Nebula Oy
Jaa linkki

South Park: Isompi, pidempi & leikkaamaton (1999)

South Park: Isompi, pidempi & leikkaamaton
Alkuperäinen nimi:
South Park: Bigger, longer & uncut
Valmistusvuosi:
1999
Ohjaajat:
Trey Parker
Pääosanäyttelijät:
Isaac Hayes, Mary Kay Bergman, Matt Stone, Trey Parker
Maat:
USA
Pituus:
79 min
Genret:
Komedia, Animaatio, Musikaali
Sijoitus:
Leffatykin 245. paras elokuva.

********
Pisteytyksiä: 430
Tarkka arvo: 3,895
Arvosteluja: 5
Kommentteja: 96

Käyttäjien pisteet

*******½

Arvostelut (5)

Mainio musikaaliparodia.

Monet musikaalit, maailmaa syleilevät rockballadit ja Ameriikoissa suositut patrioottiset marssilaulut saavat osansa tässä Trey Parkerin ohjaamassa ja hänen sekä musikaalisäveltäjä Mark Shaimanin (mm. Hairspray) säveltämässä musikaalianimaatiossa "South Park: Bigger, Longer & Uncut".

Jotenkin tuntuu, että varsinainen juoni tässä kokonaisuudessa on sinänsä yhdentekevä, vaikka sellainenkin elokuvasta löytyy. Pieruhuumorielokuva villitsee lapset kiroilemaan ja syy on luonnollisesti Kanadalaisten. Seurauksena on rakkaiden naapureiden välinen sota, jonka lapsukaiset sitten haluavat estää.

Elokuva mielestäni hengittää nimenomaan parodiallisten musikaalikohtausten ansioista. Niissä on selkeitä lainauksia ja viittauksia moniin teoksiin: mm. elokuvan alkunostatus vehreine vuorimaisemineen on aivan kuin Sound of Musicista ja lasten kapinakohtaus ("la resistance goes on...") on kuin Les Miserablesista. Monet kohtauksista ovat hersyviä. Oma suosikkini on Mr. Mackeyn "It's easy mmmkay", jossa kuraattori harjoittaa hieman kyseenalaisella tavalla puhetapavalistusta täysimittaisen kuoroensemblekohtauksen keinoin. Mieleen jäi myös sarvipäisen ja lihaksikkaan Tuonelan valtijaan kaihoisa rockballadi "Up there" lopun falsettinostatuksineen.

South Park ei elokuvanakaan sovi tosikoille, sillä se pilkkaa järjestelmällisesti kaikkea mahdollista, erityisesti tietenkin tuotantomaataan. Huumorintajulla varustetun musiikinystävän kannattaa elokuva katsoa, jos se on aikanaan jäänyt välistä.

susihukkanen
Käyttäjä, 4 arvostelua
Pisteet: ****
Arvosteltu: 04.01.2009
Katsottu: Kotona

Arvostelun pisteet

+1 pistettä

Yksi hauskempia komedioita mitä on tehty.

Trey Parkerin & Matt Stonen tekemä hullun hauska South Park ilmestyi ensimmäisen kerran vuonna 1997 ja siitä lähtien se on hauskuttanut minua. Kuitenkaan Parkerin ja Stonen käyttämä huumori ei sovi kaikille, koska siinä pilkataan niin vammaisia, ulkomaalaisia kuin uskontoja, eikä mikään ole pyhää. Mutta jos tarkasti katsoo huomaa myös niissä piilevän satiiri Yhdysvaltojen meininkiä vastaan, tosin tätä ei huomioida, vaan keskitytään kuuntelemaan törkyhuumoria.

Vuonna 1999 valmistunut South Park Isompi, pidempi & leikkaamaton on minun mielestäni yksi hauskempia komedioita mitä on tehty. Elokuva alkaa, kun South Parkiin on tullut uusi elokuva teattereihin, Terrancen & Philipin Tuliperseet. Ja tietenkin Cartmanin, Stanin, Kylen & Kennyn pitää nähdä sen. Elokuvan loputtua pojat huomaavat osaavansa uusia temppuja, kiroilemisen. Siitähän koulu ja perheet suuttuvat, ja syyksi kiroiluun katsotaan Kanadan tärkein rahantulo, Terrance & Philip. Lopulta syyttely johtaa sotaan, kun USA vangitsee Terrancen & Philipin. Ja samaan aikaan toisaalla, helvetissä, kaksi pirua suunnittelevat maailman valloitusta, Saatana & Saddam Hussein.

