Sympathy for Mr. Vengeance (2002)

Pisteytyksiä: 236
Tarkka arvo: 4.299
Arvosteluja: 4
Kommentteja: 32
Alkuperäinen nimi: 복수는 나의 것
- Tunnetaan myös nimillä:
- Boksuneun naui geot
- Ohjaajat:
- Park Chan-wook
- Pääosanäyttelijät:
- Bae Doona, Shin Ha-kyun, Song Kang-ho
- Maat:
- Etelä-Korea
- Kielet:
- korea
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Naissankarit ennen Furiosaa
Toukokuussa ensi-iltansa saanut uusin Mad Max -elokuva, Mad Max: Fury Road, on saanut lähes poikkeuksetta ylistystä ja kehuja niin katsojilta kuin kriitikoilta... Lue loput
Niina Virtanen 21.05.2015 klo 06:03
Saman kategorian TOP-leffoja




Suosituksia
Kommentit

barros
Käyttäjä
22.01.19 klo 16:01

Titan90
Käyttäjä
19.01.19 klo 17:33
Arvostelut
Suurin helmi on loistava käsikirjoitus. Vahva teeman käsittely on aina minulle mieleen ja koston käsittely ei ole koskaan ollut yhtä mainiota ja laajaa.
rating 100,000
Ataru 26.02.2009 11:11
Erilaisilla juonenkäänteillä varustettu elokuva pistää katsojan hiljaiseksi.
rating 100,000
Filmer 29.12.2003 20:32
Kelpo leffa, joka sortuu kuitenkin ajoittain laahaavaan kerrontaan.
rating 70,000
Cuomi 12.09.2004 12:47
Kommentit
barros
Käyttäjä
22.01.19 klo 16:01
Rapatessa roiskuu ja kirjaimellisesti, kun munuaisen etsintä alkaa. Pian eräs mies huomaa luovuttaneensa omansa ja herää kadulta alastomana. Maalaavia kuvia ja hitaita otoksia riittää ja jotain leikkisää puisto hippaa keretään käymään. Tässä kohtauksessa kritisoidaan osuvasti kaiken itämaisen touhun puolta, joka länsimaissa taas on ikuisesti bannissa.
5/5
Titan90
Käyttäjä
19.01.19 klo 17:33
Chan-wook Parkin kostotrilogian ensimmäinen osa ei itselle kolahtanut aivan niin hyvin kuin keskimmäinen. Kolmas odottaa vielä katseluaan. Ensimmäisessä osassa kuuromykkä nuori mies koettaa saada keinolla millä hyvänsä sairaalle sisarelleen munuaisen, oma kun ei eriävän veriryhmän vuoksi sovi. Hän päätyy ostamaan pimeiltä markkinoilta varamunuaista, mutta päätyykin ryöstetyksi ja yhtä munuaista köyhemmäksi. Pian perään seuraa potkut työpaikalta ja elämä rullaa pitkälti tyhjän päällä.
Mies päättää yhdessä tyttöystävänsä kanssa kidnapata aiemman firmansa pomon ystävän lapsen ja vaatia tästä lunnasrahoja. Kidnappaus onnistuu kuin onnistuukin, mutta saatuaan tästä tiedon, sisko päättää tappaa itsensä. Lähtiessään hautaamaan siskoaan, mukana kidnapattu lapsi, uimataidoton tyttö hukkuu ja tämän jo lunnaat maksanut isä päätyy kostoretkelle, lopulta tappaen kuuron tyttöystävän. Kuuromykkä mies puolestaan lähtee kostamaan pimeillä markkinoilla munuaiskauppaa käyville rikollisille ja vasemmistoradikaalin tyttöystävän terroristikaverit hakevat kostoa kidnapatun tytön isälle. Piiri pieni pyörii ja sen sanoiksi pukeminen on haastavaa, joten parasta katsoa itse. Kosto on kuitenkin elokuvan nimen mukaisesti teemana vahvasti esillä.
Sympathy for Mr. Vengeance on todella karu ja raaka teos oikeuden omiin käsiin ottavista ihmisistä. Meininki on synkkää alusta loppuun, mutta sen kerronta on katsojalle paikoin hieman vaikeaa seurattavaa, kenties kun ne aasialaiset taas näyttävät välillä kaikki samalta näin eurooppalaisen silmin. Idean tasolla elokuva on suorastaan mestariteos, mutta sen toteutus ei omaan silmään osunut aivan vastaavan tasoisena. Hyvästä elokuvasta on kuitenkin kyse ja se kannattaa katsoa jo pelkästään sitä seuraavan jatko-osan vuoksi, joka toki ei tarinallisesti taida liittyä edeltäjäänsä mitenkään.
srlq
Käyttäjä
03.11.14 klo 17:42
Ensimmäinen ajatus elokuvan jälkeen kutakuinkin 0_o




Hieno kostoelokuva. Mahtava elokuva. Paremmuusjärjestykseen en näitä sarjan kolmea tahdo laittaa, koska ovat kaikki todellakin katsomisen arvoisia.
Ja koska edellinen kommentointi kertoikin olennaisen ja vähän muutakin tästä mainiosta leffasta, kehotan vilkaisemaan alla olevan käyttäjän Nosfecoff kommentin. Ei lisättävää. Suosittelen ehdottomasti.
Nosfecoff
Käyttäjä
16.07.14 klo 10:48
Kolme ensimmäisenä lopputekstien alettua mieleen tulevaa sanaa ovat "voimakas", "väkevä", ja "vaikuttava". Chan Wook Parkin kostosarjan ensimmäinen osa on juuri tätä. Läpi käydään kaikki mahdolliset ihmisen mielialat ja tunteet ilosta suoranaiseen kidutukseen ja hermoja raastavaan jännitykseen. Tarina ja hahmot ovat moniulotteisia ja uskottavia. Parkilla on myös kyky sekoittaa erinomaisesti rankkaan draamatrilleriin mukaan lämmintä ja paikoin melkoisen ronskiakin huumoria.
Ohjauksessa on samaa nerokasta todellista ja kuviteltua kuvastoa yhdistelevää tyyliä kuin Oldboyssa, ei kuitenkaan vielä ihan niin taiteellisena. Juonenkäänteet yllättävät, imaisevat mukaansa ja suorastaan shokeeraavat. Kaiken lisäksi soppaan on lisätty vielä määrältään vähäistä, mutta tasoltaan hurjaa väkivaltaa.
Herra Koston sympaattisuuden saa jokainen päättää itse..
Hipoo kynnenpäillään täyttä pistesaalista.
Rainafriikki
Käyttäjä
29.11.12 klo 23:33
Hieno kostoelokuva,joka on ehkä Vengeance trilogian heikoin osa,mutta ei kuitenkaan ole yhtään huono elokuva.Elokuva kuvaa kostoa monella kiinnostavalla tavalla.Juoneltansa elokuva hyvä ja kekseliäs,johon oli saatu hyviä juonenkäänteitä.Roolisuoritukset olivat todella hyvät ja Chan-wook Parkin ohjaus oli jälleen loistava.
Edellinen sivu | 1 2 3 4 5 6 7 | Seuraava sivu