55 päivää Pekingissä (1963)
- Alkuperäinen nimi:
- 55 days at Peking
- Tuotantovuosi:
- 1963
- Ohjaajat:
- Nicholas Ray
- Käsikirjoittajat:
- Bernard Gordon, Philip Yordan, Robert Hamer
- Pääosissa:
- Ava Gardner, Charlton Heston, David Niven, Flora Robson, Harry Andrews, John Ireland, Leo Genn
- Maat:
- USA
- Pituus:
- 150 min
- Genret:
- Draama, Sota
"Voi tuota valkoisen miehen raskasta taakkaa! Silloin kun ei olla ryöstämässä alkuasukkaita, ne hiton villit riehuvat suuttuneina kimpussa!" Tällainen henki on elokuvassa 55 päivää Pekingissä. Elokuvasta huomaa että se on kuvattu keskellä kylmää sotaa, aikaa jolloin Kiinaa pidettiin Neuvostoliiton lisäksi uhkana länsimaille. On sanottava että elokuva on inhottava rasistisuudessaan.
On vuosi 1900 ja Kiinassa on levotonta. Kansa näkee nälkää ja länsimaiden toimet Kiinassa ovat herättäneet pahaa närää. Pian puhkeaakin se kuuluisa boksarikapina, ja jopa itse Kiinan keisarinna liittyy asevoimiensa kanssa kapinallisten puolelle. Yhdysvalloista on saapunut Jenkkien suurlähetystöä suojelemaan lisää sotilaita, johtajanaan majuri Matt Lewis (Heston). Majuri on melkein heti petipuuhissa paronitar Ivanoffin (Gardner) kanssa. Tunteet myrskyävät keskellä sotatilaa, kun länsimaiden suurlähetystöjen sotilaat pitävät pintansa verenhimoisina kuvattuja vastustajiaan vastaan.
Näyttelijöistä mainittakoon sen verran että he hoitavat työnsä hyvin. Gardnerin ja Hestonin roolihahmot ovat kliseisiä ja siirappisia, mutta ainakin he hoitavat työnsä kunnialla. Elokuvaa en olisi suostunut minuuttiakaan katsomaan ellei David Niven olisi näyttelemässä.
Kuten jo aiemmin todettu, elokuva on inhottavan rasistinen. Selvästi huomaa että kylmä sota ja Kiinan nouseva uhka on innoittanut hollykylän väkeä tekemään tällaisen propagandakeitoksen kertomaan miten Kiinaa on osattu pistää matalaksi länsimaiden toimesta. Vaikka elokuvassa näön vuoksi myönnetään että länsimaat eivät aina käyttäytyneet niin fiksusti, niin kiinalaiset maalataan elokuvassa juuri niin kuin itse MacArthur totesi: Kolmannen luokan barbaariarmeija. Yllättävää elokuvassa on, että venäläiset esitetään hyvinä poikina jenkkien ja brittien ohella.
Kaiken kaikkiaan elokuva on propagandahuttua kylmän sodan ajoilta. Toimii kuin Neuvostoliitto, eli ei.
nimimerkki: Galeazzo
Sotaa ja nyyhkyä. Nyyhkyä ja sotaa. Näistä aineksista koostuu elokuva nimeltä 55 päivää Pekingissä.
Eletään vuotta 1900, ja ollaan Kiinassa. Kansa on kaikkea muuta kuin tyytyväinen ja suunnittelee vallankumousta keisaridynastian vallassa olevan valtakunnan pään menoksi. Onneksi lännestä tulee apujoukkoja, ja tilanne näyttää rauhoittuvan. Mutta vain hetkeksi. Apujoukkojen komentaja; Majuri Matt Lewis (Charlton Heston) saapuu kaupunkiin, joka on juuri räjähtämässä vallankumoukseen. Jopa keisarinna Tzu-Hzi liittoutuu ilkeiden vallankumouksellisten kanssa. Seuraavat 55 päivää sitten taistellaan ja romantisoidaan.
Aika kliseinen juoni kerta kaikkiaan. Alussa elokuva vaikuttaa lupaavalta, mutta sortuu lopussa surkeaan dramatisointiin. Kuka olisi uskonut että itse Nicholas Ray olisi ohjannut tämän. Rayhan on ohjannut laatuleffan nimeltä Nuori kapinallinen. Ja tämän. Nuori kapinallinen on kyllä miljoona parempi kuin tämä tekele. En siltikään halua leimata tätä leffaa täysin surkeaksi, onhan tässä kaksi hyvää puolta: Charlton Heston ja eräät hienot kohtaukset.
Hyvä puoli 1: Loistava Charlton Heston joka tekee leffan parhaan roolisuorituksen. Mies hoitaa sotapojun roolin mainiosti. Hyvä(t) puol(et) 2: Alkukohtaus, jossa majuri vähentää sotilaan palkasta hups... tulipa melkein spoilattua. Sekä taistelukohtaukset, joiden efektit toimivat aika hyvin näinkin vanhaksi leffaksi.
Leffan naispääosan Ava Gardner tekee aika mitättömän roolin, eikä häntä melkeinpä huomaa koko leffan keston ajan. Ihan ok suoritus kuitenkin, sillä Hestonin varjoon jäämiseen ei tarvitse olla kovinkaan surkea. Kwai-joen sillassa loistanut David "Kurttu" Niven ei pääse näyttämään parastaan, vaikka taitoa olisi vaikka mihin. Sama ilme jokaikisessä kohtauksessa vikana luultavasti, sekä huonot tunne-ilmaisut.
Future Filmin karmivan huonoa dvd-julkaisua joutuvat tosifanit itkemään katkerasti. Ekstroista löytyy madonsyömä traileri sekä pari piskuista näyttelijä/ohjaajaesittelyä. Surkeaa kerta kaikkiaan. Ja ne valikot... Huh!
Ei hyvä, ei paha. Ihan ok.
nimimerkki: Jope Pitkäviha






















































