. Turner on hyvässä iskussa. Hahmo on kuitenkin turhan ohut, vaikka lopussa yllättää persoonallisuudellaan. Mel Gibsonin uran tasapaksuimpia rooleja. Esiintymisessä ei ole minkäänlaisia nyansseja. Thunderdome on hieno kohtaus. Elokuvaan tehty teemabiisi toimii lopputeksteissä hienosti. Jää selvästi Asfalttisoturin jalkoihin kaikilla mittareilla.
Hiisi
Käyttäjä
28.11.08 klo 21:22
Alkaa yllättävän hyvänä toimintaelokuvana, mutta yhtäkkiä juttu muutttuu melkein perheleffaksi. Mitä helvettiä? Viimeistään mukaan ympätyt lapset pilaavat koko elokuvan. Ei tämä mikään surkea ole, mutta hyvin kyseenalainen tapa lopettaa Mad Max- trilogia.
MiiCa
Käyttäjä
09.11.08 klo 10:44
Tylsää actionia, tylsä juoni, tylsät näyttelijät, Mel Gibsonia lukuun ottamatta ja tylsä loppurymistely, joka on suurimmaksi osaksi kopioitu kakkosesta. Mukaan on laitettu typerää huumoria, mukamas pehmittämään leffan toimintaa - se oli viimeinen niitti!
Allu92
Käyttäjä
06.09.08 klo 17:11
Paska verratuna kakkoseen.
markus aki berg
Käyttäjä
22.07.08 klo 19:59
Tunnusmusiikki on sentään hyvä kiitos Tina Turner. Thunderdome taistelu on hauskasti keksitty. Lopun takaa-ajossa näkyy selvästi Road Warriorin matkiminen, ja kaiken lisäksi se kestää vain pari minuuttia ja on niin tylsää katsottavaa. Toki onhan tälläkin omat hetkensä ja jos kässäriin olisi lisätty enenmmän toimintaa olisi pisteet paremmat.
LHL
22.03.07 klo 01:36
Järkyttävää sontaa, varsinkin kakkosen jälkeen, mutta siitä huolimattakin. Kaikki väkivalta poistettu; toiminta huonompaa; tylsä; ruma; ärsyttävä. JA pohjat vetävät 'Peter Pan' pojat... Paskimpia jatko-osia kautta aikojen.
Juan
21.01.07 klo 21:51
Road Warriorin rinnalla niin pehmeä leffa, että oksettaa. Kaikki mikä aiemmissa osissa oli aitoa ja mielenkiintoista on karsittu pois tästä muovisesta tekeleestä. Vaikka loppukouhtaus onkin vanhan toistoa, niin sekin on onnistuttu pilaamaan ärsyttävän kepeällä tunnelmalla.
leffa friikki lapista
21.01.06 klo 19:17
Hyvä ja mukaansa tempaiseva. pakko kai on sanoa,että 1,2 on näkemättä,mutta tämän jälkeen harkitsen katsomista. Kuten alussa sanoin Hyvä ja mukaansa tempaiseva elokuva,jossa on kyllä omat puuttensa,mutta kokonaisuus toimii.
Mokomakin
15.01.06 klo 14:09
Alku on hieman hyvä,mutta puolessa välissä elokuva retkahtaa roskan puolelle.
sammi
15.01.06 klo 11:18
Aika surkea tekele. Mitähän ihmettä Turnerkin tässä elokuvassa tekee, ei hän ainakaan näytellä osaa. Juoni oli sangen sekava ja kelloa tuli katsottua melko tiheään. Yksi pakollinen piste, puolikas thunderstone- kohtauksesta ja puolikas siitä että elokuva ei ollut kovin pitkä, koska yhtään ylimääräistä minuuttia ei viitsi tähän elokuvaan hukata.
Ville
15.01.06 klo 06:46
Paljon kehnompi kuin kakkososa. Näyttelijätyö on surkeaa, eikä käsikirjoituskaan vakuuta.
vänski
15.01.06 klo 01:16
Trilogian huonoin siksi että tässä ei ole samanlaista väkivaltaa ja synkkyyttä kuin ykkösessä ja kakkosessa , mut ei todellakaan mikään huono tekele
Jinxter
21.06.05 klo 16:59
Hauska leffa vaikkakin trilogian huonoin.
juuro
21.05.05 klo 18:19
Paras Mad max:eistä.
Jack
16.02.05 klo 17:26
surullista
pettymys kun on jo nähnyt kakkosen
vuori
11.12.04 klo 22:35
kyllä tämä viihdyttää.
Jack
29.10.04 klo 13:16
mitä enempi ohjaajia sitä kauheampi leffa kuuluu vanha viidakon sanonta.Odotan innolla nelos osaa toivottavasti paree kuin tämä
pave
04.08.04 klo 20:31
Hyvä
Kulttifani
27.05.04 klo 19:20
Mad Maxin pohjanoteeraus.
Joen Lämpö
11.09.03 klo 14:12
Huonoin Mad Max leffa, tämä ei välttämättä ole huono asia, sillä ovathan muut Mad Maxit omaa luokkaansa. Muut juonenkäänteet ovat kyllä hyviä, mutta ne pennut olisivat saaneet jäädä.
cuomi
08.04.03 klo 17:33
Mielestäni Mad Max sarjan huonoin osa. Maxin vastarintaliike idea alkuasukkaiden kanssa oli yksinkertaisesti kökkö.
Ash
03.04.03 klo 23:24
Mielestäni huono elokuva. Ei tämä saisi kulkea Mad Max nimellä, se on siihen liian huono. Mel Gibson tuo plussaa, mutta itse elokuva on liian huono. Jos haluatte nähdä hyvän Mad Maxin, katsokaa esim. Mad Max2: Asfalttisoturi(*****)
Ekvin
09.12.02 klo 12:17
Tavallaan paras osa MadMax elokuvista, mutta poikkeaa paljon edellisten tyylistä, tässä trilogian kolmannessa osassa viljellään enemmän huumoria, mitä muissa oli niukasti, myös edellisistä tuttu brutaali toiminta on jäänyt. Tunnelma on säilynyt hyvin, ja sehän on tärkeää MadMax elokuvissa.
uloste88
31.10.02 klo 16:07
kelpo pätkä.
Criiticco
25.09.02 klo 16:44
Madmax 2 huomattavasti iloisempi ja huonompi tekele. Varsinainen tarina on samaa sarjaa kuin 2 osassa siis bensaa tarvitaan ja paljon. Kokonaisuutena kehnohko mutta viihdyttävä kökkö toiminta.