Plugit styrkkariin, hanat kaakkoon ja Les Paul vinkumaan, se on menox sano Annie Lennox.

5.11.2002 21:36

Arvioitu elokuva

Alkuperäinen nimi:Thunder - Live
Valmistusvuosi:1998
Pituus:90 min

Ai mikä Thunder? No, bändihän on perustettu 80-luvun lopussa Lontoossa ja ensimmäinen pitkäsoitto näki päivänvalon vuonna –90. Sen jälkeen bändi on porskuttanut samalla miehistöllä lukuunottamatta muutamaa basistin vaihdosta, mutta eihän basisteja lasketa.

Thunderin musa toimii hyvänä opetuksena siitä, että kun hommat tekee oikein niin soittimiin ei tarvitse kytkeä mitään pesukoneita ja kaikenmaailman bittiseparaattoreita. Kitaristien handusta se kaikki on kiinni eikä mistään muusta. Thunderin musa liikkuu akselilla brittihardrock, bluesrock ja ripaus jenkkirenkutustakin on biiseissä mukana. Bändin sielu on ilman muuta ex-pitkätukka Danny Bowes, jonka hienoa ääntä ei voi muuta kuin ihailla.

Entäpä tämä DVD? Eihän tässä mistään mahtijulkaisusta voida puhua. Pläjäys on lähinnä musalevy 14:9 kuvalla. Lätyltä löytyy 16 biisin keikka putkeen ja tietty erillisten biisien kuuntelumahdollisuus, mutta siinä se. Kuva ja soundit on kohdallaan, mutta on parempaakin DVD-masterointia kuultu. Homma on dolby digital 2.0 ja stereolle vaihdettuna audiopuoli toimiikin paremmin. Kokonaisuus kursittu kasaan vuoden –97 marraskuun kahdelta Wolverhamptonin ja kahdelta Lontoon keikalta. Se mikä DVD:ssä on hyvää niin se on se tunnelma, että nyt katsotaan viimeisen päälle livesettiä.

Plugit styrkkariin, hanat kaakkoon ja Les Paul vinkumaan, se on menox sano Annie Lennox. Musiikki kulkee kuin juna, mutta tälle hiukan askeettiselle DVD:lle ei pahemmin lisäarvoa löydy… No, onhan Thunderin musaa mukava illanistujaisissa tykittää kuvan kera.

Arvosteltu: 05.11.2002

Lisää luettavaa