Viihdyttävä toimintasci-fipätkä, joka ei tarjoa mitään uutta tai maailmaa mullistavaa.

18.2.2006 23:43

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat: ,
Alkuperäinen nimi:Timecop
Valmistusvuosi:1994
Pituus:93 min

Tällä kertaa Jean-Claude Van Damme on Max Walker. Vuonna 1994 keksittiin aikamatkailu, jonka avulla päästään ajassa taaksepäin. Tätä systeemiä varten perustettiin erikoisryhmä, joka estäisi aikamatkustelun väärinkäytön. Max Walker pääsee tuohon ryhmään mukaan ja samana iltana pahat miehet tulevat hänen kotiinsa ja tappavat Walkerin vaimon. Kymmenen vuotta myöhemmin Max on vieläkin töissä ja matkustelee ajassa saadakseen “aikavarkaita” kiinni. Kun osa hänen kollegoistaan alkavat tehdä tällaisia aikavarkauksia, niin Max pääsee isomman jutun jäljille. Jäljet viittavat senaattori Aaron McCombiin (Ron Silver), jolla on myös tekemistä Walkerille vuonna 1994 käyvien tapahtumien kanssa. Alkaa hurja aikaralli, jonka aikana tulevaisuus muuttuu ja Maxilla on mahdollisuus korjata menneisyyden mokia.

Timecop on viihdyttävä toimintasci-fipätkä, joka ei tarjoa mitään uutta tai maailmaa mullistavaa, mutta mukavan nopeatempoista toimintatykitystä on mukana. Vaikka leffa yrittääkin välillä tarjota filosofista pohdiskelua, niin aikamatkustelusta ei saada kuitenkaan kaikkea mahdollista irti. Timecop onkin sci-fivaikutteilla maustettu toimintatrilleri, jonka tarkoitus ei ole muu kuin viihdyttäminen. Van Damme on erittäin kovassa vedossa. Mikään kova luonnenäyttelijä Van Damme ei ole ja vaikka leffassa onkin draamapitoisia juonenkäänteitä, niin ei Van Damme ole kuitenkaan ihan hukassa. Jätkä potkii ja hutkii roolinsa läpi virne naamallaan ja homma toimii erinomaisesti. Tapella jätkä osaa ja elokuvan tappelukohtaukset ovat taas kerran tyylikästä katseltavaa. Pahiksena nähtävä Ron Silver ei ole ollenkaan hassumpi tapaus hänkään ja hepun niljakas olemus on vain eduksi tässä leffassa.

Tusinaohjaaja Peter Hyamsin viihdyttävä toimintapläjäys Timecop on tylsän illan mukava pelastaja. Leffaan on tungettu mukaan sekä tahatonta että tahallista huumoria ja molemmat naurattavat yhtä paljon. Tylsiä hetkiä ei tule ja katsojan mielenkiinto pysyy koko ajan ylhäällä. Mikään mahtava leffa ei ole, vaan parannettavaa olisi ollut paljon, mutta toimii juttu näinkin tällaisena viihdepläjäyksenä. Van Damme -fanit ovat varmasti tyytyväisiä ja joku sci-finörtti voi saada jopa jotain erikoista irti leffan aikamatkailupohdiskelusta, joka on kuitenkin monessa muussa leffassa toteutettu paljon paremmin. Toki osaavampi tekijätiimi olisi saanut puristettua aiheesta paljon paremman leffan, mutta viihdyttävänä toimintaelokuvana tämä kyllä toimii. Puolessa välissä leffaa vaikutti jopa siltä, että nyt on kyseessä jotakin suurempaa, mutta sitten mentiin tavanomaisimmille urille.

Arvosteltu: 18.02.2006

Lisää luettavaa