101 Reykjavik
- Tuotantovuosi:
- 2000
- Ohjaajat:
- Baltasar Kormakur
- Käsikirjoittajat:
- Baltasar Kormákur
- Pääosissa:
- Baltasar Kormakur, Hanna Maria Karlsdottir, Hilmir Snaer Gudnason, Victoria Abril
- Maat:
- Islanti
- Pituus:
- 90 min
- Genret:
- Komedia
"Elämä on tauko kuoleman välillä", toteaa Hlynur, tarinan päähenkilö. Kolmekymppinen Hlynur asuu kotona äitinsä kanssa eikä tee mitään. Paitsi pelailee tietokoneella ja etsii tv-kanavaa, joka lähettäisi pornoa aamukrapulan aikaan. Hlynur elää Reykjavikin kaupunginosassa 101, eikä halua isona miksikään. Työttömyyskorvauksen nostaminenkin tuntuu toisinaan ylivoimaiselta. Baari on hänen toinen kotinsa.
Hlynurin avioerosta toipunut äiti löytää flamenco-harrastuksensa myötä uuden rakastetun, espanjalaisen tanssinopettaja Lolan. Erikoinen kolmiodraama alkaa.
Islantilainen komedia on harvinaista herkkua ja ehdottomasti katsomisen arvoinen - ei niinkään eksoottisuutensa kuin hillittömän hauskan tarinankerronnan ja kohelluksen takia. Tyly huumori kaukaa kylmästä maasta kolisee ja tuntuu jotenkin niin kotoisalta... Päähenkilö analysoi kotimaataan tähän tyyliin: "Islanti on pieni maa, jossa ei ole hyttysiä. Eikä puita. Paikka jossa aaveetkin tylsistyvät."
Arvostelija
Irmeli Karma
Vieras






















































