Arvostetulla taitelijalla Jonathan Lansdalella (Caine) on elämässään kaikki hyvin. Työ teettää tulosta ja elämä vaimon Annen (Marcovicci) kanssa kukoistaa onnellisena. Kaikki kääntyy pian laskusuuntaan kun Jonathan joutuu rajuun kolariin, jonka seurauksena hänen piirtokätensä irtoaa. Jonathanin työt alkavat saada huonompia arvosteluja ja samalla hänen irronut kätensä on kadonnut. Sitten niitä jotka arvostelevat Jonathania aletaan löytämään murhattuina.
Oliver Stone ohjaamassa kauhua, kuulit oikein. Itse asiassa Kuristava kauhu (The Hand) on ensimmäinen Stonen elokuva, joka oli teatterikierroksella, tosin hieman heikolla sellaisella. Valitettavasti aika ei ole kohdellut Kuristavaa kauhua kovin hyvin, sillä tämä on jäänyt hieman syrjempään muiden kauhuelokuvien tieltä. Se on sinänsä hieman harmi, sillä ei Kuristava kauhu ollenkaan hassumpi kauhupaketti ole. Idea ja toteutus voi tuntua nykyään hieman naurettavalta, mutta kyllä tämä ikäisekseen osaa hyvän tunnelman luoda.
Carlo Rambaldin luomat tehosteet ja irtokädet, joita elokuvassa esiintyi peräti 30 kappaletta ovat vieläkin karmaisevan näköisiä. Oliver Stonen itse kirjoittama tarina sisältää miehelle tyypillistä kritiikkiä tällä kerralla taitelijoista ja heidän arvomaailmasta. Myöhemminhän Stone on erikoistunut elokuvillaan kritisoimaan Amerikan lähihistoriaa. Michael Caine tekee hienon tulkinnan arvostettuna taitelijana, jonka arvostukselle tulee pian kallis hinta ja siitäkös miehen mieli synkkenee. Bruce McGill ja Andrea Marcovicci hoitavat roolinsa varmuudella, vaikka jäävätkin Cainen jalkoihin.
Kokonaisuutena Kuristava Kauhu on keskitasoa edustava kauhuelokuva taitelijasta, jonka taiteelle tulee pian uusi tarkoitus. Oliver Stonen toimiva ohjaus, Michael Cainen tehokas roolisuoritus ja ne puhutut irtokädet tekevät tästä kuitenkin näkemisen arvoisen elokuvan.
nimimerkki: andy