Summaleffa Uudet nimikkeet Aakkosittain abcdefghijklmnopqrstuvwxyååäö09 Genret KomediaSci-fi DraamaFantasia ToimintaWestern SeikkailuDokumentti TrilleriAnimaatio KauhuMusikaali RikosMusiikki SotaAnime

Poliisiopisto 7: Moskovan keikka (1994)

Poliisiopisto 7: Moskovan keikka
Alkuperäinen nimi:
Police Academy 7: Mission to Moscow
Tuotantovuosi:
1994
Ohjaajat:
Alan Metter
Pääosissa:
Claire Forlani, David Graf, George Gaynes, Leslie Easterbrook, Michael Winslow
Maat:
USA
Pituus:
79 min
Genret:
Komedia
Elokuvasarja:
Poliisiopisto, Poliisiopisto 2: Eka komennus, Poliisiopisto 3: Jatkokoulutuksessa, Poliisiopisto 4: Korttelipoliisit, Poliisiopisto 5: Tehtävä Miami Beach, Poliisiopisto 6: Kaupunki vaarassa, Poliisiopisto 7: Moskovan keikka

Keskiarvo

Arvostelut (2): **½
Pikatuomiot (79): *½

Oma pikatuomio

# "Porukat näyttävät olevan jo hieman väsähtäneitä."

Poliisiopisto sai aikoinaan kuusi jatko-osaa. Tämä on niistä viimeinen.

Poliisiopiston porukat lähtevät tällä kertaa Moskovaan jahtaamaan venäläistä mafiaa, ja tällä kertaa mukaan pääsee yksi uusi kokelas (Charlie Schlatter). Poliisiopiston koheltajat saavat avukseen Moskovan poliispäälikön (Chistopher Lee) ja tulkin (Claire Forlani).

Porukkaa on taas karsittu, tällä kertaa ehkä liiankin paljon. Mukana heiluvat enää Tackleberry (David Graf), Callahan (Leslie Eastbrook), Jones (Michael Winslow), Lassard (George Gaynes) ja Harris (G.W. Bailey). Pari hauskaa kohtaa tässä leffassa on Michael Winslowin ansiosta, mutta siihen se sitten jäikin. Porukat näyttävät olevan jo hieman väsähtäneitä.

Silti, tälläkin kertaa, Poliisiopisto 7 menee kuin meneekin vain ja ainostaan Poliisiopistojen ystäville. Muille ei voisi missään tapauksessa suositella tätä.

Heittäkäämme haikeat hyvästit Poliisiopisto-sarjalle.

Pisteet: **
Arvosteltu: 31.08.2008
Katsottu: Kotona

Arvostelija

MiiCa
Käyttäjä
73 arvostelua

# "On tässä jotakin hyvää, mutta ei tämä loppujen lopuksi kovinkaan kummoinen ole."

Tässä on nyt arvostelussa Poliisiopisto-sarjan seitsemäs elokuva joka on sinänsä ihan katsottava elokuva vaikka elokuva ei enää tunnu "poliisiopistomaiselta". Johtuukohan Moskovan ilmapiiristä vaiko käsikirjoituksesta? Tai kummastakin.

Juoni ei tarjoa suuria elokuvaelämyksiä: Tällä kertaa vanha kunnon jengi lähtee Moskovaan Venäläisen mafian perässä, jolla on rikollisiin tarkoituksiin tarkoitettu tietokoneohjelma joka muistuttaa videopeliltä. Mukana poliisiopiston jengin apuna heiluvat Moskovan poliisipäällikkö (Christopher Lee) ja tulkki (Claire Forlani). Siinä ainekset tälle Poliisiopistolle.

Vaikka tämä on viimeisin Poliisiopisto tähän asti niin silti tämä ei ole huonoin Poliisiopisto (huonoin on kuutonen). Vitsejä väännetään entiseen tuttuun tahtiin ja jokunen naurattava vitsi löytyy. On tässä jotakin hyvää, mutta ei tämä loppujen lopuksi kovinkaan kummoinen ole, ihan viihdyttävä vain. Eikä kestä kovin monta katselukertaa tämäkään.

Näyttelijät näyttävät jo hieman väsähtäneiltä, mutta Jonesia näyttelevä heppu jaksaa vielä naurattaa. Valitettavasti Hightower ei enää heilu poliisiopistin jengin mukana, mutta ymmärtäähän senkin kyllä ettei jaksa enää palata vanhaan kaavamaiseen rooliin.

Poliisiopisto 7 on keskivertoa viihdettä ja hyvä päätös Poliisiopisto-sarjalle. Mutta kun ei. Rapakon takana suunnitellaan jo uutta Poliisiopistoa. Anna mun kaikki kestää. Noh kaikille Poliisiopistojen ystäville tämä on tarkoitettu ja muille tuttuun turvalliseen tyyliin ei uskalla edes suositella. Itse olen Poliisiopisto-fani ja pidän tälläisestä meiningistä.

nimimerkki: Mask

Pisteet: ***
Arvosteltu: 28.07.2004
Katsottu: VHS

Arvostelija

Mask
Käyttäjä
178 arvostelua