Isompi, pidempi & leikkaamaton on satiirinen komedia USA:n käytännöstä ja sensuurista. Elokuvassahan syytettiin toisia eikä otettu huomioon omia virheitä tai edes tarkkailtu mistä lasten kiroilu johtuu, syyksi otetaan automaattisesti muut, ja tässä tapauksessa Kanada. Samoin on mukana USA:n sensuuri, jonka mukaan ei saisi kiroilla, koska se pilaa nuorten ajattelumallin. Parhaiten tähän sopisi Kylen äidin, Sheila Broslofskin, sanonta: on oikein näyttää väkivaltaa elokuvissa, mutta kunhan siinä ei sanota tuhmia sanoja. Siinä olisi tiivistettynä USA:n elokuvasensuuri.

Mutta varmaakin harva alkaa miettimään millaisesta satiirista on kyse ja kuuntele rivouksia, haukkuja ja alapäähuumoria mieluummin. Mutta ei se haittaa, kun elokuva toimii näin muutenkin. Onhan kyseessä yksi hauskimmista elokuvista, joten voi heittää aivot narikkaan tai sitten tarkasti miettiä sanomaa. Kummassakin tapauksessa viihtyy varmasti.

South Park sarja on jo legenda, elokuva on taas jumala. Enää ei tarvitse kuin odottaa jatko-osaa.

Filmer
Käyttäjä, 244 arvostelua
Pisteet: *****
Arvosteltu: 25.06.2003
Katsottu: DVD

Arvostelun pisteet

+1 pistettä

Kuolemattomia vuoropuheluita esiintyy kaikkialla ja niissä ei kaikissa ole yhtään kirosanaa.

Stan, Kyle Cartman ja Kenny. Legendaarinen TV-jengi ja jokaisessa jaksossa jotenkin kuoleva Kenny on jo legenda. Rautaa taottiin kun se oli kuumaa ja muistan miten täysi oli elokuvasali kun kauan odottamani elokuva saapui lopultakin ja kukaan ei varmasti pettynyt.

Itse TV-sarja on (tietenkin) aikuisille suunnattu, vaikka suuri osa heistä on läskipersetiukkapiponipottajia, mutta eräitä on siunattu rennolla asenteella. Lapset eivät tietenkään voi katsoa tällaista hirveää sarjaa. Heidän hauraat pikku mielensä voivat turmeltua. Leffaan verrattuna sarja on pikku kakkonen, mutta fuck-sanaa ei kyllä sanota yhtä paljon kuin mafialeffoissa. Kumminkin, jos ottaa kaikki kirosanat huomioon niin tämä on voittanut kultaa.

Elokuvan juoni muistuttaa hieman sarjan jaksoa paitsi siinä ei ihan yllytty sotaan, vaikka puitteet olivat lähes samanlaiset. Tämä South Parkin poikajengi menee siis katsomaan elokuvaa Tuliperseet. Made by Terrance and Philip kaksi Kandan johtavaa koomikkoa ja Kanadan suurin tulonlähde. Pojat oppivat tietenkin tästä leffasta hauskoja uusia sanoja ja hyvää ei seuraa. Vanhemmat suuttuvat, suuttuvat ja oho nyt ollaan sodassa Kanadan kanssa. Elokuvan takia.

Olen katsonut tämän monia kertoja ja aina se jaksaa naurattaa. Kuolemattomia vuoropuheluita esiintyy kaikkialla ja niissä ei kaikissa ole yhtään kirosanaa. Elokuvan kannanotto tarjoaa myös todella paljon. Amerikan kaksinaismoraali, muiden syyttely ja elokuvasensuuri on kiteytetty täydellisesti tähän. Kun Amerikan vanhemmat eivät löydä syytä mistään mikä olisi lähellä niin ilmeisesti on parempi syyttää naapurimaata kuin katsoa peiliin. Suomen ja USA:n elokuvien ikärajoja voisi joskus vertailla ihan huvikseen.

