Kuolleita
Foorumin päävalikkoon › Legendaloota › Kuolleita

Juki
Käyttäjä
1587 viestiä
Ian Holm 12.9.1931 - 19.6.2020
https://www.theguardian.c...ots-of-fire-bilbo-baggins
Parhaiten Bilbo Reppulin roolista elokuvissa Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit (2001) ja Taru sormusten herrasta: Kuninkaan paluu (2003) muistettava brittinäyttelijä Sir Ian Holm on kuollut Parkinsonin tautiin eilen perjantaina 19.6.2020. Hän oli kuollessaan 88-vuotias. Holmin tunnetuimpia elokuvia ovat mm. Alien - kahdeksas matkustaja (1979), Tulivaunut (1981), Rosvoja, rosvoja! (1981) ja Brazil - tämän hetken tuolla puolen (1985) sekä Taru Sormusten Herrasta -trilogian osat Sormuksen ritarit (2001) sekä Kuninkaan paluu (2003). Hänen viimeiseksi elokuvakseen jäi Hobitti-trilogian viimeinen osa Hobitti - Viiden armeijan taistelu, joka valmistui vuonna 2014. Oma suosikkini Holmin tuotannosta on Alien - kahdeksas matkustaja.

Blairoid
Käyttäjä
276 viestiä
Joel Schumacher 29.8.1939 – 22.6.2020
https://variety.com/2020/...tman-director-1234644961/
Muun muassa The Lost Boys, Rankka päivä sekä Batman Forever ja Batman & Robin -elokuvista tuttu Joel Schumacher on kuollut 80-vuotiaana.

Jurpo
Tähtääjä
1161 viestiä
Joel Schumacher oli myös homo ja inhosi kahta viimeksi mainittua leffaa. Hyvä ohjaaja jonka elokuvat tuppasivat olemaan joko loistavia tai kamalia.

Brutus
Käyttäjä
1281 viestiä

doomsdaymachine
Käyttäjä
1623 viestiä
Joel Schumaher on harrastanut omien sanojensa mukaan 10 000-20 000 tyypien kanssa seksiä. Hieman tunnen itseni neitsyeksi kun vertaan lukuja omaani. Tai no toisaalta onhan Schumaher ikänsä vuoksi myös ehtinyt.
Olihan miehellä toki hyviä elokuvia, mutta aika paljon vaihteli laatu. Rankka Päivä parhaassa päässä, huonommassa pääss Batman&Robin. Sitten välissä monenlaista elokuvaa joista kaikki ei ole muistettavaa. Päämies pitää nyt toki tässä mainita erikseen parhaimmassa päässä olevana.

Joku
Käyttäjä
1364 viestiä
Kevyet mullat vaan Schumacherille! Mies teki kyllä laidasta laitaan elokuvaa uransa aikana. Omat suosikit ehdottomasti Phone Booth, Rankka päivä, The Lost Boys sekä 8mm. Huonoimmat lienee sanomattakin selvää.

Pelimies
Käyttäjä
547 viestiä
Tässä vielä yksi Batman-teemaan liittyvä suru-uutinen, jota tiedotusvälineet eivät vaivautuneet uutisoimaan:
Legendaarinen Batman-kirjioitta Dennis ”Denny” O Neil on kuollut 81-vuotiaana 11.6
Parhaiten O Neil tunnetiin Neal Adamsin kuvittamista Batman-tarinoista, jotka palauttivat hahmon 60-luvun Adam West-linjalta takaisin synkemmäksi hahmoksi.
O Neill kirjoitti myös pitkiä Batman-tarinoita, esim Batman Azarel, Batman Shaman ja Birth of the Demon.
RIP🦇

Juki
Käyttäjä
1587 viestiä
Arja Tuomarila 18.7.1941 - 27.6.2020
https://www.is.fi/viihde/art-2000006562971.html
Mm. MTV:n (nyk. MTV3) pitkäaikaisena kuuluttajana tutuksi tullut Arja Tuomarila on kuollut viikko sitten lauantaina pitkäaisen sairauden jälkeen. Hän oli 78-vuotias. Kuuluttajan työnsä lisäksi Tuomarila oli myös laulaja ja hän esiintyi sekä yksin, että puolisonsa laulaja Kai Lindin kanssa. Varsinaisen työnsä Tuomarila teki lentoemäntänä Finnairilla (ent. Aero) vuosina 1964-2008.

