Friday the 13th Part 2 (1981)
- Tuotantovuosi:
- 1981
- Ohjaajat:
- Steve Miner
- Pääosissa:
- Adrienne King, Amy Steel, John Furey
- Maat:
- USA
- Pituus:
- 90 min
- Genret:
- Kauhu
- Elokuvasarja:
- Perjantai 13. päivä, Friday the 13th Part 2, Friday the 13th Part 3, Friday the 13th: The Final Chapter, Friday the 13th Part 5: A New Beginning, Friday the 13th Part 6: Jason Lives, Friday the 13th Part VII: The New Blood, Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan, Jason Goes to Hell: The Final Friday, Jason X, Freddy vs. Jason
Ensimmäisen Perjantai 13. -elokuvan osottauduttua suureksi pettymykseksi, lähdin epävarmalla mielellä katselemaan sarjan toista, vain vuoden debyyttielokuvan jälkeen ilmestynyttä jatko-osaa.
Elokuvan yksinkertaista juonta on turha alkaa pitkällä romaanilla selittelemään. Joukko nuoria kokoontuu Camp Crystal Lake -leirin lähistölle pitämään hauskaa. Aikuiseksi varttunut Jason Voorhees päättää kostaa "viattomille" teineille äitinsä kuoleman varsin raa'alla tavalla.
Elokuva pystyy kyllä parempaan kuin ykkösosa, mutta ei valitettavasti radikaalilla tavalla. Suuri plussa elokuvassa on Jason, joka tekee ensiesiintymisensä, vaikkakin hieman laimealla tavalla. Jasonin kylmänviileätä imagoa syö jatko-osissa tutuksi tulleen jääkiekkomaskin sijaan vanha huppu ja pieni koko.
Näyttelijäkaarti on jälleen kokematon ja huono, mutta mielestäni se sopii elokuvan kulkua ajatellen. Tässä elokuvassa Jasonia ei näyttele vain yksi ja ainoa stunttinäyttelijä, vaan lukuisat stunttimiehet. Leffa sortuu myös runsaasti klisemäisyyteen.
Elokuva on hieman keskinkertaista huonompi Jason-mättö, jota paremmat jatko-osat onneksi korjaavat.
Friday the 13th-saaga on jo pääsyt toiseen osaansa. Tätä leffaa on sensuroitu aika paljon. Tosin kyllä tässäkin ruumiita tulee. Veri ei roisku ihan samaan malliin kuin ykkösosassa. Siltikin tämä on ansainnut K-18-merkinnän. Tämä on kylläkin hieman parempi kuin ykkösosa.
Leffan juoni on aivan sama kuin ykkösosankin. Tämä ei paljon uutta tarjoa. Tosin saamme nyt tutustua erääseen valkokankaiden tunnetuimpiin psykopaatteihin lukeutuvaan Jason Voorheesiin. Muuten tässä noudatetaan varsin pitkälle aiempaa kaavaa. Me näemme paljon asioitta murhaajan silmin. Tosin elokuva ei sorru samanlaiseen ennalta-arvattavuuteen. Ja tämä sentään onnistuu välistä pelottamaan, mihin ykkönen ei pystynyt.
Näyttelijätyö ei ole pahemmin parantunut edellisestä osasta. Pari näyttelijää tosin suorittaa hommansa ihan kelvollisesti. Jason on aika kova ottamaan porukkaa hengiltä. Hän käyttää kaikkea terävää. Tosin hän ei käytä tässä sitä legendaarista maskiaan vaan hänellä on päässään jonkunmoinen huppu. Todella typerän näköinen, että oli vain hyvä siirtyä hieman tyylikkäämpään naamioon.
Jonkin aikaa on kulunut siitä, kun Alice (Adrienne King) selvisi hengissä Camp Bloodin teurastuksesta surmaten samalla tappajan, Mrs. Voorheesin. Ikävä kyllä Jason murhaa hänet elokuvan alussa ja aloittaa kenties tunnetuimman murhasarjan elokuvamaailman historiassa. Ryhmä teinejä on kokoontunut leirille Camp Bloodin lähistölle, ja arvaahan sen mitä tapahtuu: Jason ryhtyy tappamaan teinejä varsin tuimalla otteella.