Tämä on Suomessa K-12 ja rapakon takana R eli K-17. Kaipa siellä luullaan kirosanojen tulevan mieleen lapsille vasta aikuisuuden kynnyksellä. Elokuvan musikaalisuus on myös aika mukavaa seurattavaa. Se taisi olla keino saada tästä elokuvan (joskin lyhyen sellaisen) mittainen. Eräs laulu on ollut jo TV-sarjassa, mutta suurin osa esiintyy tässä ensi kertaa. Sanoitukset ovat hauskoja ja sepä taitaa olla tärkeintä. Elokuvan vihollinen on tietenkin itse vihtahousu ja tämän uusi seksi/pahuuskumppani Saddam Hussein. Tässäkin on juju. Saddamin kohdalla saatana tuntuu ihan mukavata kaverilta, joka tahtoisi vain toimivan parisuhteen. Sivurooleissa esiintyy myös tunnettuja julkkiksia, Monty Python-jäsen Eric Idle, George Clooney ja Minnie Driver. Eräiden julkkisten äänet parodioitu ja heitä ei taideta pahemmin kunnioittaa.

South Park the movie on täysin toimiva komedian ja musikaalin sekoitus. Draamapuolen hoitaa Myyrä. Hän ei ole eläin. Sokerina pohjalla on tietenkin se osuva satiiri. Toivottavasti tämä on avannut hieman Amerikan sensorien silmiä.


Vieras
Pisteet: ****½
Arvosteltu: 27.05.2003
Katsottu: VHS

Arvostelun pisteet

+1 pistettä

Leffan päävihollisina ovat Saddam Hussein ja hänen homokaverinsa Saatana.

Kyle, Stan, Kenny ja Cartman asuvat pienessä tuppukylässä South Parkissa. He ovat 8-vuotiaita ja heidän idolit ovat kaksi kanadalaista koomikkoa Terrance ja Philip. Heiltä on tullut uusi leffa Tuliperseet ja tietysti Poikien on pakko päästä katsomaan se. He oppivat siitä kirosanoja ja heidän vanhempansa haastavat sodan Kanadaa vastaan.

South Park on aikuisille suunattu piiretty sarja. Sarjasta tuli niin suosittu että siitä tehtiin elokuva. Leffa ja sarja olivat kahden kaveruksen Mett Stonen ja Trey Parkerin kynän jälkeä ja he ovat myös puhuvat myös monien hahmojen äänet. He aikoivat aluksi tehdä sarjan puhuvasta kakasta, mutta eivät ei sarjasta varmaan olisi saanut yhtä hyvää kuin tästä. Puhuva joulukakka Mr. Hankey on kuitenkin sarjassa välillä vieraillut ja on erittäin hauska hahmo.

Sarjan pojista Kyle on ehkä kaikkein viisain ja on myös juutalainen josta varsinkin Cartman kiusaa häntä. Stan on rakastunut Wendyyn, mutta oksentaa aina hänet nähdessään. Kennyllä on aina huppu päässä, minkä takia hänen puheestaan ei saa niin hyvin selvää. Sarjassa Kenny kuolee melkein jokaisessa jaksossa. Cartman on kavereidensa mielestä läski ja omasta mielestä vain isoluinen. Hänen kielenkäyttönsä on kaikkein rivointa ja hän on itserakas. Muista henkilöistä manittakoon sarjan paras henkilö, koulun kokki Chef, jonka äänen puhuu Isaac Hayes. Leffan päävihollisina ovat Saddam Hussein ja hänen homokaverinsa Saatana.

South Park erinomainen ja hauska satiiri. RIvouksia kuulee ja huumori on aika härskiä. Bill Gates tapetaan ja Conan O'Brien tekee itsemurhan. Leffa on tvallaan myös musikaali, jonka jotkut laulut ovat aika rivoja. Jos et vielä ole nähnyt tätä, niin katso ihmeessä.

Thoke
Tykittäjä, 604 arvostelua
Pisteet: *****
Arvosteltu: 01.01.2003
Katsottu: VHS

Arvostelun pisteet

+1 pistettä