JuicyFruity
Käyttäjä
162 viestiä
Elokuvamusiikin legenda Ennio Morricone on kuollut kohtalokkaan tapaturman seurauksena.
Näin otsikoi Ilta-Sanomien verkkojulkaisu

Pelimies
Käyttäjä
547 viestiä
Olen ollut 10 vuotta suuri Ennio-fani, joten tuli tämäkin ihan yllätyksenä. RIP, maestro.

Joku
Käyttäjä
1364 viestiä
Morricone on kenties oma suosikki elokuvamusiikin säveltäjä kautta aikain. Miehellä on ihan käsittämättömän laaja kavalkadi kappaleita, ja oma lemppari biisi koskaan mistään elokuvasta lienee juuri Ecstasy of Gold. Joku oli kirjottanu jossain roskalehden sivuilla että "Legendat lähtee aina liian aikaisin". En tiä mistä tää oli revitty, Enniohan oli kunniotettavassa 91-vuoden iässä kuollessaan. Nauratti silti. Jokatapauksessa, kevyet mullat leffamusan grand old manille ja maestrolle. Nostan hattua. Varmasti menee taas seuraavat päivät kuunnellessa miehen tuotantoa, tosin sitä on tullu muutenkin kuunneltua säännöllisesti aina.
Laitetaan tähän vielä tämä.

Brutus
Käyttäjä
1281 viestiä

JuicyFruity
Käyttäjä
162 viestiä
Nyt pitää juoda kahvit
-(Irish coffee)
Ei kun ihan tavan kahvit

Juki
Käyttäjä
1587 viestiä
John Saxon 5.8.1935 - 25.7.2020
https://www.episodi.fi/uu...ssa-ja-italoklassikoissa/
John Saxon elokuvassa Painajainen Elm Streetillä
Legendaarinen yhdysvaltalaisnäyttelijä John Saxon on kuollut eilen lauantaina 25.7.2020 84-vuotiaana. Saxon muistetaan parhaiten elokuvista Lohikäärmeen kidassa (Enter the Dragon, 1973), Musta joulu (1974), Tenebre (1982) ja Painajainen Elm Streetillä (1984). Kuolinsyyksi on ilmoitettu keuhkokuume.

Pelimies
Käyttäjä
547 viestiä
Mm Keskiyön pikajunan & Angel Heartin ohjannut Alan Parker on kuollut eilen 76-vuotiaana. Kuolinsyyksi on pitkäaikainen sairaus.
RIP

Pelimies
Käyttäjä
547 viestiä
Lisää suru- uutisia toissapäivältä: Mm The Thingin Tohtori Blairin roolista muistettu Wilford Brimley on kuollut 85-vuotiaana. Kuolinsyyksi on ilmoitettu munuaissairaus.
RIP

Brutus
Käyttäjä
1281 viestiä

Miihkali
Moderaattori
2782 viestiä
Oi voi, tämä on kyllä traaginen uutinen. Ei varmaan ole väärin sanoa, että 70- ja 80-lukujen melodisen hardrockin soundi oli suurelta osin Birchin luomus. Birchin levyissä on tiettyjä ikonisia piirteitä, kuten toisiaan vasten paukutetuilta kakkosnelosilta kuulostavat virvelirummut. Tykkään kovasti.
Jos miettii vaikkapa Rainbow Risingiä tai Heaven & Helliä, niin tuolta ajalta on vaikea löytää paremman kuuloisia metallialbumeja. Deep Purplen tuotanto on tietysti oma lukunsa. Made in Japania lukuunottamatta Birchillä oli näppinsä pelissä bändin jokaisen klassikkoalbumin äänittämisessä.
Vähemmän tunnetuista Birch-albumeista suosittelen Jon Lordin klassista musiikkia ja fuusiojazzia yhdistelevää Sarabandea sekä Paice Ashton Lordin ainoaa albumia Malice in Wonderlandia, jota voisi kuvailla jonkinlaiseksi soulin ja 70-luvun hevin synteesiksi. Kannattaa kuunnella!

Blairoid
Käyttäjä
276 viestiä
Chadwick Boseman 29.11.1976 – 28.8.2020
https://yle.fi/uutiset/3-11517836
Amerikkalaisnäyttelijä Chadwick Boseman on kuollut. Boseman, 43, menehtyi syöpään kotonaan Los Angelesissa, hänen perheensä tiedotti. Hänellä diagnosoitiin paksusuolen syöpä vuonna 2016.
Suomessa Boseman tunnetaan parhaiten pääroolistaan vuonna 2018 ilmestyneessä Black Panther -elokuvassa. Boseman näytteli myös Spike Leen ohjaamassa Da 5 Bloods -elokuvassa.

Brutus
Käyttäjä
1281 viestiä