Huijarijoukko huijaa vahingossa rahaa kriminaalilta, joka luonnollisesti haluaa rahansa takaisin. Koska rahaa ei ole enää takaisin annettavissa, huijaripomo suostuu maksamaan rahat takaisin työllä. Joukkio lupautuu tekemään keikan, jolla kriminaalille saadan rahat takaisin korkoineen.
Huijarijoukkioon otetaan vahvistusjoukkoja enemmän tai vähemmän vapaaehtoisesti ja suunnitelmaa aletaan väsätä. Huijauksen kohteena on aiemmin mainitun kriminaalin kriminaalikolleega, joka on onnistunut kasvattamaan organisaatiostaan suuremman kuin ensinmainittu kriminaali. Vieläkö olet kärryillä ? Näiden kriminaalien välillä kyseessä on siis vanha kunnon miesten välinen “pissimiskisa”, jossa tehdään kaikkensa saadakseen toinen huonoon valoon.
Varsin viihdyttävä huijarifilmihän tämä on. Juonenkäänteitä ja yllätyksiä tulee katsojalle vähän väliä, mutta ei kuitenkaan niin paljon etteikö siitä maalaisjärjellä selviäisi. Näyttelijäkaartista kukaan ei nouse muiden yli taidoillaan tai suorituksellaan, mutta Andy Garcia ja Dustin Hoffman oli kiva nähdä vaihteeksi hieman erilaisissa rooleissa kuin yleensä. En siis tarkoita että muut olisivat olleet huonompia, kaikki olivat tasalaatuisen korkealaadukkaita.