Air Force One (1997)
- Tuotantovuosi:
- 1997
- Ohjaajat:
- Wolfgang Petersen
- Käsikirjoittajat:
- Andrew W. Marlowe
- Pääosissa:
- Gary Oldman, Harrison Ford, Paul Guilfoyle, Wendy Crewson, William H. Macy
- Maat:
- USA
- Pituus:
- 120 min
- Genret:
- Toiminta
Joskus pikkupoikana tämä vaikutti erinomaiselta. Ja kun pikkupoika-ajan suosikkileffoja näytetään telkkarissa, ne on aina pakko katsoa. Jos ei muuta irtoa niin nostalgiaa. Toki on sitten olemassa niitäkin joista ei irtoa edes nostalgiaa.
Yhdysvaltain presidentti on vaimonsa ja tyttärensä kanssa palaamassa Yhdysvaltoihin huipputurvallisella ja jättiläismäisellä lentokoneella, Air Force Onella. Valitettavasti muutama venäläisterroristi soluttautuu reporttereina koneeseen, ja erään petturin avulla ottavat vallan koneessa. Onneksi presidentti sentään onnistuu pakenemaan pelastuskapselilla, vai onnistuuko sittenkään...?
Edes hyvät näyttelijät ja hyvä ohjaaja eivät pelasta, kun käsikirjoitus sukkaa. Harrison Ford tekee perussuorituksen pitämällä huolestuneen Indiana Jones pulassa-ilmeensä kasvoilla koko keston ajan. Gary Oldman on taas kerran loistava, ja taas kerran pahiksena. Hänen korostuksensa kuulostaa lähes aidolta. Ja Wolfgang Petersen. Mies joka on ohjannut mm. loistavan Tulilinjalla elokuvan, on tehnyt myös tällaista roskaa. Miksi ihmeessä? Käsikirjoitus on yhtä jenkkipaatosta, Amerikan lippu heiluu joka saumaan, ja presidentti muuttuu hetkessä taitavasta diplomaatista Rambon isoveljeksi. Jep jep. Ja olemmehan me huomanneet jo aikaa sitten, että kun jokin menestyy, se tehdään kyllä uudestaan. Pläjäys kulkee uskollisesti Die Hardin jalanjäljissä, ja sekoittaa mukaan vielä muitakin hyviä toimintaelokuvia.
Mutta ajatelkaapa jos pääroolin olisi heittänyt Bill Clinton, silloinhan leffalla voisi olla kovaa camp arvoa. Nyt tuloksena on vain huono ja tahattoman koominen, patrioottinen amerikkalaisten itsearvontunnonkohotuspätkä. En suosittele.
Entisen neuvostotasavallan Kazakstanin laiton johtaja Kenraali Radek vangitaan omasta palatsistaan amerikkalaisten ja venäläisten yhteisessä iskussa. Myöhemmin Yhdysvaltain presidentti James Marshall (Harrison Ford) pitää puheensa Moskovassa jossa kuitenkin sanoo, että operaatio ei onnistunut täysin vaan se tehtiin myöhään ja puhuu muutenkin terrorismista.
Puheen jälkeen presidentti lentää perheineensä kotimatkalle tyylikkäällä Air Force Onella jossa lentää presidenttiperheen kanssa kourallinen muita virkamiehiä. Mukana on myös venäläinen uutisryhmä jolla ei ole puhtaita jauhoja pussissaan. Uutisryhmä kaappaa lentokoneen haltuunsa ja heidän johtajansa Korshunov (Gary Oldman), vaatii Radekia vapauttevaksi ja jos Radek vapautetaan niin kaikki pääsevät koneesta ehjinnahoin mutta USA:n johdolla ei ole aikomuksenaan vapauttaa Radekia ja tämän tiedettyään Korshunov ampuu panttivankeja puolen tunnin välein. Presidentti pakenee terroristejä koneeseen (lentokoneesta löytyy yllättävän paljon piilopaikkoja) ja aloittaa oman taistelunsa terroristejä kohtaan. Onhan hän entinen Vietnam-veteraani.
Air Force One on hyvää Aivot narikkaan-viihdettä. Siitä ei löydy oikein ajattelunsiementä, vaan näytetään tyylikästä toimintaa ja rujoa väkivaltaa. Tarinahan ei tässä huimaa päätä joten toiminnan on autettava.
Käsikirjoitus ei ole huono vaikka välillä näkyykin paljonkin leffamokia. Harrison Ford näyttelee hyvin mutta show'n varastaa Gary Oldman venäläisenä terroristina.
Katso Air Force One jos haluat nauttia toimintaviihteestä. Täydellinen tämä ei todellakaan ole ja eikä nouse Die Hardien ja muiden toimintaklassikoiden rinnalle mutta silti pärjää ihan yksinkin. Keskitason ylittävä ammuskelupätkä. Suosittelen.
nimimerkki: Mask























