Kuten olen maininnut The New Bloodin arvostelussa, olen suuri Friday-fani, ja erityisesti tässä elokuvassa Jason näyttää meille, kuinka verityöt hoidetaan: hän tappaa mitä ilkeimmillä aseilla, jääpiikistä ja machetesta keihääseen ja vasaraan. Paha kyllä hienostelevat väkivallanvastustajat ovat saaneet aikaan sen, että joitakin varsin hienoja tappoja, kuten suosikkini tähän mennessä tässä sarjassa (machetella kasvoihin niin että läsähtää) voivat tuntua hieman vaisulta, mutta kyllä sitä punaa nähdään tarpeeksi.
Tämä Friday edustaa sitä klassista Jasonia, kuten tekee myös elokuvat ennen tympeää New Beginningiä. Faneille pakkohankinta, muille suositeltava.
nimimerkki: Jumikuppa
Tällä hetkellä ainoa Perjantai 13. päivä elokuvista jonka olen nähnyt. Minua on jo monta vuotta kiinnostanut nähdä elokuva jossa olisi Freddy Kruegerin pahin kilpailija Jason Voorhees. Nyt viimein näin sellaisen ja ymmärrän hyvin miksi se on niin hyvä kilpailija.
Jason on kyllä tylsempi kuin Freddy, mutta mielikuvituksellisempi kuin Michael Myers, nimittäin Jason tappaa melkein kaikki uhrinsa eri aseilla kuten esim. veitsellä, vasaralla, keihäällä. Juoni: Viisi vuotta on kulunut siitä kun Mrs. Voorhees tappoi leiriläisiä Camp Crystal Lakella ja ainoa noista tapahtumista selvinnyt tyttö katoaa omituisesti eli Jason tappaa hänet. Ja sitten tyhmiä teinejä menee leirille Camp Crystal Laken viereen ja Jason ryhtyy harvennus puuhiin. Ja siinä oli juoni pähkinänkuoressa.
Elokuvasta vie tehoa se, että kaikki on jo nähty (Halloween, Scream 1-3, Tiedän mitä teit viime kesänä 1&2...) valitettavasti, mutta silti Perjantai 13. päivä on hyvä filmi jo ihan sen tunnelman ja suuren ruumismäärän (joka on isompi kuin nykyajan teinimättö filmeissä) ansiosta. Steve Miner kyllä ohjaa ihan hyvin ja tiukasti ja tietenki elokuvan näyttelijät ovat erittäin huonoja joka tuo mukaan tarvittavaa komiikkaa.
Jason mainio tappaja ja haluan tutustua sarjan muihinkin tuotoksiin jos ne ovat tällaisia. Suosittelen kaikille jotka ovat kyllästyneet nykyajan teinimättöfilmeihin. Warning: Älä katso DVD:ltä elokuvan traileria ennen varsinaista elokuvaa.
nimimerkki: Ash
Friday the 13th Part II tarjoile katsojille ensimmäisen kerran murhaajan nimeltä Jason. Mitä sitten 1-osassa tapahtui jos 2:ssa tuli vasta se surullisen kuuluisa Jason mukaan kuvioihin, sitä ei kaikille hörhöille kerrota (siis niille jotka eivät sitä tiedä).
Ensin 1-osassa selvinnyt nainen näkee pahaa painajaista suoraan part I:stä revityistä kohtauksista ja sitten tapahtuu jotain mitä kukaan ei osaisi ennakoida. Tarpeettoman alun jälkeen siirrytään Crystal lakelle jossa on parhaillaan joku helvetin kesäleiri meneillään. Tästä se Jason -poika ei pidä ja alkaa veitsi taas viuhua ja päät putoilla.
Täysin part I:stä kopioidun "juonen" lisäksi friday the 13th part II tarjoilee kliseisiä kohtauksia ja liioiteltuja kuolemia. Näyttelijät nyt tietenkään ei osaa kuin näytellä paljasta pintaa ja kirkua mutta itse Jason (jolla ei ikävä kyllä vielä ole sitä maskia) on sentään jokseenkin kiinnostava hahmo. Lopussa Jason sitten näyttää todelliset (epämuodostuneet) kasvonsa (jotka ovat seuraavissa osissa aivan erinäköiset).
Friday the 13th part II on mukavaa viihdettä mutta täyttä rahastusta jossa mennään juuri sopivasti kaikessa yli.
nimimerkki: Criiticco
Arvostelija
Criiticco
Vieras























































